Chcesz zbudować budynek, który będzie wyższy od współczesnych wieżowców? Taki, w którym pęknięcia ścian będą reperować się same, a jego okien nie będzie trzeba otwierać, gdyż budynek będzie sam wietrzył pomieszczenia? Musisz zatem zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami laboratoriów inżynierii materiałowej z całego świata. Prezentujemy 8 najciekawszych materiałów, które zmienią świat.
Mało która działalność człowieka przeobraża krajobraz tak bardzo, I jak budownictwo. Po postawieniu jakiejkolwiek budowli krajobraz zmienia się nie do poznania. Oczywiście, do budowy potrzebne są materiały. Najczęściej pochodzą z przyrody. Prace nad nowymi materiałami, które umożliwią w przyszłości budowę budynków nie tylko piękniejszych i efektywniejszych, ale także bardziej przyjaznych naturze, są jednym z najistotniejszych zadań stojących przed budownictwem i inżynierią materiałową.
Tępy przecinak bardzo utrudnia pracę, a popękana główka jest również niebezpieczna. Musimy go naprawić. Podczas pracy przy użyciu przecinaka obowiązuje zasada: narzędziem z twardszego materiału obrabiamy materiał bardziej miękki. Zatem ostrze przecinaka powinno być twardsze niż np. mur, ale jego główka musi być bardziej miękka niż obuch młotka, który w nią uderza. Ostrze przecinaka jest więc hartowane, ale z uwagi na małą powierzchnię, która przenosi duże siły, z czasem tępi się. Główka zwykłego przecinaka nie jest poddawana obróbce utwardzającej i jest bardziej miękka niż obuch młotka w ten sposób eliminuje się silne drgania, i 26 niebezpieczne odpryski i odłupania. Powoduje to do deformację główki, która pęka, rozłupuje się i strzępi, co może spowodować skaleczenie.
Jeśli strug się zacina i nie tworzy gładkiej powierzchni drewna, oznacza to, że należy naostrzyć jego nóż. Do ostrzenia noża struga najlepiej nadaje się szlifierka-toczek z urządzeniem mocującym, co ułatwia uzyskanie odpowiedniego kąta ostrza. Nóż struga powinien być naostrzony z zachowaniem kąta 25°. Odpowiada to długości ostrza 6,5 do 7 mm przy grubości noża 3 mm. Należy zwrócić uwagę, aby nóż nie został oszlifowany wklęsło lub wypukłe. Wklęsło oszlifowane noże łatwo się łamią pod obciążeniem, a wypukłe obniżają jakość strugania (w skrajnych przypadkach całkowicie je uniemożliwiają). Najlepiej ostrzyć nóż struga na miękkiej tarczy wieńcowej, uważając, aby wskutek tarcia podczas szlifowania nie nagrzał się zbytnio i nie przepalił (niebieskawe zabarwienie). Dlatego należy w czasie ostrzenia tylko nieznacznie przyciskać nóż, bądź też go chłodzić. Tarcza wieńcowa obraca się zawsze w kierunku ostrza, nigdy na odwrót.