CiekawostkiInformacjeInformacje ze świataTechnika

Airbus A380 testuje biopaliwo z zużytego oleju po frytkach

Airbus A380 największy samolot pasażerski po raz pierwszy odbył 3 godzinny lot, w którym testowano biopaliwo. Maszyna zasilana była zrównoważonym paliwem lotniczym, które wyprodukowane zostało z zużytego oleju spożywczego. Takie paliwa mają pomóc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 71%. 

Alternatywne ekologiczne paliwo

Nie od dziś wiadomo, że sektor lotniczy odnotowuje jedne z największych emisji dwutlenku węgla. Aby je zmniejszyć, podejmowane są próby znalezienia innych paliw, które mogą być wykorzystywane do lotów. Przemysł lotniczy zobowiązał się, że do 2050 roku osiągnie zerową emisję dwutlenku węgla. Nowe silniki odrzutowe mogą już zużywać nawet do 50% ekologicznego paliwa, jednak Rolls-Royce obiecuje, że jego silniki Trent będą w 100% zasilane zrównoważonym paliwem do 2023 roku. 

Trwają więc loty testowe, których celem jest znalezienie alternatywy dla klasycznego paliwa lotniczego. Paliwem alternatywnym jak się okazuje, może być to, wyprodukowane z olejów roślinnych pochodzących ze smażenia. Nie ma potrzeby dokonywania żadnych modyfikacji w silnikach samolotów.

Testy w samolotach Airbus A380

Airbus przetestował jeden z silników, z paliwem SAF, czyli paliwem składającym się głównie z zużytego oleju spożywczego i innych tłuszczów odpadowych. 

Pierwszy trzygodzinny lot Airbusa A380 odbył się 25 marca, z lotniska Blagnac, siedziby Airbusa we Francji. Na potrzeby tego lotu, firma Total Energy dostarczyła 27 ton niemieszkalnego SAF. Biopaliwo wykorzystywane było do napędzania tylko jednego z czterech silników maszyny. 

29 marca wykonano kolejny lot airbusem A380, z Tuluzy do Nicei, w którym inżynierowie obecni na pokładzie samolotu, sprawdzali setki parametrów. Wiadomo już, że takie paliwo nadaje się do używania w silnikach odrzutowych, jednak dalej prowadzone są testy, by sprawdzić, zużycie paliwa podczas startu i lądowania, a także jak nowe paliwo wpłynie na elementy samolotu na przykład uszczelki przewodów paliwowych. 

Airbus przetestował już ekologiczne paliwo w innych samolotach: A350 i A319neo, a loty wykonano w ubiegłym roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *