Ciekawostki

Dołącz do nas na :

Podobno DYSK CIEMNEJ MATERII otacza Ziemię na poziomie równika. Autorem hipotezy jest specjalista od telekomunikacji satelitarnej z The University of Texas at Arlington, Benjamin Harris. Swoje wnioski opiera na pomiarach ruchów satelitów, które w niektórych miejscach wokół Ziemi nieoczekiwanie zmieniają swoją prędkość. Przyczyną mogłaby być właśnie ciemna materia.

Dwóch pasjonatów techniki wykorzystało ok. PÓŁ MILIONA KLOCKÓW LEGO i w ciągu 20 miesięcy zaprojektowało i zbudowało działające 2-osobowe auto w stylu lat 20. Samochód napędzany jest przez oryginalny silnik na sprężone powietrze z 256 małymi tłokami. Koszta niespotykanego projektu o nazwie Super Awesome Micro Project wyniosły ponad 22 tys. dolarów.

Zespół biomedyków z Aolto University w Helsinkach stworzył MAPY CIEPLNE, które rejestrują zmiany cieplne w zależności od tego, co odczuwa człowiek. Ciepłe kolory prezentują obszary zwiększonego odczuwania, podczas gdy plamy czerni i błękitu przedstawiają obniżone odczucia zmysłowe.

BIEGUN POŁUDNIOWY został już zdobyty na nogach, na nartach czy na sterowcu, ale dopiero w grudniu ubiegłego roku zdobyto go NA ROWERZE. Udało się to brytyjskiej wielbicielce sportów ekstremalnych Marie Leijerstam, która do swojej podróży wybrała 45-kilogramowy rower trójkołowy o wiele stabilniejszy w wypadku wietrznej pogody.     

WITAMINA E pomaga ludziom cierpiącym na chorobę Alzheimera. U pacjentów z lekkimi i umiarkowanymi objawami, którzy w ramach badań zażywali ten suplement przez 27 miesięcy, doszło do spowolnienia postępowania choroby prawie o jedną piątą.

Indie wysłały w kosmos pierwszą rakietę z zaawansowanym systemem napędu na PALIWO KRIOGENICZNE, które same wyprodukowały. Tym samym Indie zostały szóstym krajem, który opanował tę technologię napędu rakietowego.

Badacze odczytali NAJDŁUŻSZY ODCINEK GENOMU NEANDERTALCZYKÓW. Pochodzi z palca u nogi, który należał do neandertalskiej kobiety, żyjącej przed 50 tys. lat. Z analizy genetycznej wynikło, że w jej rodzinie miało miejsce kazirodztwo, a jej rodzice byli prawdopodobnie przyrodnim rodzeństwem, mającym wspólną matkę.

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy pojawił się GATUNEK KARALUCHA PRZYWIEZIONY Z AZJI WSCHODNIEJ. Na razie nie wiadomo, jak gatunek Periplaneta japonica znalazł się w USA. Uczeni są przed wszystkim ciekawi, jak gatunek ten poradzi sobie w nowym środowisku. Mają nadzieję, że azjatycki karaluch będzie mocną konkurencją dla innych gatunków, które już zaklimatyzowały się w Ameryce.

Chirurdzy z University of Wollongong w Australii stworzyli BIODŁUGOPIS, który naprawia ludzkie kości. Używa się go w bardzo prosty sposób operator na odpowiednie miejsce na kości, np. uszkodzone stawy, nanosi długopisem warstwę komórek macierzystych. Nowa technologia może skrócić czas rekonwalescencji o kilka tygodni.

Australijscy geolodzy w okolicy góry Mount Meredith na Antarktydzie Wschodniej odkryli ZŁOZA WYBUCHOWEJ SKAŁY KIMBERLIT. W skałach tego typu zazwyczaj znaleźć można diamenty i inne kamienie szlachetne. Najprawdopodobniej będzie tak również w tym wypadku.

NAJGŁOŚNIEJSZYM ZWIERZĘCIEM w morzu jest waleń, konkretnie płetwal błękitny (Balaenoptera musculus). Oceanolodzy zmierzyli, że intensywność wydawanych przez niego dźwięków wynosi 189 dB, a odgłosy słyszalne są na odległość 800 km. Na lądzie największym krzykaczem jest również ssak niektóre gatunki małp z rodziny czepiakowatych osiągają głośność 140 dB. Dla porównania lew potrafi za ryczeć tylko do 150 dB. Zdecydowana większość najgłośniejszych zwierząt wykorzystuje dźwięki do zwrócenia na siebie uwagi partnerów seksualnych. Istnieje gatunek owadów, który swoim organem płciowym wydaje dźwięk na poziomie 100 dB. Niektóre samce owadów wioślakowatych i pluskowców potrafią pocierać swoim penisem o brzuch lub plecy tak niezwykle głośno. Zważywszy na to, że stworzenia te osiągają średnio 15 mm, jest to naprawdę imponujący wyczyn.

SANDWICH, czyli dwie kromki chleba, między które wkładamy różne składniki, wymyślił John Montagu, 4. hrabia Sandwich (1718-1792) w drugiej połowie XVIII w. Ten arystokrata był zapalonym hazardzistą, który nie chciał przestać grać nawet podczas jedzenia, dlatego nakazał słudze, aby włożył jego stek między dwie kromki chleba. Oprócz tego hrabia był ważnym brytyjskim mężem stanu. Jako pierwszy lord Admiralicji przeznaczył środki finansowe na drugą i trzecią wyprawę badawczą Jamesa Cooka (1728-1779) do Oceanii. Na jego cześć Cook nazwał nie tylko Wyspy Sandwich (dzisiaj Hawaje), ale również wyspę Montague u południowo-wschodnich wybrzeży Australii, wyspy Sandwich Południowy na południu Atlantyki i wyspę Montague na zatoce Alaska.

KSIĘGA REKORDÓW GUINNESSA wiąże się z irlandzkim browarem Guinness. W listopadzie 1951 r. generalny dyrektor tego browaru wdał się w spór ze swoimi kolegami. Spór dotyczył problemu, co jest szybsze: siewka złota czy kuropatwa. Ponieważ nie istniało żadne rzetelne źródło informacji, przyjaciele wpadli na pomysł, że wydadzą księgę z podobnymi rekordami. Pierwsza księga rekordów pojawiła się na rynku w 1954 r. w nakładzie zaledwie 1 tys. sztuk. Od tego czasu co roku wydawana jest jej aktualizacja. Jest to druga najczęściej kupowana książka na świecie na pierwszym miejscu od lat znajduje się Biblia.

NAJMŁODSZĄ MATKĄ w historii była peruwiańska dziewczynka Lina Medina, urodzona 27 września 1933 r. w Ticrapo. W wieku 5 lat rodzice przywieźli ją do lekarza z powodu rosnącego brzucha, podejrzewając wystąpienie nowotworu. Lekarz jednak odkrył, że jest ona w 7 miesiącu ciąży. Półtora miesiąca później, 14 maja 1939 r. Lina Medina, w wieku 5 lat, 7 miesięcy i 17 dni, urodziła zdrowego chłopca, ważącego 2,7 kg. Ze względu na jej niewielką miednicę, wykonano cesarskie cięcie. Odkryto, że dziewczynka zbyt wcześnie przeszła okres dojrzewania. Pierwszą menstruację miała w wieku ośmiu miesięcy, a od trzeciego roku życia (niektóre źródła podają, że w wieku 2,5 lat) miała regularne miesiączki.

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *