Co robić, kiedy kolejna kuracja nie daje rezultatów lub nie tolerujemy gotowych kosmetyków? Optymalnym rozwiązaniem do miejscowego leczenia skóry są preparaty recepturowe. Można nimi leczyć każde schorzenie skóry - mówi dr n. med. Andrzej Jaworek, specjalista dermatolog. Komponują lek dla konkretnego pacjenta, dla jego rodzaju skóry, dokładnie na jego problem dermatologiczny. Opierając się na wywiadzie, po dokładnym badaniu dermatologicznym decyduję o składzie preparatu, dobieram odpowiednie proporcje składników, ich stężenia i podłoże. Często konsultuję składy recept z doświadczonymi farmaceutami, aby nasz wspólny wysiłek dał najlepszy efekt.
Co robić, kiedy nie wiemy, czy wybrany przez nas produkt jest dermokosmetykiem? Poprośmy o rekomendację dermatologa, który na podstawie składu preparatu jest w stanie rozpoznać produkt specjalistyczny. Wskazówką może być też rekomendacja przez niezależną instytucję opiniującą, np. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. W razie wątpliwości można poprosić o opinię farmaceutę. Przede wszystkim warto kierować się zdrowym rozsądkiem przekonuje Monika Zapart. Dermokosmetyki wspomagają leczenie, stosowanie ich wystarcza, by przywrócić naturalną równowagę skóry.
Do zadań kosmetyków dermatologicznych należy również przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Hasła reklamowe obiecujące cudowne i natychmiastowe jej wygładzenie możemy włożyć między bajki. Kosmetyki nie są w stanie usunąć istniejących zmarszczek. To możemy zrobić jedynie za pomocą zabiegów w gabinecie dermatologicznym. Dermokosmetyki mogą spowolnić proces starzenia się skóry i przyczynić się do ogólnej poprawy jej kondycji tłumaczy Monika Zapart. Dobre preparaty do skóry dojrzałej powinny ją nawilżać, odżywiać i działać antywolnorodnikowo.
Kto sięga po dermokosmetyki? Przede wszystkim osoby z cerą wrażliwą i skłonną do alergii. W aptekach znajdziemy serie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej i naczyniowej. Tam ratunku mogą szukać również osoby z cerą skłonną do trądziku pospolitego lub taką, która źle znosi kontakt z wodą. Jeżeli nasza skóra buntuje się przed kolejnym kremem lub tonikiem z drogerii (wysypka, podrażnienia), to znak, że może wymagać specjalistycznej pielęgnacji. Jednak leczenie powiedzie się tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobierzemy krem do potrzeb i problemów naszej skóry. Nie powinniśmy sugerować się tym, że koleżanka jest zadowolona z jakiegoś kosmetyku.
Dermokosmetyki przeznaczone są jednocześnie do pielęgnacji oraz leczenia skóry. W porównaniu ze zwykłymi kosmetykami zawierają mniej konserwantów oraz substancji o charakterze alergenów. Mają również wzmocnioną siłę działania zawdzięczają ją dużej liczbie aktywnych składników. Poza tym kosmetyki dermatologiczne są przygotowywane w wyjątkowych warunkach. Proces ich powstawania bardziej przypomina produkcję leków niż zwykłych kosmetyków. Są wytwarzane w sterylnych, farmaceutycznych warunkach i poddawane restrykcyjnym kontrolom w laboratorium technologicznym i mikrobiologicznym oraz aplikacyjnym badaniom dermatologicznym podkreśla dr Łukasz Matusiak.