NaszKraj.info

Wiadomości i ciekawostki z kraju i ze świata

Liczba gości

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Najnowsze posty

 • Brak postów do publikacji.
 • Betoniarnia Krosno
 • Betoniarnia Styrobud to najwyższej jakości beton, który jest wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym oraz inżynieryjnym. Zgodny z normą PN-EN 206-1.

  styrobudbetoniarnie.pl

  materiay budowlane.jpegChcesz zbudować budynek, który będzie wyższy od współczesnych wieżowców? Taki, w którym pęknięcia ścian będą reperować się same, a jego okien nie będzie trzeba otwierać, gdyż budynek będzie sam wietrzył pomieszczenia? Musisz zatem zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami laboratoriów inżynierii materiałowej z całego świata. Prezentujemy 8 najciekawszych materiałów, które zmienią świat.

  Mało która działalność człowieka przeobraża krajobraz tak bardzo, I jak budownictwo. Po postawieniu jakiejkolwiek budowli krajobraz zmienia się nie do poznania. Oczywiście, do budowy potrzebne są materiały. Najczęściej pochodzą z przyrody. Prace nad nowymi materiałami, które umożliwią w przyszłości budowę budynków nie tylko piękniejszych i efektywniejszych, ale także bardziej przyjaznych naturze, są jednym z najistotniejszych zadań stojących przed budownictwem i inżynierią materiałową.

   

  ULGA DLA SRODOWISKA: PŁYNNY GRANIT

  Co: nowoczesne spoiwo płynny granit

  Przeznaczenie: budowa ścian, konstrukcji mostowych itd.

  Największe zalety: wyraje ograniczenie stopu węglowego

  Jaki materiał jest praktycznie bezustannie potrzebny przy jakiejkolwiek większej budowie? Tak, chodzi o beton w najróżniejszych formach. Do jego produkcji należy połączyć spoiwo z wypełniaczem. Zazwyczaj wypełniaczem jest piasek, a rolę spoiwa pełni cement lub asfalt. Produkcja cementu jest procesem pochłaniającym dużo energii cieplnej, który pozostawia po sobie stopy węglowe (czyli produkuje gaz szklarniany dwutlenek węgla). Ponieważ budowanie jest jedną z najpowszechniej szych działalności człowieka, logiczne wydaje się poszukiwanie materiału, którego produkcja będzie choć trochę mniej szkodliwa dla środowiska. Eksperci z Sheffield Hallam Uni versity (Wielka Brytania) uważają, że właśnie takim materiałem jest ich płynny granit (liąuid granite), który mógłby zastąpić spoiwo betonu- cement. W jaki sposób obniżono produkcję stopu węglowego? Nowy materiał w 70% produkowany jest z materiału poddanego recyklingowi. Posiada również dobre właściwości fizyczne. Jest wyjątkowo odporny na ogień i wilgoć oraz jest bardzo trwały. Według słów samych twórców materiału, to zupełnie nowy poziom materiałów zastępujących tradycyjny beton.

  REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE: ELASTYCZNY BETON

  Co: elastyczny beton

  Przeznaczenie: budowa ścian

  Największe zalety: odporność na pęknięcia

  Tradycyjne formy betonu, oprócz swojej szkodliwości dla środowiska (stopy węgla), mają jeszcze kilka innych wad. Jedną z nich jest również ich kruchość, czyli skłonność do pękania. Takie pęknięcia mogą naruszyć stabilność budynku lub co najmniej zwiększyć koszta utrzymania w związku z niezbędnymi naprawami. Inżynierowie budownictwa i inżynierowie materiałowi już od wielu lat pracują nad udoskonalaniem betonu, który byłby bardziej wytrzymały. Najnowszą rewolucję wywołał elastyczny beton (bendable concrete), który został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor. Nowy materiał jest aż 500 razy bardziej odporny na pęknięcia niż beton tradycyjny, a przy tym jest aż o 40% lżejszy. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza wbudowanym cieniutkim włóknom, które stanowią zaledwie 2% całej objętości betonu.

  BETON, KTÓRY SAM SIĘ NAPRAWIA

  Co: samo naprawialny beton

  Przeznaczenie: budowa ścian

  Największe zalety: sam uzupełnia pęknięcia

  Beton po raz trzeci. Tym razem nie będziemy sprawdzali, czy jest ekologiczny lub odporny na pęknięcia. Niech zachowuje się tak, jak tradycyjny beton niech pęka. Jednak nawet jeśli dojdzie do tego, omawiany beton ma przygotowane rozwiązanie. Jest to specjalny beton, który został zaprezentowany światu przez naukowców z Yonsei University w Korei Południowej pod kierownictwem prof. Chan Moon Chengiem. Prof. Chung nie jest inżynierem budownictwa, ale ekspertem w specjalnej dziedzinie chemii w nauce o polimerach. Są to substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej, przeznaczone do najróżniejszych celów (klasycznym przykładem jest zastosowanie polimerów w szkłach kontaktowych). Prof. Chung wynalazł powłokę ochronną na beton, która będzie zawierać mikrokapsułki na pełnione właśnie specjalnym polimerem. Przy pojawieniu się pęknięcia kapsułki aktywują się, wydostaje się z nich substancja, która wypełnia pęknięcie. Istnieje jednak jeden haczyk. Aby materiał stwardniał, niezbędny jest katalizator (substancja umożliwiająca proces). Katalizator powoduje spowolnienie całego procesu. Jednak najnowszy polimer z pracowni prof. Chunga potrzebuje jedynie energii słonecznej.

  ŚCIANA, PRZEZ KTÓRĄ WSZYSTKO WIDAĆ

  Co: przezroczysty beton

  Przeznaczenie: budowa ścian

  Największe zalety: przepuszcza światło słoneczne

  Ściany domów mają za zadanie oddzielenie świata wewnętrznego od zewnętrznego. To, czego ściana nie przepuszcza do wewnątrz, to powietrze i jego własności fizyczne (temperatura, wilgotność, fale mechaniczne dźwięk) lub chemiczne (skład gazowy). Tradycyjne ściany oddzielają nas również od innej własności fizycznej, czyli od różnych typów promieniowania. Przede wszystkim od światła dziennego. Jednak jeżeli wybierzecie prześwitujący beton, Wasze mieszkanie będzie pełne światła. Chociaż częściowo. Beton przepuszczający światło nie jest niczym nowym dla inżynierów i architektów. W większości przypadków jest to połączenie betonu z włóknami światłowodowymi, które zapewniają przepuszczanie promieni słonecznych. Materiał ten składa się zazwyczaj w 95% z betonu. Tajemnica skuteczności najnowszego przezroczystego betonu leży we własnościach fizycznych włókien światłowodowych. Pasuje idealnie do nowoczesnych ekstrawaganckich wnętrz i do produkcji niecodziennych betonowych mebli.

  NOWOSC DO OCZYSZCZANIA POWIETRZA „ŻYWE SZKŁO”

  Co: szkło z odpowietrzaczami

  Przeznaczenie: produkcja okien

  Największe zalety: może przepuszczać cząsteczki gazu

  Uczucie duszności spowodowane jest obniżonym poziomem tlenu, którego nasze ciało potrzebuje do przeprowadzania procesów metabolicznych, i zwiększeniem się poziomu dwutlenku węgla. Ten problem potrafi rozwiązać nawet dziecko. Wystarczy wstać i otworzyć okno. Jednak istnieje wiele budynków, w których niełatwo jest otworzyć okno (lub okna są nieotwieralne). W tym przypadku może pomóc „żywe szkło” (living glass). „Żywe szkło” jest materiałem zaprezentowanym niedawno przez dwójkę architektów Davida Benjamina i Sooin Yang. Jego działanie opiera się na połączeniu szkła i stopu z pamięcią kształtu o nazwie Flexinol. Wytwarzane są z niego druciki, które potrafią zmieniać swoją długość o 45%, dzięki temu, że przechodzi przez nie prąd elektryczny. Druciki połączone są z warstwą sylikonu na powierzchni szkła, która pokrywa drobne szczeliny. Połączenie drucików wywoływane jest przez czujnik, który monitoruje koncentrację CO2 w pomieszczeniu. Gdy prąd zaczyna przechodzić przez drut, ten się kurczy i otwiera szczelinę, przez którą wpada do środka powietrze.

  ŁAZIENKA ZMIENIAJĄCA KOLOR

  Co: kafelki z ciekłymi nanokryształami

  Przeznaczenie: designerskie wnętrza

  Największe zalety: kafelki reagują na zmiany temperatury i zmieniają kolor

  Urozmaicanie łazienki kafelkami w najróżniejsze wzory jest w ostatnich latach bardzo modne. Jednak nie muszą to być motywy kwiatowe lub wyobrażenia gwiazd filmowych. Również naukowcy mogą ozdobić swoje mieszkania. Kształt kafelków umożliwia ułożenie na ścianie np. układu okresowego pierwiastków. Kafelki stworzone przez amerykańską firmę Moving Color dosłownie pozwalają ujrzeć fizykę w akcji. Dzięki szkliwionym kafelkom Wasza łazienka może inaczej wyglądać każdego dnia. Umożliwia to specjalna powłoka, która reaguje na wahania temperatury. Barwa zmienia się wraz z temperaturą (powietrza lub wody) o ok. 6-10°C. Na czym polega działanie tych przyjemnych dla oka kafelków? Wszystko możliwe jest dzięki nanoinżynieiii. Specjaliści w tej dziedzinie opracowali ciekłe kryształy, które są rodzajem przejścia pomiędzy substancjami organicznymi w stanie ciekłym i stałym. Cząsteczki substancji poruszają się w nim niezależnie, podobnie jak w cieczy, ale są również w pewnym stopniu uporządkowane, podobnie jak w krysztale. Właśnie struktura ich organizacji zmienia się zależnie od ilości dostarczonej energii (cieplnej) i zmienia kolor, gdyż odbija promienie świetlne o innej długości fali. I w ten oto sposób powstaje kolorowa łazienka.

  PLASTIK PODOBNY DO OWADÓW

  Co: Shrilk połączenie właściwości chityny i jedwabiu

  Przeznaczenie: budownictwo, przemysł tekstylny

  Największe zalety: lekki, trwały, całkowicie biodegradowalny oszukiwanie inspiracji w przyrodzie nie jest niczym nowym w nauce.

  Najczęściej naturą inspirują się badacze poszukujący innowacyjnych rozwiązań mechanicznych. Jednak przyroda to niekończące się źródło inspiracji. Coraz częściej natura staje się źródłem pomysłów dla chemików, którzy są niezbędni w pracach nad nowoczesnymi materiałami budowlanymi. To, ż e uczeni z Uniwersytetu Harvarda podczas tworzenia materiału Shrilk inspirowali się przyrodą, widać już po jego nazwie. Początek słowa shri pochodzi od angielskiego słowa shrimp (krewetka). Ciała krewetek chronione są przez pancerzyk chitynowy (polisacharyd). Chroni on nie tylko krewetki, ale ciała wszystkich stawonogów, czyli skorupiaków, owadów i pajęczaków. Druga część słowa została zapożyczona z wyrazu silk (jedwab), czyli produktu ciała motyli jedwabników. Powstały materiał jest bardzo trwały, ale również całkowicie biodegradowany i przyjazny środowisku

  POWRÓT DREWNA Z MAKULATURY

  Co: Richlite

  Przeznaczenie: budownictwo, meble, instrumenty muzyczne

  Największe zalety: lekki i ekologiczny materiał

  Celuloza jest jedną z najczęściej spotykanych substancji na świecie. Jest jednym z głównych budulców ciała roślin ich ścian komórkowych. Również człowiek jest w dużej mierze zależny od celulozy. Kradniemy ją roślinom i karmimy nią zwierzęta domowe lub produkujemy papier. Teraz będziemy mówić właśnie o celulozie w postaci papieru. Na świecie produkuje się wielkie ilości papieru, dlatego ważne jest, aby w rozsądny sposób wykorzystywać makulaturę. Przynosi to nie tylko oszczędności pieniędzy, ale także chroni drzewa, które są masowo wycinane i wykorzystywane do produkcji papieru. Jedną z możliwości ponownego wykorzystania zużytego papieru jest przetworzenie go na produkt przypominający drewno tzw. Richlite. Podstawowym składnikiem są włókna celulozy pochodzące z makulatury (ok. 70%), połączone syntetyczną żywicą fenolową połączenie fenolu i formaldehydu. Papier jest w tej substancji moczony, a następnie formowany w pożądany kształt pod wpływem ciśnienia i temperatury. Wyprodukowany w ten sposób materiał ma podobne właściwości do drewna, jednak jest o wiele lżejszy. Współcześnie wykorzystywany jest np. do produkcji gryfów gitarowych. Richlite może być również materiałem do wytwarzania stołów czy wykorzystania w architekturze.

  Musisz się zarejestrować aby dodawać komentarze.

  Kursy walut

  Logowanie i rejestracja

  Najnowsze komentarze

  • Ubezpieczenie OC. Które wybrać?

   ktm 29.12.2015 13:45
   Jedno z najtańszych ubezpieczeń to AXA mogę polecić... Taka ciekawostka jeśli chodzi o inne nie ...
    
  • Zakładanie spółki z o.o.

   Konsultant Finansowy 25.09.2014 07:36
   Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie. Zapraszamy na doradztwo w zakresie spółek.
    
  • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

   nava 31.05.2014 15:20
   Dobrze że u nas kobiety nie muszą robić takich rzeczy żeby się spodobać mężczyzną :)
    
  • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

   Magda 31.05.2014 15:19
   Jak można robić ze swoim ciałem takie rzeczy?! przecież to jest obrzydliwe... Tatuaż i kolczyki "w ...
    
  • Bochny zamiast bicepsów?!

   ktm 11.05.2014 13:10
   Nie wiem czy to dobry pomysł aby trenować w takim wieku.. w każdym razie będzie niezły kark za kilka ...

  Strona naszkraj.info powstała aby skupić w jednym miejscu ciekawostki o codziennym życiu, ciekawostki z polski i ze świata, skupia ona również informacje z polski a także świata. Zachęcamy zatem do czytania artykułów z dziedziny: informacje z polski oraz ciekawostki. Jeśli lubisz pisać, lub znasz jakąś ciekawą informację możesz ją opisać na naszej stronie, wystarczy że się zalogujesz i możesz korzystać nieograniczonych narzędzi dających możliwość dodawania artykułów w naszym serwisie.


  
  opinie

  Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisie, dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

  Akceptuję ciasteczka z tej witryny.

  EU Cookie Directive Module Information