NaszKraj.info

Wiadomości i ciekawostki z kraju i ze świata

c_180_120_16777215_00_images_zdrowie-uroda_nowe3_Caa_prawda_o_herbacie-_lek_na_wszystko_czy_zwyczajny_rodek_na_pobudzenie.jpegKrążą na jej temat niezwykłe informacje, często mówi się o niej jak o nieoficjalnej królowej medycyny alternatywnej. Czy zielona herbata, mityczny środek tradycyjnej medycyny chińskiej jest naprawdę lekiem na wszystko i posiada przypisywaną jej moc uzdrawiającą? Jak to często bywa, prawda leży po środku. Już dawno potwierdzono biologicznie, że czarna i zielona herbata wysokiej jakości wykazują działania detoksykacyjne i cechy przeciwutleniaczy- uniemożliwiają zbytnie utlenienie organizmu. Bez tlenu nie istniałoby życie, ale ten pierwiastek w pewnych sytuacjach może również szkodzić naszemu organizmowi. Cząsteczki tlenu (wolne rodniki) są w naszych komórkach wysoce reakcyjne, często łączą się z innymi związkami, które następnie zmieniają w wyniku reakcji chemicznej. Może to prowadzić do uszkodzeń struktury komórek, a w konsekwencji również całego układu immunologicznego.

Anty-oksydanty zawarte w herbacie mogą służyć jako element dopełniający leczenie wielu różnych chorób (blokowanie tętnic, choroby neurodegeneracyjne, nowotwory itp.) Pomaga i szkodzi? W 2001 r. eksperci z Uniwersytetu w Bostonie odkryli, że regularna, umiarkowana konsumpcja herbaty wysokiej jakości w wielu przypadkach pomaga zahamować rozwój niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Herbata służy też jako środek zapobiegawczy chorób dziąseł i zapalenia zatok. Aktywnym składnikiem leczniczym w herbacie jest głównie kofeina. Należy do grupy związków organicznych zwanych alkaloidami, które pozytywnie stymulują układ nerwowy i pracę serca. W herbacie kofeina jest częścią typowego alkaloidu herbacianego- teiny. Ale również w tym wypadku, co za dużo, to niezdrowo, i nadmierne spożycie tych substancji może mieć zupełnie odwrotny wpływ na nasze zdrowie... Zostańmy przy zielonej herbacie. Uzdrowiciel wymieni Wam setki zbawiennych działań zielonego naparu - od zwalczania zaparć, regeneracji nerwowej i gwarantowanej pomocy w odchudzaniu przez zwiększenie potencji aż po długowieczność. Oto kilka podstawowych pytań, na które w ostatnich latach odpowiedziały badania i testy lekarskie.

PYTANIE 1: Czy to prawda, że zielona herbata wspomaga pamięć i działa uzdrawiająco na komórki mózgowe?

ODPOWIEDŹ: TAK Mówi się o tym już od dawna, ale teraz mamy to czarno na białym: niektóre substancje lecznicze zawarte w zielonej herbacie odnawiają i wspomagają wzrost komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za naszą pamięć i widzenie przestrzenne. Pierwotnie chcieliśmy sprawdzić, jak niektóre substancje chemiczne w zielonej herbacie oddziałują na zdrowy układ sercowo-naczyniowy i rozkładanie tłuszczy. Nie udało nam się tego jednoznacznie ustalić, ale z drugiej strony udało nam się wykazać pozytywny wpływ tych substancji na funkcjonowanie mózgu, mówi prowadzący projekt, prof. Yun Bai z Chin. Zespół ekspertów skupił się na aktywności substancji chemicznej EGCG, jednego z kluczowych składników zielonej herbaty. Pod skrótem ukrywa się substancja flawonoid galusan epigallokatechiny, która przeciwdziała pojawieniu się w ciele niektórych szkodliwych dla zdrowia enzymów. Jest znana jako skuteczny antyoksydant i chińscy badacze chcieli pokazać jej pozytywny wpływ na niektóre choroby zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Udało im się. U pacjentów, którym podawano tę substancję, zauważono regenerację niektórych komórek nerwowych. Oczywiście nie następowało to tak szybko jak u myszy, ale mimo to było dobrze widoczne. Cudowny proces był obserwowany na żywo z hipokampu- części mózgu odpowiedzialnej za pamięć długotrwałą. Jakby mózg był uzależniony od herbaty i dosłownie wykorzystywał stan nirwany, mówi Yun Bai i dodaje: EGCG widocznie wspiera tworzenie się komórek nerwowych, które, podobnie jak komórki macierzyste, potrafią się adaptować i zmieniać w różne typy komórek.

PYTANIE 2: Czy to prawda, że zielona herbata hamuje rozwój komórek nowotworowych i zapobiega rakowi piersi?

ODPOWIEDŹ: NIE Zielona herbata nie może ochronić kobiet przed rakiem piersi. Chociaż wyniki naszych badań i intensywnych analiz nie są do końca jednoznaczne, oznajmił dr Motoki Iwasaki z National Cancer Center (Narodowe Centrum Badań nad Rakiem) w Tokio. Jeden z mitów o leczniczej sile tego naparu upadł. Jednak na początku pomysł wzbudzał niemałe nadzieje. Badania laboratoryjne i testy na zwierzętach wypadały bardzo optymistycznie. Aż do chwili, gdy przystąpiono do badań na bardzo reprezentacyjnej grupie 54 tys. kobiet w różnym wieku i różnego pochodzenia etnicznego. Przez ponad 5 lat monitorowano dziewczęta i kobiety, które spożywały zieloną herbatę z różną częstotliwością i intensywnością. Niektóre nie piły jej w ogóle, inne piły 1 filiżankę tygodniowo, a rekordzistki nawet 5 filiżanek dziennie. Grupa była również różnorodna pod względem stanu zdrowia - były w niej całkowicie zdrowe kobiety, kobiety z predyspozycją genetyczną do chorób nowotworowych oraz takie, u których wykryto nowotwór. Wynik badań został uzupełniony przez ankiety wypełnione przez inne pacjentki, które leczyły się na raka piersi, a w przeszłości piły zieloną herbatę. Wyniki naszej pracy posłużą jako platforma do przyszłych analiz, sprawdzając, czy u badanych kobiet wystąpi czy nie wystąpi rak piersi. Dotąd nie znaleźliśmy związku pomiędzy piciem zielonej herbaty a zapobieganiem czy leczeniem raka, podsumowuje Iwasaki.

PYTANIE 3: Czy naprawdę chudniemy po zielonej herbacie?

ODPOWIEDŹ: TAK Substancje zawarte w zielonej herbacie jednoznacznie pomagają w rozbijaniu tłuszczów. Ostatnie badania naukowe skupiły się na stosunku pomiędzy substancją EGCG a metabolizmem tłuszczów - wyniki były pozytywne. Oczywiście, wypicie 10 filiżanek dziennie bez zastosowania odpowiedniej diety nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dlaczego zielona herbata przyspiesza spalanie tłuszczu, a czarna herbata nie ma na to żadnego wpływu? „Magia” tkwi w przygotowaniu produktu herbacianego. Podczas gdy czarna herbata przygotowywana jest z zakwaszonych liści herbaty, w przypadku herbaty zielonej świeże listki ogrzewane są w parze wodnej. Dlatego zielona herbata po przygotowaniu nie traci wysokiej zawartości (aż 40%) roślinnego polifenolu (w czarnej herbacie jest go zaledwie 10%). Polifenole to organiczne związki kwasu galusowego i glukozy. Najaktywniejszym polifenolem w zielonej herbacie jest tzw. flawonol - aktywny antyoksydant. Jego pozytywny wpływ polega na przyspieszeniu naszego metabolizmu, co przyspiesza również przemianę tłuszczów na energię, bez zwykłych produktów pośrednich, które powstają przy wolnym metabolizmie.

4 kolory leczniczej tęczy. Istnieje wiele rodzajów herbat, które różnią się od siebie regionalnie nie tylko sposobem przetwarzania, ale również wpływem na nasze zdrowie. Wszystkie niżej opisane podstawowe typy herbat mają jedną wspólną cechę – oprócz przeciwutleniaczy, cech pobudzających i detoksykacyjnych, wpływają na nasze zdrowie również na inne sposoby. W zależności od rodzaju i predyspozycji dago organizmu, herbaty pomagają w problemach żołądkowych, jelitowych, mają dobry wpływ na uzębienie, zapobiegają stanom ropnym, wspomagają układ immunologiczny, układ oddechowy, układ krwionośny i serce, rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszają bóle głowy i zmęczenie.

 • Czarna jak szatan Termin „czarna herbata" na dobre wszedł do języków krajów Zachodu. Jest to najpopularniejszy rodzaj herbaty na świecie. Jednak w „kolebce herbaty", Chinach, nazywana jest herbatą czerwoną, ze względu na charakterystyczną czerwonobrązową barwę naparu.
 • Na wpół zielona jak szampan- Herbata ulung (oolong) nazywana jest również herbatą niebieską lub szmaragdową. Należy do najdroższych rodzajów herbaty, głównym miejscem hodowli jest Tajwan. Ze względu na jej delikatny smak i wysoką cenę, mówi się o niej „herbaciany szampan".
 • Zielona jak trawa. Stanowi 10% ogólnoświatowego spożycia produktów herbacianych. Zielone herbaty najwyższej jakości pochodzą z Chin oraz Japonii.

Biała jak srebro. Biała herbata należy do najrzadszych rodzajów herbaty. Oczywiście jeśli mówimy o oryginalnej białej herbacie z wschodniochińskiej prowincji Fujian. Krzewy herbaciane, które mają zrodzić na wiosnę pączki chroni się przed promieniami słońca, tak żeby nie wykształcały chrolofilu- barwnika nadającego zielony kolor listkom. Jej nazwa pochodzi od koloru pączków liści, które po wysuszeniu stają się prawie bezbarwne i pokrywają się srebrnymi włoskami.

 

 

 

Musisz się zarejestrować aby dodawać komentarze.

Kursy walut

Logowanie i rejestracja

Najnowsze komentarze

 • Ubezpieczenie OC. Które wybrać?

  ktm 29.12.2015 13:45
  Jedno z najtańszych ubezpieczeń to AXA mogę polecić... Taka ciekawostka jeśli chodzi o inne nie ...
   
 • Zakładanie spółki z o.o.

  Konsultant Finansowy 25.09.2014 07:36
  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie. Zapraszamy na doradztwo w zakresie spółek.
   
 • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

  nava 31.05.2014 15:20
  Dobrze że u nas kobiety nie muszą robić takich rzeczy żeby się spodobać mężczyzną :)
   
 • Ostatni krzyk mody czy powrót do tradycji?

  Magda 31.05.2014 15:19
  Jak można robić ze swoim ciałem takie rzeczy?! przecież to jest obrzydliwe... Tatuaż i kolczyki "w ...
   
 • Bochny zamiast bicepsów?!

  ktm 11.05.2014 13:10
  Nie wiem czy to dobry pomysł aby trenować w takim wieku.. w każdym razie będzie niezły kark za kilka ...

Strona naszkraj.info powstała aby skupić w jednym miejscu ciekawostki o codziennym życiu, ciekawostki z polski i ze świata, skupia ona również informacje z polski a także świata. Zachęcamy zatem do czytania artykułów z dziedziny: informacje z polski oraz ciekawostki. Jeśli lubisz pisać, lub znasz jakąś ciekawą informację możesz ją opisać na naszej stronie, wystarczy że się zalogujesz i możesz korzystać nieograniczonych narzędzi dających możliwość dodawania artykułów w naszym serwisie.opinie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisie, dostosowania go do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Akceptuję ciasteczka z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information