Nawet w najgorszej sytuacji możliwe jest usunięcie szkody i zabezpieczenie budowli. Uszczelnienie ściany wykonamy metodą Wastop, wyłącznie od wewnętrznej strony ściany piwnicznej. Gdy ściany SA tylko wilgotne, wystarczy nanieść odpowiednią warstwę masy bitumicznej. Całkowite uszczelnienie ściany narażonej na napór wody wykonuje się w kilku etapach. Jeśli ściana jest otynkowana wówczas skuwamy tynk w obrębie około 50 cm od uszkodzonego miejsca. Ze spoin usuwamy zaprawę na głębokość 1-2 cm. Im dokładniej i głębiej usuniemy stary tynk oraz zaprawę tym efektywniejsze stanie się działanie środka uszczelniającego.
Woda przenikająca z gruntu przez fundament do murów powoduje odpadanie tynku, a w czasie mrozów zamarza i powstają wybrzuszenia. Osuszenie ściany wymaga wykonania ekranu zabezpieczającego.
Osłonę zabezpieczającą przed przenikaniem wody gruntowej do ścian w nowych budynkach stanowią ekrany wodoszczelne z papy, tworzyw sztucznych lub folii metalowych. W starych budowlach najczęściej należy wykonać pionową izolacje, gdyż każdy materiał budowlany przepuszcza wilgoć poprzez pory i spoiny z zaprawą. Konsekwencją braku izolacji fundamentów są uszkodzenia tynku. Wraz z wodą przenikają również sole, które krystalizują się po odparowaniu wody, o czym świadczą pojawiające się białe wykwity na ścianach. Usuwanie szkód i osuszanie murów będą skuteczne tylko wówczas, gdy zostanie całkowicie zatrzymany dopływ wilgoci. W tym celu proponuje między innymi metodę polegającą na wstrzykiwaniu preparatu Hydral HS, który zawiera specjalne żywice syntetyczne.
Przejście rury spustowej przez płytę balkonu jest zawsze słabym miejscem. Aby nie przenikała woda, musi być dobrze uszczelnione. Poniżej podam jeden ze sposobów z zastosowaniem gumowego rękawa.
Często się zdarza że rury spustowe przechodzą przez poziome płyty. Ma to miejsce np. w garażu z płaskim dachem gdzie rura misi przejść przez strop i wchodzi do środka, albo na balkonie gdzie z wyżej położonego dachu biegnie ona w dół przez płytę aż do kanału deszczowego. Miejsce to jest zwykle nie szczelne, a przenikająca wilgoć powoduje uszkodzenia zarówno w posadzce balkonu jak również po drugiej stronie płyty. Pojawiają się pęknięcia, wilgotne plamy, pleśń, grzyb oraz odpada tynk i farba.
Posadzki na balkonach i tarasach usytuowane nad pomieszczeniami mieszkalnymi powinny być szczelne. Jeśli w podkładzie lub gładzi cementowej pojawią się nieszczelności, spróbujemy temu przeciwdziałać nowoczesną metodą. Każdy właściciel domu zna te kłopoty: nieszczelne balkony i tarasy. Wilgoć przesiąka do warstw najgłębiej położonych, a także do płyty nośnej i powoduje trwałe uszkodzenia. Przyczyną mogą być rysy w podłożu, niefachowo wykonane szlichty cementowe, nieszczelność spoin, co prowadzi do pękania podłoża na skutek zamarzania wody.
Wykruszenie się zaprawy ze spoin w wykładzinie z klinkieru i terakoty powoduje z czasem obluzowanie się płytek. Musimy zatem jak najszybciej usunąć powstałe uszkodzenia.
Uszkodzenia wykładzin ułożonych na zewnątrz na murach i posadzkach należy naprawić gdy tylko je zauważymy dopóki nie padają deszcze i nie ma mrozów . W wąskich spoinach zbiera się woda i nasiona roślin. Zamarzająca woda oraz korzenie roślin rozsadzają najpierw zaprawę a potem podłoże. Za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem wypłukujemy rośliny i bród. Czynność ta wykonywana również dłutem lub szczotką trwa dłużej ale jest skuteczniejsza. Dlatego też najpierw śrubokrętem lub małym dłutem należy rozkruszyć i usunąć starą zaprawę. W przeciwnym razie płytki klinkierowe klinują się i podczas wyjmowania mogą się uszkodzić. Płytki należy dokładnie oczyścić z zaprawy. Jeśli podkład jest twardy i suchy wystarczy przykleić płytki klejem dwuskładnikowym lub masą z żywicy epoksydowej. Jeśli podkład jest mokry należy go osuszyć , pokryć zaprawą klejową i dopiero na niej osadzać namoczone płytki. Wcześniej oczywiście moczy się płytki a zaprawę klejową posypujemy suchym proszkiem klejowym. Można też płytki układać na cienkiej warstwie specjalnego kleju do glazury.