Zespół naukowców z University of Chicago kontynuuje rewolucyjne badania, na których końcu stać ma niewiarygodny wynalazek proteza, która odczuwa dotyk i w czasie realnym odsyła bodźce do nerwowych połączeń mózgu. Dzięki niej ludzie z amputowaną kończyną mogliby odczuwać świat tak samo jak zdrowe osoby. Bezpośrednia interakcja czujników protetycznych z mózgiem to główny cel, do którego zmierza wspomniany zespół. Dotychczasowe wyniki badań są więcej niż obiecujące.
Zgubionych urządzeń elektronicznych nieraz należałoby szukać na najróżniejszych bazarach czy w lombardach, a czasem lepiej po prostu zakupić nowy telefon. Na szczęście niektóre najnowsze aplikacje pozwolą zmniejszyć skuteczność ludzi o lepkich rękach. Jedna z nich powstała w pracowniach firmy Google. Aplikacja Android Device Manager (ADM) przeznaczona jest do systemu operacyjnego Android 2.2 oraz wyższych i potrafi odszukać zagubiony telefon.
Internet wzbogacił się o kolejne skarby kultury cywilizacji ludzkiej. Biblioteki w Oksfordzie i Watykanie stopniowo udostępniają najstarsze wydania Biblii, pradawne hebrajskie i greckie rękopisy oraz wiele innych wyjątkowych historycznych tekstów. Naukowcy oraz pasjonaci-amatorzy mogą studiować materiały, do których w innym wypadku mieliby bardzo utrudniony dostęp. Stopniowo w wirtualnych archiwach bibliotek pojawi się łącznie 1,5mln stron.
Po raz pierwszy w historii lokomotywa parowa pociągnęła pociąg składający się z wagonów w 1804 r. Jazda nie obyła się bez komplikacji, gdyż szyny pękły pod ciężarem pociągu. Pomimo to ludzie zainteresowali się tym sposobem podróży. Lokomotywy i pociągi zaczęły stopniowo zastępować powozy i konie.
Wczoraj
Kiedy brytyjski wynalazca i konstruktor Richard Trevithick (1771-1833)zbudował pierwszą działającą lokomotywę na parę i wysłał ją z wagonami na szyny, nie podejrzewał, że właśnie stworzył środek transportu na następne stulecia. Pierwsze regularne połączenie pociągowe otwarto w 1825 r., gdy działalność rozpoczęła linia kolejowa Stockton & Darlington Railway w Wielkiej Brytanii. Jej budową zajął się kolejny pionier transportu kolejowego George Stephenson (17811848). Pociąg osiągnął prędkość 13 km/h. Historia kolei w Polsce rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIX w., kiedy państwo polskie nie istniało na mapach.
Jaka jest różnica między człowiekiem a robotem? Robot z pewnością nie posiada uczuć. Ta teza jest aktualna, ale pod okiem konstruktorów powstają technologie, które naszym urządzeniom mogą przybliżyć ludzki świat emocji. Smartfony są dziś codziennością, a w niedalekiej przyszłości mogą jeszcze bardziej zaskakiwać swoją inteligencją. Naukowcy z University of Rochester w stanie Nowy Jork pracują nad bardzo ciekawym projektem. Smartfony miałyby zyskać inteligencję emocjonalną i dostosowywać się do nastroju swojego właściciela.
JAK ROZPOZNAĆ EMOCJE
Cały pomysł opiera się na tym, że smartfon ma wbudowany system rozpoznawania ludzkiego głosu. Na podstawie intonacji nowa technologia będzie w stanie ocenić nasz nastrój. Nie jest ważne, co człowiek mówi, ale w jaki sposób - podsumowuje jedna z autorów projektu, prof. Wendi Heinzelman. W następnej kolejności program rozpoznaje konkretne emocje. Testy pokazały, że ich skuteczność wynosi 8 1 %. Innymi słowy – trafia w 4 na 5 przypadków. Jest to znaczny postęp, gdyż jeszcze niedawno skuteczność telefonów w tym zakresie wynosiła ok 50%.