Po raz pierwszy w historii lokomotywa parowa pociągnęła pociąg składający się z wagonów w 1804 r. Jazda nie obyła się bez komplikacji, gdyż szyny pękły pod ciężarem pociągu. Pomimo to ludzie zainteresowali się tym sposobem podróży. Lokomotywy i pociągi zaczęły stopniowo zastępować powozy i konie.
Wczoraj
Kiedy brytyjski wynalazca i konstruktor Richard Trevithick (1771-1833)zbudował pierwszą działającą lokomotywę na parę i wysłał ją z wagonami na szyny, nie podejrzewał, że właśnie stworzył środek transportu na następne stulecia. Pierwsze regularne połączenie pociągowe otwarto w 1825 r., gdy działalność rozpoczęła linia kolejowa Stockton & Darlington Railway w Wielkiej Brytanii. Jej budową zajął się kolejny pionier transportu kolejowego George Stephenson (17811848). Pociąg osiągnął prędkość 13 km/h. Historia kolei w Polsce rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie XIX w., kiedy państwo polskie nie istniało na mapach.
Niewiele wynalazków wpłynęło na ludzką cywilizację w tak dużym stopniu jak kolej. Pokrycie kontynentów siecią torów sprawiło, że każdy, kto tylko miał pieniądze na bilet, mógł szybko i wygodnie dotrzeć do miejsc, wcześniej dostępnych jedynie dla zahartowanych obieżyświatów. Dzięki kolei ogromne odległości na lądzie szybko i sprawnie pokonywali nie tylko ludzie, ale i tony towarów. Żaden zaprzęg nie był w stanie zabrać tyle ładunku, co wagony. Jednym z najstarszych przodków współczesnej lokomotywy był pojazd parowy skonstruowany w 1770 roku przez francuskiego oficera Nicolasa Josepha Cugnota (1725-1804).