Woda i wilgoć przenikające do drzwi zewnętrznych powodują ich wypaczenie. Trudno zamykające się drzwi należy naprawić i wyregulować.
Drzwi w elementach zewnętrznych są wykonane za-zwyczaj z drewna odpornego na wpływy atmosferyczne lub odpowiednio zaimpregnowane. Miękkie i niedokładnie zaimpregnowane drewno często się wypacza. Niewłaściwe warunki składowania drewna również mogą przyczynić się do jego kurczenia i wypaczania. Ciągłe otwieranie i zamykanie takich drzwi prowadzi do uszkodzenia blatu, odrzwi, a nawet okuć i zawiasów.
Czasem, aby zlikwidować tego typu uszkodzenia, wystarczy wymiana jednego albo obydwu zawiasów. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia drzwi. Następnie wkręcamy zawiasy głębiej w drewno o jeden lub pół obrotu, w zależności od wielkości wypaczenia. W ten sposób można nieznacznie odchylić drzwi z jednej strony. Metoda ta jest skuteczna, gdy drzwi zacinają się tylko u dołu lub u góry.
Jeśli to nie wystarczy, należy najpierw zlokalizować miejsce, w którym drzwi natrafiają opór. Później trzeba zdjąć drzwi i wyrównać wypaczenie, na przykład elektryczną strugarką lub strugiem kątnikiem. Powinno się dosyć często zawieszać drzwi, aby sprawdzić, czy odpowiednio wykonano naprawę. Jeżeli drzwi zamykają się bez problemu, można wreszcie zaimpregnować miejsce naprawy.
Potrzebne narzędzia:
bolec, śrubokręt, młotek lub płaski klucz, strug.