Ponad 10 lat temu naukowcy dokonali zdumiewającego odkrycia. Odnalezione skamieniałości mikroraptora niewielkiego opierzonego dinozaura wywołały ogromne zamieszanie w świecie naukowym. Jak w ciągu 10 lat zmieniła się nasza wiedza na temat tego dinozaura, który swoim wyglądem przypominał późniejsze ptaki.
Co roku ptaki wykazują zadziwiającą wytrwałość i zmysł orientacji podczas swoich wędrówek do ciepłych krajów. W ciągu jednej migracji potrafią pokonać tysiące kilometrów i dokładnie rozpoznać swój dom. Do odwołania odlotu zmuszą je tylko wahania pogody. Pod koniec zimy nasi przodkowie wyglądali przylotu ptaków oznaczających wiosnę, jesienią ich odloty były pierwszymi zwiastunami nadchodzącej zimy. W pewnym sensie ptaki wędrowne zastępowały współczesne prognozy meteorologiczne. Jak to możliwe, że zawsze rozpoznają odpowiedni czas, w którym należy wyruszyć w drogę? Czy moglibyśmy nadal kierować się ich zmysłami?
Na pustyni Gobi temperatury wahają się od 40°C zimą aż po +40°C latem. Średnia suma opadów nie przekracza tu 76 mm rocznie. Nic dziwnego, że jest to jedno z najmniej zamieszkanych miejsc na świecie. Nowe badania Uniwersytetu Stanforda udzielają odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wysuszenie Azji Centralnej i tym samym rozszerzenie się pustyni Gobi.
W bardzo różnorodnej grupie motyli znajdziemy osobniki wielkości główki od szpilki oraz olbrzymie owady osiągające nawet kilkadziesiąt centymetrów. Największego motyla świata moglibyśmy łatwo pomylić z ptakiem.