Park Narodowy Yellowstone został założony w 1872 r. i jest tym samym najstarszym parkiem narodowym na świecie. Dziką krainę słynącą z jezior, kanionów, rzek i gór, ale przede wszystkim z ogromnej liczby gejzerów, odwiedzają każdego roku miliony turystów. Większość z nich nie uświadamia sobie nawet, że pod ich nogami drzemie śmierć. Liczne gejzery, fumarole (ekshalacje czynnych wulkanów) czy niespokojne wulkany błotne świadczą o tym, że obszar Yellowstone jest aktywny sejsmicznie. Jednak nie zaobserwujemy tu charakterystycznego stożka wulkanicznego. Aby zauważyć na tym terenie wulkan, musielibyśmy spojrzeć z bardzo dużej wysokości. Po raz pierwszy krater został zauważony i opisany dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, dzięki zdjęciom z NASA. Odkryto przy tym, że kaldera Yellowstone (wielkie zagłębienie o kształcie krateru) mierzy ok. 85 x 45 km, co sprawia, że jest to największy wulkan na kontynencie amerykańskim. Swoją dzisiejszą postać przybrał dzięki trzem ostatnim erupcjom 2,1 mln lat temu, 1,3 mln lat temu i 640 tys. lat temu. Kaldera Yellowstone znajduje się na plamie gorąca, czyli miejscu charakteryzującym się zwiększonymi pływami energii geotermalnej, w których magma wytrwale drąży korytarze w skorupie ziemskiej. Ruchy kontynentu amerykańskiego sprawiły, że powstawał cały pas kraterów, który wije się wzdłuż rzeki Snake River przez dzisiejsze stany Oregon, Nevada i Idaho aż do parku Yellowstone w Wyoming.
Wymieniamy je według aktualnej liczby wierzących.
CHRZEŚCIJAŃSTWO
Wiek: ponad 2 tys. lat
Liczba wiernych: 2,2 mld
Centrum: Watykan
Z czasem chrześcijaństwo stało się największą religią światową. Monoteistyczna wiara skupiona wokół jednego Boga. Przynależność do religii chrześcijańskiej determinowana jest przez urodzenie lub przez chrzest i świadome przyjęcie wiary (nauki) i jej praktyk. Obejmuje kilka wyznań, które posiadają własne doktryny. Wspólnym fundamentem jest wiara w zmartwychwstanie Jezusa i jego przekazanie miłości i odpuszczenie grzechów. Najważniejszymi świętami chrześcijańskimi są Wielkanoc i Boże Narodzenie.
Indie rozpoczynają ogromny projekt. Nie dotyczy zdobywania kosmosu ani nowych technologii, ale sztuki sakralnej. W indyjskim stanie Bihar rozpoczęto budowę największego kompleksu świątynnego na naszej planecie. Dotychczas za największą świątynię świata uważa się słynny Angor Wat w Kambodży, zbudowany między IX a XV w. Przy indyjskiej budowli Viraat Ramayan Mandir będzie wyglądała jak karzeł, ponieważ będzie dwukrotnie mniejsza niż nowa świątynia... Indyjski kompleks hinduistyczny w swoim najwyższym punkcie ma osiągnąć 123 m. Nie będzie należeć do najwyższych budynków świata, niemniej jego powierzchnia nie będzie miała sobie równych wśród innych świątyń. Viraat Ramayan Mandir ma zajmować powierzchnię 77 ha (154 boisk do piłki nożnej) i pomieścić 20 tys. ludzi. Inspiracja świątynią Angor Wat jest widoczna na pierwszy rzut oka. Budowla składa się z osiemnastu części, z których każda poświęcona jest jednemu z bogów hinduistycznych. W świątyni nie mogłoby zabraknąć rzeźby hinduistycznego boga Ramy, jego małżonki bogini Sity oraz ich synów, bliźniąt Lawa i Kusha.