Stolica Czech od wieków niezmiennie zachwyca turystów. Wełtawa dzieli miasto na dwie części. Na lewym, stromym brzegu królują Hradczany, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki miasta - zamek królewski, katedra św. Wita, liczne pałace, ogrody oraz wiele muzeów i galerii. Między wzgórze zamkowe a rzekę wciśnięta jest Mała Strana, niewielki obszar brukowanych ulic i ukrytych za murami ogrodów. Po drugiej stronie Wełtawy leży Stare Miasto, poprzecinane średniowiecznymi uliczkami oraz Rynek Staromiejski, najwspanialszy plac w Europie Środkowej, z XIV-wiecznym Ratuszem Staromiejskim i słynnym zegarem Orloj. W obrębie Starego Miasta znajduje się żydowska dzielnica Josefov, z sześcioma dobrze zachowanymi synagogami i średniowiecznym cmentarzem.
Położony w środkowej Chorwacji, około 90 kilometrów na południe od Zagrzebia Park Narodowy Jeziora Plitwickie ma powierzchnię 19,5 tysiąca hektarów i składa się w 99% z lasów, łąk, wąwozów i jaskiń. Znany jest jednak z powodu pięknych jezior i górskich stawów ze szmaragdową wodą, która tworzy niezwykle malownicze kaskady i wodospady. Akweny te, podzielone na górne i dolne, położone są tarasowato - jedne pod drugimi na różnych wysokościach. Największe z nich - jeziora Kozjak (82 ha powierzchni i 46 m głębokości) oraz Proscansko (68 ha) - należą do jezior górnych, powstałych z okolicznych potoków i rzek. Z powodu dużej różnicy wysokości między jeziorami woda opada przez skalne i roślinne bariery, tworząc niezwykle piękne wodospady. Te najbardziej znane to: Kozjacki, Bativacki oraz Plitvica (o 78-metrowym spadzie). Nieskażona przyroda oraz bogactwo fauny i flory sprawiają, że rejon ten, zaminowany i częściowo zniszczony po ostatniej wojnie na Bałkanach (1991-1995), jest znów bezpieczny i atrakcyjny dla turystów.
Dalmacja to niezwykle malownicze i pełne zabytków miejsce. Aby w pełni doświadczyć wszystkich jej uroków, trzeba odwiedzić nie tylko najpiękniejsze miasta: Zadar, Szybenik, Split czy Dubrownik, ale też wybrać się na wyspy Brać, Hvar i Korćulę, odpocząć na Riwierze Makarskiej i koniecznie zobaczyć parki narodowe: Paklenica, Kornati i Krka. Olbrzymia różnorodność tej krainy sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy architektury powinni rozpocząć swoją wędrówkę od Zadaru, aby obejrzeć kościół św. Donata z IX wieku i katedrę św. Anastazji z XII wieku oraz kościół św. Symeona (św. Szymona) ze srebrnym sarkofagiem świętego. Szybenik warto odwiedzić choćby dla katedry św. Jakuba, a Trogir z powodu pięknej starówki i wspaniałej, pochodzącej z pierwszej połowy XII wieku katedry św. Wawrzyńca ze słynnym portalem Radovana. Split, obecnie stolica Dalmacji (do 1918 r. był nią Zadar), słynie z pałacu Dioklecjana z III wieku, który jest właściwie pałacem-miastem, obejmującym ponad 200 budynków zamieszkanych przez 3000 mieszkańców.