A kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa? - Warto iść z dzieckiem do dentysty, kiedy ma zdrowe ząbki, na tzw. wizytę adaptacyjną. Najlepiej, jeszcze zanim skończy dwa lata radzi dr Mariusz Duda z katowickiej kliniki Duda Clinic. Na takiej zapoznawczej wizycie lekarz obejrzy ząbki, a dziecko będzie mogło zobaczyć, jak wygląda lusterko czy zgłębnik. To pozwoli mu w przyjaznej atmosferze oswoić się z gabinetem stomatologicznym i traktować te wizyty bardziej jako zabawę niż przykrą konieczność. Lekarz, jeżeli nie stwierdzi u dziecka próchnicy, zapewne naniesie na ząbki specjalny preparat wzmacniający z fluorem.
Czy może więc kogokolwiek dziwić, że polskie dzieci są coraz bardziej szczerbate? Próchnicy nie ma tylko co 10. maluch w naszym kraju. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez Fundację Wiewiórki Julii, która zajmuje się propagowaniem higieny jamy ustnej wśród najmłodszych. Stomatolodzy fundacji przebadali ponad 2,5 tys. dzieci w wieku od 5 do 15 lat i ustalili, że próchnicę ma 79,9 proc. 5-latków, 90,5 proc. 7-latkówi 91,8 proc. 15-latków. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymieniają nie tylko brak systemowej opieki nad dziećmi, odpowiedniej profilaktyki i edukacji, ale także niedostatek wiedzy rodziców w tym zakresie. Dlatego kiedy instytucje nie zawsze przychodzą nam z pomocą, powinniśmy sami nauczyć się dbać o zęby naszych dzieci.
Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało zdrowe zęby. Ale nie zawsze wiemy, jak prawidłowo o to zadbać W wielu polskich przedszkolach dzieci nie mogą myć zębów. Dlaczego? Po prostu nie wolno. Uniemożliwia to ponoć sanepid, który ma tak wyśrubowane wymagania co do przechowywania dziecięcych szczoteczek, że przedszkola nie są w stanie ich spełnić tak przynajmniej tłumaczy dyrektorka jednej z warszawskich placówek, w której dzieci nie myją zębów. Przedszkola twierdzą, że winny jest sanepid. Sanepid odpiera zarzuty, przekonując, że to paniom przedszkolankom nie chce się dopilnować dzieci.