ABY NIE SAMOTNIE
ABY NIE SAMOTNIE
Erdos współpracował z większą liczbą matematyków niż jakikolwiek inny matematyk w historii. Na przykład, owocem jego współpracy z Canfieldem i Pomerance’em aproksymacja Erdósa, Canfielda i Pomerance’a. Apofoksymację tę można wykorzystać do odkodowania zaszyfrowanych liczb, takich jak ogromne transakcje międzybankowe lub po prostu numer karty kredytowej, kiedy chcemy kupić książkę przez Internet.
LICZBA KEVINA BACONA IUB PAULA ERDÓSA
W (T/e „Kevin Bacon” staramy się w kilku krokach powiązać danego aktora z Kevinem Baconem. Matematycy iimj:i własną grę typu „Kevin Bacon”. Lubią oni wykazywać, jak blisko byli od napisania pracy z Erdosem – i i lu/lnic podają swoją liczbę Erdósa.
Na przykład, w internetowej gazetce „RISKS 20-24” HiMieinatyk Martin Ward umieścił swój artykuł pt.: Regu- /i// Urcak-ins at the Pentagon? Pisze on: „W każdym tygodniu notuje się setki prób włamań, z czego 99,95% to próby nie udane. Powiedzmy, że takich prób jest w tygodniu 200. To znaczy, że w ciągu roku ma miejsce pięć „udanych” prób włamania się do systemów Pentagonu. Okazuje się, że czasem 99,95% to wielkość niewystarczająca”. Podpisał swój artykuł: Martin Ward, liczba Erdósa 4.
NISKA LICZBA ERDÓSA, WYSOKA POZYCJA
Sam Erdos ma liczbę Erdósa równą zero. Około 500 matematyków ma liczbę Erdósa „jeden” – to znaczy, że napisali pracę wspólnie z Erdósem. Około 5600 matematyków ma liczbę Erdósa „dwa”. Pisali oni pracę wspólnie z kimś, kto pisał pracę wspólnie z Erdósem.
Około 63 laureatów Nagrody Nobla ma liczbę Erdósa poniżej „dziewięciu”, a wszyscy laureaci prestiżowego medalu Fieldsa za osiągnięcia w matematyce mają liczbę Erdósa poniżej „sześciu”. Ronald Graham ma liczbę Erdósa „jeden”, a Albert Einstein „dwa”. Liczba Erdósa Andrew Wilesa wynosi natomiast „cztery”.
Słynny gracz w baseball, Henry L. „Hank” Aaron, ma liczbę Erdósa „dwa”. Razem bowiem z Carlem Pmeran- ce’m podpisywali tę samą piłkę, kiedy wspólnie zostali uhonorowani stopniem naukowym na Emory University w 1995 roku. Pomerance zaś napisał wiele prac wspólnie z Erdósem. Dzięki temu „Hank” Aaron zyskał swoją liczbę Erdósa „dwa”.
Sam Erdós żartował na temat ułamkowych liczb Erdósa. Jeśli jakiś matematyk napisał wspólnie z nim n prac, to jego liczba Erdósa wynosi l/n. Inaczej mówiąc, jeśli ktoś napisał 12 prac z Erdósem, to jego liczba Erdósa wyniesie 1/12.
Mimo że ów genialny matematyk pracował z wielo- HHi naukowcami na całym świecie, to tylko dwóch z nich mu liczbę Erdósa niższą niż 1/50, a około trzydziestu ni/N/ii niż 1/10.
LICZBA ERDÓSA-BACONA?
Aktor/y są powiązani z Kevinem Baconem, natomiast mate- mfltycy z Erdósem. Bardzo mało osób ma powiązania zarówno / Irdósem, jak i z Baconem.
ifdnym z nich jest Dan Kleitman. Jego liczba Erdosa-Bacona Wynosi trzy! Napisał on pracę wspólnie z Erdósem i wystąpił w filmie Buntownik z wyboru z Minnie Driver, która grała I*’/ w Uśpionych.
IUDÓS FILANTROP
KmMs był człowiekiem niezwykle hojnym. Kiedy w 1984 tuku otrzymał 50 tys. dolarów nagrody Wolfa, zatrzymał • lin siebie tylko 750 dolarów, a resztę rozdał, głównie mlmlym ludziom, by ich zachęcić do matematyki.
I idos zapalał iskrę zainteresowania wśród swoich studentów, wypowiadając magiczne słowa: „Chciałbym pi /i iIstawić jeden z moich ulubionych problemów”. To /liiu /yło, że ma problem, którego sam nie rozwiązał, ale uważa, że mógłby to zrobić ktoś słuchający jego wykładu /a pieniądze. Zapoczątkował ten zwyczaj w 1954 ro- I u Nagroda pieniężna mogła wynosić od 10 dolarów (za liii wy, ale ciekawy i podchwytliwy problem) do 10 tys. diilniów (za problem uważany przezeń za „beznadziejny1 . którego rozwiązanie mogło zająć dziesięciolecia lub nawet stulecia).
Do roku 1984 zaoferował nagrody na łączną sumę 30 tys. dolarów, z czego przyszło mu zapłacić 5 tys. dolarów. Jednakże jego hojność wyrażała się nie tylko w dzieleniu posiadanymi pieniądzmi. Równe hojnie służył swoim umysłem, z czego skorzystało kilka pokoleń młodych matematyków.
Zawsze poszukiwał i wspomagał utalentowanych młodych ludzi zainteresowanych matematyką. Dawał im do rozwiązania problemy, z którymi mogli sobie poradzić i obserwował ich postępy, traktując ich przy tym jak równych sobie.
W 1984 roku Willy Moser, profesor matematyki na Uniwersytecie McGilla w Montrealu powiedział: „Obecnie jest pewnie ze 100 matematyków, którzy rozwinęli się dzięki problemom, jakie Erdós im zasugerował i pomógł rozwiązać”.
HYPATIA
Hypatia (370-415) była egipską filozofką, a także pierwszą słynną matematyczką i astronomem. Słynęła z urody, elokwencji i wielkiego intelektu. Miała też wielu uczniów.
Niestety w tamtych czasach Aleksandrią targały napięcia między chrześcijanami i niechrześcijanami. Hypatia stanowiła zaś rzucający się w oczy symbol nauki i wiedzy, którą chrześcijanie uważali za pogańską i niechrześcijańską. Kiedy więc patriarchą Aleksandrii został Cyryl, jego zwolennicy napadli Hypatię, rozdrapali jej skórę muszlami ostryg i zabili. Po tym incydencie Aleksandria podupadła intelektualnie i nie była już ośrodkiem nauki.
KONIEC ŻYCIA
Matka Erdósa zwykła mawiać: „Paul, nawet człowiek tak /nięly jak ty, nie może być w dwóch miejscach naraz”, hmm Erdos zmarł w Warszawie 26 września 1996 roku, |*o ilwóch atakach serca, lub, jak mawiał w swoim spei (ulnym języku, „wyjechał” w nieskończenie długą podróż przypuszczalnie przebywa teraz razem z wszystkimi wielkimi matematykami przeszłości i przyszłości i może hyc w wielu miejscach naraz w tym samym czasie, matematyczne problemy i rozwiązując jakieś naprawdę kosmiczne równania.