NaszKraj.info

Wiadomości i ciekawostki z kraju i ze świata

uk.jpgDziwne zachowanie zwierząt może mieć podłoże genetyczne albo być cechą nabytą. Tak czy owak to, co może wydawać nam się dziwne albo śmieszne, ma zawsze swoje uzasadnienie. Zwierzęta wykorzystują wyjątkowe zachowania np. w rytuałach godowych, ale również mogą służyć im one jako obrona przed drapieżnikami. Czasami dziwny może wydawać się ich cały styl życia.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ ALTANĘ, KTÓRA WABI SAMICZKI

KTO: altanniki (Ptilonorhynchidae)

CO: gody

Altanniki (Ptilonorhynchidae) są małymi lub średnimi ptakami wróblowymi, żyjącymi na północy Australii i w Nowej Gwinei. Rodzina altanników obejmuje 20 gatunków w 8 rodzajach, które znacznie różnią się od siebie. Przykładowo budnik (Prionodura newtoniana) mierzy 22 cm i waży 70 g, a jedwabnica szara (Chlamydera nuchalis) mierzy aż 40 cm i osiąga wagę 230 g. Mimo że poszczególne gatunki altanników różnią się w wielu aspektach, mają jedną cechę wspólną budowanie altanek. Jest to unikalny, opracowany w najdrobniejszych szczegółach system wabienia samic. Samce starają się wywrzeć na samicach jak największe wrażenie budową altanki, która jest przeznaczona wyłącznie do godów. Jest to skomplikowana konstrukcja, upleciona z gałązek i liści, którą samiec dla lepszego efektu zdobi różnymi przedmiotami, najlepiej w niebieskim kolorze. Ptaki zdobią budowle jagodami, liśćmi, kwiatami, kolorowymi pancerzykami chrząszczy, muszlami ślimaków, ale także kamieniami czy piórami. Samce pilnie strzegą swoich altanek, ciągle je naprawiają, przebudowują i poprawiają. Czujność jest niezbędna. W ramach walki o samice konkurenci niszczą sobie nawzajem altanki i kradną ozdoby. U gatunków, w których występują niewielkie różnice w wyglądzie między obiema płciami, samce stawiają wyjątkowo imponujące i bogato zdobione budowle. Natomiast gatunki, w których samiec może pochwalić się wielokolorowym upierzeniem, altanki nie są tak istotne i ich budowle są wyraźnie skromniejsze.

STRUMIEŃ KRWI STRASZY I TRUJE

KTO: jaszczurki z rodzaju Phrynosoma

CO: obrona

Niewielkie drapieżne jaszczurki z rodzaju Phrynosoma zamieszkują pustynie i półpustynie Ameryki Północnej. Z 15 gatunków, które tam żyją, 8 zamieszkuje USA. Z ropuchami nie łączy ich nic oprócz podobnego kształtu ciała. Ich łacińska nazwa Phrynosoma oznacza po polsku ciało ropuchy. Boki i tył ciała frynosomów pokryte są kolcami, a oprócz tego mają na głowie dwa skostniałe rogi. Są w tym względzie podobne do molochów straszliwych (Moloch horridus), które również mają ciało pokryte kolcami i żywią się mrówkami, ale oba gatunki należą do różnych rodzin. Chociaż to drapieżnik, sam staje się ofiarą mniejszych mięsożerców, przede wszystkim węży, ale również kojotów, dzikich psów albo nawet rysiów. To, co jest najciekawsze we frynosomach, to nie ich wygląd, ale sposób obrony i polowania. Wykorzystują do tego mimezję pozwalającą wtopić się w otoczenie. Jeśli zostają odkryte przez drapieżnika, najpierw ostrzegają go swoimi kolcami. W kolejnej fazie pompują do swoich wnętrzności powietrze, także zaczynają przypominać kolczastą piłkę. Nie tylko budzą większy respekt, ale także stają się trudną zdobyczą, ponieważ kolczastą kulę trudno połknąć. Asem w rękawie, którego używa w skrajnych wypadkach (zazwyczaj gdy drapieżnik trzyma go już w pysku), jest umiejętność szybkiego podwyższenia ciśnienia krwi w oczach i wyrzucania na nieprzyjaciela strumienia krwi na odległość jednego metra. Frynosomy mogą wyrzucić nawet 1/3 objętości swojej krwi. Krew zmieszana jest z wydzieliną gruczołu jadowego, co zwiększa efekt obronny. Naukowcy zaobserwowali, że obrona działa najskuteczniej wobec psów i to właśnie w obronie przed nimi frynosom wykorzystuje swój krwawy prysznic.

DZIECI NIECH WYCHOWUJE KTOŚ INNY

KTO: kukułka zwyczajna(Cuculus canorus)

CO: wychowanie

Niektóre gatunki zwierząt, zazwyczaj ptaki, nie kłopoczą się wy chowaniem potomstwa i praktykują tzw. pasożytnictwo gniazdowe, które polega na podrzucaniu jaj lub piskląt innym zwierzętom, zazwyczaj z innych gatunków. Na ty m kończy się opieka rodziców biologicznych i więcej nie interesują się swoim potomstwem. Najbardziej typowym i najsłynniejszym przedstawicielem gatunków, które postępują w ten sposób, jest kukułka zwyczajna. W ten sposób zachowuje się prawie połowa ze 130 znanych gatunków kukułek. Pasożytnictwo gniazdowe występuje również u innych ptaków, takich jak jaskółka dymówka(Hirundo rustica), szpak pospolity (Sturnus vulgaris), wąsatka (Panurus biarmicus), niektóre gatunki kaczek i inne, ale podobne zachowanie wykazują różne gatunki pszczół, mrówek czy ryb. Gatunki pasożytujące w ten sposób wypracowały sobie różne techniki, aby ich młode były uprzywilejowane wśród naturalnego potomstwa przybranych rodziców. Niektóre gatunki upodabniają swoje jaja tak, aby kształtem, kolorem i wielkością jak najbardziej przypominały pozostałe jaja. W innych przypadkach to pisklęta stają się podobne do przybranego rodzeństwa. Do przywilejów podrzutków należy np. umiejętność wczesnego wykluwania. Dzięki temu młode mają nie tylko możliwość zyskania największej ilości pożywienia, ale także sposobność pozbycia się konkurencji, co jest typowe przede wszystkim u kukułek. W pozyskaniu większej ilości pożywienia kukułce pomaga również wyraźne ubarwienie dzioba i donośny głos.

STOSUNEK ZAMIAST POWITANIA I ROZWIĄZANIA PROBLEMU

KTO: szympansy bonobo (Pan paniscus)

CO: rozwiązłość seksualna

Szympansy bonobo są jednym z dwóch gatunków szympansów. W odróżnieniu od swoich większych krewnych, którzy są agresywniejsi i mają patriarchalne zasady, są o wiele łagodniejsze. Moglibyśmy nazwać ich hipisami w świecie zwierząt, ponieważ podobnie jak hipisi uprawiają wolną miłość. Seks odbywa się zamiast powitania, oddają się mu przy rozwiązywaniu i łagodzeniu problemów, a nawet wykorzystują go jako towar wymienny za pożywienie. W praktyce zapłata seksem u bonobo wygląda tak, że samica zgadza się na stosunek, gdy samiec przyniesie jej banana, pomarańczę albo trzcinę cukrową. Jednak nagrodę otrzyma dopiero po stosunku, w związku z czym samiec kopuluje, trzymając w obu rękach przysmak dla samicy. Po stosunku samica spożywa jedną z nagród. Człowiek nie może równać się z częstotliwością stosunków płciowych u szympansów bonobo. Szympansy te uprawiają seks mniej więcej 40 razy dziennie. Jednak ilość to nie wszystko, ponieważ każdy stosunek trwa mniej więcej ćwierć minuty. Znajoma może wydać się nam skala ich zachowań seksualnych. Oprócz seksu, w któ ym jako jedyne zwierzęta wykorzystują pozycję misjonarską (do czego przystosowane są narządy płciowe samic razem z łechtaczką), kwitnie wśród nich również homoseksualizm (i to u obu płci). Normalna jest masturbacja, seks oralny oraz „francuskie” pocałunki. Naukowcy podejrzewają, że samice przeżywają podczas seksu orgazm. Kontakty bonobo charakteryzują się promiskuityzmem, nie tworzą stałych związków praktyki seksualne mają miejsce nie tylko w kręgu najbliższej rodziny, ale również poza nią.

FAŁSZYWY ORGAZM WYKLUCZY ZŁYCH SAMCÓW

KTO: pstrąg (Salmo trutta)

CO: rozmnażanie

Pstrąg (Salmo trutta) należy do ryb najczęściej występujących w Europie. Najczęściej żyją w górnym biegu rzek i potoków -wszędzie tam, gdzie jest dostatecznie zimna i czysta woda z wystarczającą ilością tlenu. W 2002 r. szwedzcy naukowcy odkryli, że pstrągi również mają swoje dziwne zachowania, które dotyczą rozmnażania. Samice za pomocą udawanego orgazmu potrafią poradzić sobie z samcami, którzy z ich punktu widzenia są nieodpowiedni dla ich potomstwa, i chronią swoją ikrę dla bardziej właściwego kandydata. Rozmnażanie u pstrągów nie jest prostą czynnością. Pstrągi długo migrują do tarliska, czyli do miejsc, w których dochodzi do tarła. Potrafią pokonać po drodze wodospady, tamy i inne trudne przeszkody wodne. Na tarło wybierają miejsca z płytką, spokojną wodą i piaskowym lub kamienistym dnem, w którym wydłubują brzuchem owalne jamy do pół metra długości, które służą do składania zapłodnionej ikry. Dla samca sygnałem do zapłodnienia ikry jest moment, w którym samica otwiera pysk i zaczyna się trząść. Następnie po kilku sekundach samica składa ikrę. Jeśli samiec znajduje się w złej pozycji albo z jakichś powodów uzna ona, że nie jest on właściwym kandydatem na ojca jej potomstwa, wstrzymuje złożenie jaj. Samiec jednak nie może wstrzymać produkcji mleczu, dlatego też dla zmylenia samca, samica zaczyna udawać orgazm. Z obserwacji szwedzkich naukowców wynika, że aż połowa obserwowanych godów kończyła się udawanym orgazmem. Nie jest to wyjątek, ale powszechna praktyka. Wydaje się, że pstrągi nie są w tym same. To osobliwe zachowanie zostało opisane już w 1954 r. u łososia szlachetnego. Obecnie naukowcy skłaniają się ku twierdzeniu, że podobne zachowanie jest charakterystyczne dla wszystkich łososiowatych.

ŻYCIE KOŁEM ODCHODOW SIĘ TOCZY

KTO: poświętnikowate (Scarabaeidae)

CO: żywienie

Odchody większych zwierząt zawierają wielkie ilości niestrawionych resztek, ale nawet one się nie zmarnują. Właśnie te resztki wykorzystują skarabeusze (Scarabeus), popularnie nazywane żukami gnojowymi, które częściowo lub całkowicie żywią się odchodami. Skarabeusze żyją w różnorodnych warunkach, wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć odchody. Znajdziemy je na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Nie lubią tylko ekstremalnie zimnych oraz ekstremalnie suchych warunków. Skarabeusze słyną z tego, że tworzą z odchodów kulki, które mogą być nawet 50 razy cięższe od nich samych. Chrząszcze czerpią z nich pożywienie, ale również składają w kulkach swojej jajeczka. Aby nie dopuścić drapieżników do swoich larw, niektóre gatunki skarabeuszy wydłubują podziemne korytarze, mające nawet pół metra długości, w których ukrywają swoje odchody. Zespół szwedzkich naukowców odkrył sposób, w jaki południowoafrykańskie chrząszcze Scarabaeus lamarcki walczą z rozgrzanym piaskiem, którego temperatura może sięgać nawet 60 C. Kulki uformowane z odchodów używane są jako klimatyzator poprzez odparowywanie zawartej wody kulka ochładza powietrze i piasek, po którym chodzi chrząszcz. Jeśli ma zbyt rozgrzane nogi, chodzi po szczycie kulki i je ochładza.

RYTUAŁY POGRZEBOWE I ŻAŁOBA PO ZMARŁYCH

KTO: słoniowate (Elephantidae)

CO: emocje

Do najinteligentniejszych gatunków zwierząt z całą pewnością należą słonie, które mają również największy i najcięższy mózg ze wszystkich zwierząt lądowych. Mózg słonia, który może ważyć ponad 5 kg, swoją budową i złożonością przypomina mózg człowieka. Słonie wykazują wysoką inteligencję i silne więzi rodzinne. Nie przez przypadek mówi się o dobrej pamięci słoni. Naukowcy często dyskutują, do jakiego stopnia słonie przeżywają emocje, ale wiemy, że zaobserwowano u nich cały szereg dopracowanych rytuałów związanych z umieraniem, śmiercią i troską o szczątki zmarłych. Jeśli słoń zostaje ranny albo umiera, inne słonie go wspierają i opiekują się nim aż do końca. W RPA zaobserwowano przypadki, gdy po śmierci przewodniczki stada wokół je j ciała gromadziły się pozostałe słonie. Najpierw starały się ją delikatnie po-stawić swoimi trąbami, ale gdy im się nie udawało, cichły i przykrywały ciało trawą i połamanymi gałęziami. Następnie słonie miały dwa dni żałoby. Jeśli któryś z nich musiał odejść, by napić się wody lub zjeść, zawsze wracał. W innym przypadku zaobserwowano, gdy słonie na-potkały na kości dawno zmarłego słonia i zaniosły szczątki na miejsce, w którym zginął. Słonie ogólnie wykazują wielkie zainteresowanie kośćmi, należącymi nie tylko do członków ich stada, ale również szczątkami nieznanych im słoni, które zmarły już dłuższy czas temu. Delikatnie badają szkielet trąbami i nogami, zachowując przy tym ciszę, jakby przeżywały żałobę. Kościom innych gatunków nie poświęcają takiej uwagi. Słonie nie są jedynymi zwierzętami, które przeżywają żałobę po zmarłych. Podobne rytuały występują również wśród małp człekokształtnych oraz żyraf. Obserwować możemy je także wśród ptaków. Emerytowany profesor ekologii i biologii ewolucyjnej Marc Bekoff z University of Colorado w 2010 r. opublikował wyniki swoich obserwacji nad rytuałami pogrzebowymi u sroki zwyczajnej (Pica pica). Ptaki kładą na martwego osobnika zerwane źdźbła trawy i inne kawałki roślin, po czym stoją nad ciałem z wyjątkowym skupieniem. Podobne zachowania za-obserwowano też u innych ptaków. W 2012 r. amerykański zespół naukowców pod kierownictwem Teresy Iglesias zbadał zachowania modrowronek kalifornijskich (Aphelocoma californica). Badacze odkryli, że modrowronki po znalezieniu martwego osobnika wołają inne ptaki, nawet z wielkiej odległości, i gromadzą się nad ciałem.

Tom Cruise skosztował łożyska

Dziwne zachowania zdarzają się również wśród ludzi. Przykładem może być np. zjedzenie łożyska po porodzie. U ssaków, które nie mogą pozwolić sobie na zmarnowanie żadnych składników odżywczych, jest to dość powszechne zachowanie, jednak u ludzi trudno zrozumieć podobne zachowanie, a niektórzy krytycy mówią nawet o kanibalizmie. Mimo to jedzenie łożyska stało się hitem w Stanach Zjednoczonych po tym, jak trend ten zapoczątkowały gwiazdy Hollywood. Pierwszy był aktor Tom Cruise, który 8 lat temu pod czas rytuału scjentologicznego skonsumował łożysko swojej żony Katie Holmes po porodzie ich córki Suri. Pozostali nie są tak odważni i nie jedzą łożyska w jego naturalnej formie, ale jako tabletki albo leki homeopatyczne.

Musisz się zarejestrować aby dodawać komentarze.

Kursy walut


Strona naszkraj.info powstała aby skupić w jednym miejscu ciekawostki o codziennym życiu, ciekawostki z polski i ze świata, skupia ona również informacje z polski a także świata. Zachęcamy zatem do czytania artykułów z dziedziny: informacje z polski oraz ciekawostki. Jeśli lubisz pisać, lub znasz jakąś ciekawą informację możesz ją opisać na naszej stronie, wystarczy że się zalogujesz i możesz korzystać nieograniczonych narzędzi dających możliwość dodawania artykułów w naszym serwisie.opinie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisie, dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję ciasteczka z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information