NaszKraj.info

Wiadomości i ciekawostki z kraju i ze świata

morza i oceany.jpgSzerokie wody mórz oraz oceanów przyciągają ludzkość od niepamiętnych czasów. Woda skrywa w sobie wiele zadziwiających zjawisk. Nauka wciąż nie poznała wielu tajemnic głębi oceanicznych, ponieważ podwodny świat pilnie ich strzeże. Jest to też główny powód, dla którego nieustannie nas zachwyca.

 

 1. LODOWIEC W BARWACH ARGENTYNY w krainie zwanej Patagonią usytuowany jest niezwykle piękny i potężny lodowiec. Na dodatek jest on ubarwiony kolorami argentyńskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej. Kolor błękitny występuje tu na przemian z bielą, a granica między nimi jest bardzo wyraźna. Czasami na lodowcu pojawiają się również odcienie zieleni, brązu, a nawet czerni. W jaki sposób powstaje to niesamowite zjawisko? Barwy tworzą się stopniowo w czasie formowania się lodowca i dzieje się to za sprawą ciśnienia. Dzięki niemu powietrze rozpraszające światło jest wypierane z lodu. Z kolei to powoduje załamanie fali świetlnej w paśmie niebieskim oraz zielonym
 2. CZARNA DZIURA W MORZU legendarny malstrom pojawia się na kartach książek Juliusza Verne’a czy Edgara Allana Poego. Ten niezwykle silny prąd morski istnieje naprawdę i znajduje się w Morzu Norweskim. Patrząc na niego, możemy przypuszczać, jak działa kosmiczna czarna dziura. Ale właściwie, co jest przyczyną jego powstania? Malstrom tworzy się przy wejściach do norweskich fiordów oraz cieśnin na skutek przypływów i odpływów. Poza tym jego powstaniu sprzyja też bardzo nierówna topografia dna morskiego. Wir pełni istotną o funkcję dla miejscowego ekosystemu. Kiedy małe morskie zwierzęta znajdą się w wirze, stają się potencjalnym pożywieniem dla dorszy.  Sprytne dorszowate gromadzą się wokół tego prądu i cierpliwie czekają na zdobycz. Z kolei dorsze stanowią nie lada gratkę dla rybaków. Warto również wspomnieć o tym, że groźny malstrom dziś stał się atrakcją. W sezonie turystycznym każdego dnia przybywają w to miejsce statki z bardzo mocnymi silnikami, które umożliwiają pasażerom podziwianie tego niebezpiecznego zjawiska.
 3. ZADZIWIAJĄCA GRANICA nie trzeba jechać do egzotycznych krajów, aby zobaczyć niepowtarzalne zjawiska. Granice między morzami oczywiście wyznaczone są urzędowo, ale w pewnym przypadku jest też inna granica widoczna na pierwszy rzut oka. Niedaleko duńskiego miasta Skagen, leżącego na najbardziej wysuniętym na północ cyplu Jutlandii, dochodzi do fascynującego zjawiska stykania się wód Morza Bałtyckiego i Północnego. Podczas gdy część jednego morza jest jaśniejsza, część drugiego przybiera barwę ciemniejszą. Właśnie tutaj leży granica między Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. Co ciekawe, poszczególne wody się ze sobą nie mieszają i dlatego odcienie obu mórz pozostają niezmienione. Jak to możliwe ? Po prostu jest to spowodowane różną gęstością wód.
 4. „CZERWONY ZAKWIT’’ PRZY BRZEGACH FLORYDY morze pełne krwi takie wrażenie odnieść można, patrząc na czerwony strumień przy brzegach Florydy. Woda przybiera tutaj różne odcienie czerwonego. Chociaż ten spektakularny widok nie jest wynikiem żadnej rzezi, która miała miejsce na otwartym morzu, jest niebezpiecznym zjawiskiem, wywoływanym przez glony produkujące ogromne ilości toksycznych substancji. To one zabarwiają wodę w ten niespotykany sposób. Zbyt duża ilość tych specyficznych alg powoduje każdego roku śmierć wielu ptaków oraz ryb. Kąpiel w tamtejszych wodach jest również niebezpieczna dla człowieka. Podobne zjawisko występuje też w innych miejscach na Ziemi, ale najczęściej obserwuje się je właśnie w rejonie Florida Gulf Coast.
 5. LODOWE KWIATY NA OCEANIE kwiaty na powierzchni wody nie są niczym wyjątkowym. Na przykład lilie wodne są symbolem romantyzmu i miłości. Jednak czy coś podobnego może wystąpić na powierzchni oceanu lub morza? Przecież żywe kwiaty nie rosną w słonej wodzie. Na chłodnym morzu w czasie bezwietrznej pogody, przy wysokiej wilgotności powietrza i w jego temperaturze oscylującej wokół -20°C, powstają wyjątkowe kryształy lodowe. Mierzą one ok. 4 cm średnicy, a swoim kształtem rzeczywiście przypominają kwiaty. Jest to spowodowane wysoką zawartością soli w lodzie. Równocześnie każdy z kwiatów jest małym ekosystemem. Badania wykazały, że krótkotrwałe schronienie znajduje w nich wiele mikroorganizmów, dzięki czemu mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach, a następnie kontynuować życie oceaniczne.
 6. TAJEMNICE GŁĘBIN OCEANÓW naszą znajomość morskich zwierząt możemy porównać z informacjami biologa, który z ziemskiej fauny poznał tylko to, co zobaczył podczas jazdy samochodem po głównych drogach twierdzi holenderski biolog Bernard Heuvelmans. Jego słowa potwierdza niedawne znalezisko dokonane przez naukowców -jest to nowy gatunek ryby, która nie pływa, lecz za pomocą płetw spaceruje po dnie! Wciąż żywe są opowieści o ogromnych ośmiornicach, mierzących 50 m długości. Wprawdzie dotąd nikt nie zobaczył 50-metrowej ośmiornicy, ale trzeba przyznać, że 8-metrowy głowonóg z rodziny Architeuthidae (sfilmowany przez japońskich badaczy) również nie należy do najmniejszych. Do dziś wody kuli ziemskiej są dla nas wielką zagadką. Nowe gatunki ryb, dziwaczne i niezidentyfikowane stworzenia oraz różnorodne formy życia spotykane również pod arktycznym lodem to tylko niektóre niespodzianki, na jakie jakiś czas temu natrafili badacze. Na przykład w 2005 r. australijsko-nowozelandzki zespół naukowców odkrył w morskich głębinach ponad 1,5 tys. gatunków zwierząt. Z kolei japoński fotograf Yoji Ookata natknął się w morskich przestworzach na pięknie uformowany krąg, przypominający zbożowy piktogram. Okazało się, że podczas godów stworzyły go tzw. kolcobrzuchy. Także nad brzegiem Bałtyku kilka miesięcy temu zauważono fascynujące i niezwykle rzadkie zjawisko morze utworzyło setki niewielkich lodowych kul!
 7. RÓŻNE ZASOLENIA W RÓŻNYCH MIEJSCACH dlaczego woda w morzu jest słona? Pewna legenda podaje, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest młynek znajdujący się na jednym z zatopionych statków, który nieustannie mieli sól. Dziś wiemy, że ta nieco magiczna opowieść jest nieprawdziwa. Wiemy też o tym, że za proces zasolenia odpowiada cykl geochemiczny, który trwa nawet wiele tysięcy lat. Skały tworzące się w wyniku wylewania się magmy zawierają dużo minerałów oraz innych substancji. Przeważają sód i chlor, czyli innymi słowy chlorek sodu, znany nam jako sól kuchenna mówi Maciej Lenartowicz, adiunkt Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Zasolenie wód nie jest również jednolite. Na przykład Morze Bałtyckie jest tylko minimalnie słone. Jego średnie zasolenie wynosi 7‰. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą ilością wpadających do niego rzek ze słodką wodą, niskimi temperaturami, które powodują, że tempo parowania wody jest niewielkie, ale też znikomym mieszaniem się z innymi wodami morskimi. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Morzu Czerwonym, znajdującym się pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. W nim stopień zasolenia jest najwyż-szy ze wszystkich znanych mórz i wynosi 37—42‰!
 8. FALE DŁUGIE JAK JAMNIK ruchy oceanów są w pewnym stopniu związane z pogodą oraz okresami klimatycznymi, dlatego niektóre zjawiska morskie pojawiają się tylko kilka razy w roku. Jest tak w przypadku skrajnie długich fal morskich. Corocznie w lutym oraz marcu słodkie wody Amazonki spotykają się ze słonymi wodami morskimi, co wywołuje ekstremalnie długie fale. Rejon ten staje się zatem rajem dla surferów. Rekord nieprzerwanej jazdy na jednej fali wynosi niewyobrażalne 12,5 km! Natomiast grzmoty fal słyszane są aż pół godziny przed ich dotarciem do brzegu. Jednak wysokość spotykanych tam fal (sięgająca ok. 5 m) nie jest najbardziej imponująca, ponieważ historia zna dużo wyższe okazy. Zwyczajne fale osiągają 15-20 m wysokości, lecz podczas trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanicznego czy huraganu potrafią podnieść się na niewiarygodny poziom. Największe w historii tsunami zaobserwowano w Lituya Bay na Alasce sięgało aż 524 m!
 9. MORSKA DROGA MLECZNA na obszarach niezakłóconych przez łunę miejską, których dziś jest coraz mniej, obserwator ma szansę ujrzeć niezwykłe niebo. Ciemną noc rozświetla smuga naszej galaktyki. Drogę Mleczną przypomina pewne ciekawe zjawisko morskie, które znane jest zarówno astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (gdyż jest widoczne z kosmosu), jak również było znane XVII-wiecznym żeglarzom. Grupy podwodnych żyjątek tworzą długie linie, które mogą mierzyć nawet 250 km długości. Ich formacje świecą w nocy białym lub niebieskim światłem. Przez to nazywane są organizmami bioluminescencyjnymi. Wydzielane przez nie światło oświetla duże części obszarów oceanicznych. To niepowtarzalne zjawisko można zaobserwować przede wszystkim na tropikalnych plażach, m.in. na Malediwach.
 10. ILE JEST OCEANÓW? większość z nas uczyła się, że na świecie istnieją cztery oceany: Spokojny, Atlantycki, Indyjski oraz Arktyczny. Liczba ta wzrosła do 5, bowiem od 2000 r. do oceanów dołączył Ocean Południowy, który rozciąga się od Antarktydy do 60° południowej szerokości geograficznej. Obecnie także na odległych pustyniach północno-wschodniej Etiopii widoczne są podstawy, sugerujące powstanie w przyszłości kolejnego oceanu albo przynajmniej morza. Za podwalinę przyszłego akwenu uważa się rozpadlinę o 4 m szerokości i 60 km długości, która pojawiła się na pustyni etiopskiej 14 września 2005 r., czyli dokładnie 3 dni po trzęsieniu ziemi Zdaniem naukowców utworzenie się pęknięcia jest zaledwie początkiem procesu trwającego miliony lat, którego ostatecznym wynikiem będzie odłączenie się wschodniej części Etiopii od reszty Afryki. Przy czym powstałą szczelinę wypełni nowe morze. Wierzymy, że jesteśmy świadkami narodzin nowego oceanu, mówi prof. Atalay Ayele z Addis Abeba University. W historii nauki jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ jak zauważa Ayele: Po raz pierwszy obserwujemy powstawanie morza na żywo.

Musisz się zarejestrować aby dodawać komentarze.

Kursy walut

Logowanie i rejestracja

Najnowsze komentarze

 • Ubezpieczenie OC. Które wybrać?

  ktm 29.12.2015 13:45
  Jedno z najtańszych ubezpieczeń to AXA mogę polecić... Taka ciekawostka jeśli chodzi o inne nie ...
   
 • Zakładanie spółki z o.o.

  Konsultant Finansowy 25.09.2014 07:36
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie. Zapraszamy na doradztwo w zakresie spółek.
   
 • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

  nava 31.05.2014 15:20
  Dobrze że u nas kobiety nie muszą robić takich rzeczy żeby się spodobać mężczyzną :)
   
 • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

  Magda 31.05.2014 15:19
  Jak można robić ze swoim ciałem takie rzeczy?! przecież to jest obrzydliwe... Tatuaż i kolczyki "w ...
   
 • Bochny zamiast bicepsów?!

  ktm 11.05.2014 13:10
  Nie wiem czy to dobry pomysł aby trenować w takim wieku.. w każdym razie będzie niezły kark za kilka ...

Strona naszkraj.info powstała aby skupić w jednym miejscu ciekawostki o codziennym życiu, ciekawostki z polski i ze świata, skupia ona również informacje z polski a także świata. Zachęcamy zatem do czytania artykułów z dziedziny: informacje z polski oraz ciekawostki. Jeśli lubisz pisać, lub znasz jakąś ciekawą informację możesz ją opisać na naszej stronie, wystarczy że się zalogujesz i możesz korzystać nieograniczonych narzędzi dających możliwość dodawania artykułów w naszym serwisie.opinie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisie, dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję ciasteczka z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information