Blog

NAUKA- MAŁE WIELKIE INFORMACJE (1)

Nieoczekiwane związki w puszczy

Wymieranie wielkich zwierząt wstrzymało nawożenie gleby od koniec ostatniej epoki lodowcowej z powierzchni Ziemi zniknęło ok. 100 gatunków wielkich zwierząt, głównie ssaków. Przyczyniło się to do problemu z nawożeniem puszczy południowoamerykańskiej. Ameryka Południowa jeszcze 10 tys. lat temu była domem dla olbrzymich form ssaków szczerbaków, krewnych dzisiejszych leniwców i pancerników. Z pewnego punktu widzenia ich ciała służyły jako środek transportu dla olbrzymiej ilości substancji odżywczych w postaci ich odchodów. Do naturalnego obiegu dostawały się substancje ważne dla wzrostu roślin, np. fosfor. Według naukowców z University of Oxford i Princeton University ogromne puszcze południowoamerykańskie odczuwają te straty do dziś.

 

Niezwykle wytrzymałe nitki

Naukowcy z lnstytutu Technologicznego w Massachusetts odkryli niedawno ciekawą właściwość mięczaków morskich. W odróżnieniu od skorupiaków, które najczęściej żyją na powierzchniach skał, filarów mostów czy kadłubów statków, mięczaki chwytają się tych miejsc za pomocą wyjątkowej struktury włókien i nitek. Dzięki temu nie przylegają do tych powierzchni, ale raczej na nich wiszą. Daje im to większe możliwości absorbowania substancji odżywczych z wody. Równocześnie jest to metoda, w której ryzykują, że zostaną zmiecione przez fale. Siła i elastyczność włókiennego mocowania sprawia jednak, że dzieje się tak wyjątkowo rzadko. Co ciekawe, to organiczne narzędzie jest, wbrew swojej wizualnej delikatności, bardzo wytrzymałe. Naukowcy odkryli, że włókna te w zdecydowanej większości składają się z białek, które w swej budowie są podobne do kolagenu jednego z podstawowych budulców skóry, kości, chrząstek i ścięgien i dlatego są tak trwałe.

Odkrycie satelity swift

Jeśli chodzi o „przygotowywanie” atomów pierwiastków, nawet gwiazdy mają swoje limity. Żadna z nich nie potrafi wytworzyć w swoich rozgrzanych jądrach pierwiastków cięższych od żelaza. Skąd więc w kosmosie biorą się cięższe pierwiastki? Przy wysokich energiach wydzielanych w eksplozjach supernowych. Satelita Swift wykrył niedawno dwie zderzające się gwiazdy neutronowe, oddalone od nas o 3,9 mld lat świetlnych, z których podczas eksplozji wydostawały się atomy złota, ołowiu, platyny, uranu i innych ciężkich pierwiastków

Osy skazane na samotny tryb życia

Globalne ocieplenie klimatu wywołuje bardzo wiele niebezpiecznych zjawisk. Jedną  z nieoczekiwanych zmian odkryli niedawno naukowcy z University of Colorado Boulder w Boulder. Osa z gatunku Halictus rubicundus, żyjąca w północnej Irlandii i w Szkocji, radykalnie zmniejszyła swe kolonie i ze względu na malejącą populację coraz częściej skazana jest na samotny tryb życia.  

 

Archeolodzy w północnej części Egiptu, pod twierdzą Hyksos znaleźli pozostałości miasta, które tętniło życiem od 2000 r. p.n.e. do początków ery grecko-rzymskiej 300 lat później. Z punktu widzenia historii starożytnego Egiptu mówi się o tzw. ŚREDNIM PAŃSTWIE, w czasach władzy XI i XII dynastii. Na razie odkryto fundamenty części mieszkalnej, składającej się z domów mieszkańców, pałaców i nekropolii z dużą ilością nagrobków wyciosanych z kamienia.

Neandertalczycy nie przestają fascynować

Badania prowadzone w Abri Peyrony we Francji wykazały, że neandertalczycy potrafili wytwarzać narzędzia z kości. Jest zatem możliwe, że nasi przodkowie przejęli tę technologie właśnie od neandertalczyków.

Badania amerykańskich naukowców potwierdziły, że analiza geologicznych i klimatologicznych dziejów Ziemi nie jest tanią czynnością. Badali oni SKORUPY LODOWE W ZACHODNIEJ ANTARKTYDZIE. Odkryli, że lodowa pokrywa leży w tym miejscu 20 mln lat dłużej, niż myślano do tej pory. Z najnowszych badań wynika, że powstała tu 35 MLN LAT TEMU podczas ostatniego ochłodzenia. Astronomowie są o krok bliżej do odkrycia pochodzenia KOSMICZNEGO PROMIENIOWANIA RENTGENA, które na Ziemi potrafi poważnie zniszczyć system telekomunikacyjny i mieć ogromny wpływ na ludzkie DNA. Amerykańscy astrofizycy podczas analizy spektrum i składu chemicznego odkryli, że najsilniejszymi źródłami promieniowania nie są wybuchy gwiazd supernowych w naszej Galaktyce, ale o wiele bardziej oddalone erupcje masywnych kompleksów gwiezdnych i ich jąder. Opierali się na danych z ponad 80 obserwatoriów, włącznie z naziemnym detektorem lceCube, który jest wyspecjalizowany w „łapaniu” neutrin.

 Odnóża biedronki potrafią inspirować

Niemiecki naukowiec Jan Michels z University of Kiel umieścił odnóża biedronki pod skanującym laserowym mikroskopem konfokalnym oraz mikroskopem sił atomowych i czekał, co pojawi się na ekranie po powiększeniu. Bliskie spojrzenie na stopę pokazało, że chrząszcze spód odnóży mają pokryty drobnymi włoskami. Poszczególne włoski nie są jednak wszędzie jednakowe ich pewne części stworzone są z materiału o odmiennych właściwościach. Podczas gdy początek włosków jest dosyć twardy, ich końcówki są raczej miękkie i ruchome. Jest tak, dlatego, że w większej części składają, się z białka reseliny, które oprócz końcówek włosków obecne jest również w połączeniach stawowych i skrzydłach chrząszczy.

Aktywność międzygalaktyczna

Eksperci z obserwatoriów NASA za pomocą rentgena teleskopu Chandra zaobserwowali karłowatą galaktykę, która została pożarta przez bezdenną olbrzymią formacją gwiezdną NGC 1232. Ta olbrzymia galaktyka spiralna jest od nas oddalona o ok. 60 min lat świetlnych. Jest to pierwszy przypadek, w którym zaobserwowano podobne zdarzenie wyłącznie za pomocą teleskopu rentgenowego. Astrofizycy wierzą, że dzięki temu odkryciu lepiej zrozumieją mechanizmy procesu, w którym wyspy gwiezdne nabywają niesamowite rozmiary dzięki połączeniom międzygalaktycznym. „Połączenie” olbrzyma z elfem wywołało falę uderzeniową, która wygenerowała temperaturę prawie 10 mln stopni Celsjusza.

Wyjątkowe morskie stworzenia a medycyna

W zadziwiającym morskim stworzeniu trudno doszukać się pokrewieństwa z człowiekiem. Ten organizm należy do żachw, które są siostrzaną grupą kręgowców. Ponieważ osłonica Polycarpa aurata wyróżnia się szeregiem  ciekawych właściwości, amerykańscy naukowcy zdecydowali niedawno, że przeczytają jej geny. Jedną z właściwości osłonic, których imitacji chętnie nauczyliby się lekarze, jest niewiarygodna umiejętność regeneracji. Cały organizm potrafi odtworzyć się nawet z małego fragmentu żyły. Równie zadziwiająca jest także siła immunologiczna tych organizmów. Naukowcom z Stanford University udało się odczytać wszystkie ok. 580 mln liter ich kodu genetycznego (dla porównania genom człowiek ma aż 3 mld takich liter). Kluczem do znalezienia odpowiednich genów, możliwych do wykorzystania do potencjalnego leczenia chorób immunologicznych czy raka, będzie porównanie obu zestawów genetycznych

Roślina robot w trakcie rozwoju

Jesteś my już przyzwyczajeni do wiadomości o tym, że inżynierowie pracujący w dziedzinie robotyki czerpią swą inspirację z natury. Większość z nich zaciekawiona jest różnymi sposobami poruszania się zwierząt. Włoscy naukowcy wpadli niedawno na pomysł, że ich robot mógłby naśladować wzrost korzeni rośliny. Zespół naukowy prowadzony przez Barbarę Mazzolai z lnstytutu Technologii w Genui zdecydował się na naśladowanie wzrostu tylko jednego korzenia. Naukowcy wyposażyli robota-roślinę w wiele sensorów, które monitorują różne parametry okolicy, jak np. kierunek pola grawitacyjnego, wilgotność, temperaturę, pH gleby i źródła składników odżywczych (np. azotany czy fosforany). Twórcy twierdzą, że inspiracja roślinami mogłaby pomóc w stworzeniu robota, który będzie się sam orientował w przestrzeni.

Teleskopy kosmiczne

Gdy za ok. 5 lat na chilijskiej pustynie Atakama zostanie umieszczony Giant Magellan Teleskope (Wielki Teleskop Magellana), będzie to przełom w optycznej oraz radioastronomicznej obserwacji najdalszych obszarów znanego kosmosu. Nic dziwnego ten gigant jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić 10-krotnie lepszą rozdzielczość niż współczesny teleskop Hubble’a. Kompleks 7 połączonych ze sobą 20-tonowych, unikalnie skalibrowanych luster zostanie umieszczony na konstrukcji o wysokości 22-piętrowego budynku.

Termokamera podczerwona

Podczerwień, niezbędna do widzenia w nocy, umożliwia identyfikacje zagubionego wędrowcy w dostatecznej odległości paru metrów juz od ponad 10 lat. Najnowsza innowacja tego systemu, dzięki specjalnej termokamerze podczerwonej, stworzonej przez amerykańsko-egipski zespół naukowców, identyfikuje przebiegające leśne zwierzę w odległości pół kilometra. Tylko w USA ma miejsce 27 tys. zderzeń samochodów z dziko żyjącymi zwierzętami, co skutkuje śmiercią zwierząt i stratami przekraczającymi 3,5 mld dolarów.

Zabójcze KORONAWIRUSY, TYPU MERS-COV, od kwietnia 2012 r. zabiły już 47 osób na terenie Bliskiego Wschodu. Międzynarodowy zespół badawczy zdecydował się szukać przyczyny zarazy. Najprawdopodobniej rezerwuarem wirusów są miejscowe nietoperze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *