ETC, ETN i ETF – co je różni?
Rynek instrumentów pochodnych rośnie, rozszerza się i co najważniejsze, ma się naprawdę lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego też w gąszczu przeróżnych możliwości niejeden początkujący inwestor może stracić głowę. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić, czym różnią się takie instrumenty, jak ETC, ETN i ETF.
ETC – Exchange Traded Commodity
ETC to zdecydowanie najmniej znany wśród polskiej społeczności inwestorów instrument, który jest dostępny jedynie w ofercie nielicznych brokerów i nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Jest to z pewnością spowodowane faktem, że Exchange Traded Commodity skupiają się w głównej mierze na towarach i surowcach, takich jak popularne złoto, srebro i ropa, ale także cukier, kukurydza czy cynk.
W odróżnieniu od ETF czy ETN, ETC odpowiadają dokładnie tym produktom, które są notowane na giełdach towarowych. Dlatego też nie ma tu mowy o emisji instrumentu przez prywatną instytucję czy TFI. Jeśli decydujemy się na inwestycje w ETC na konkretny towar, zyskujemy udział w towarze. A zatem stajemy się nikim innym, jak wierzycielem producenta towaru, który go wydobywa, zbiera i sprzedaje. W zależności od specyfiki ETC mogą być fizyczną replikacją faktycznej wartości bazowej towaru, który jest gdzieś przechowywany, lub umową, lepiej znaną pod skrótem SWAP, gdzie dwie strony zawierają umowę na czas określony.
ETF – Exchange Traded Funds
ETFy z kolei to obecnie jeden z najpopularniejszych wyborów inwestorów, którzy poszukują kompromisu pomiędzy inwestowaniem w aktywne instrumenty notowane na rynku a biernym spoglądaniem na marne wyniki lokat bankowych. Fundusze notowane na giełdzie najbardziej przypominać nam będą fundusze inwestycyjne, w których to kapitał zebrany przez inwestorów jest alokowany w konkretny segment instrumentów o ryzyku dopasowanym do charakteru funduszu.
Podobnie jest z ETF. Tych na rynku mamy kilkadziesiąt tysięcy, spośród których wiele znajduje się w ofercie Saxo Bank Polska. ETFy to instrumenty, których głównym założeniem jest naśladowanie wyniku instrumentu bazowego. Instrumentem tym może być jeden z największych indeksów giełdowych, nieco mniejsze indeksy sektorowe, grupa obligacji, parę walutowe, surowce, a w ostatnich latach nawet kryptowaluty. Inwestor, który lokuje środki w ETF, musi liczyć się z tym, że emitenci danego produktu nie będą zabiegać o możliwie jak najlepszy wynik inwestycji a o to, by był on jak najbardziej zbliżony do tego, co wypracuje instrument bazowy.
ETN – Exchange Traded Notes
Czym zatem są ETNy, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością? To z kolei inwestycja, która może nam przypominać stare dobre obligacje. ETNy także, podobnie jak ETFy podążają za bazowym indeksem i jego wynikiem, jednak tutaj cechą charakterystyczną jest brak płatności odsetkowych.
Choć ETN może być porównane do obligacji, to jednak jest to instrument, który jest niezwykle zmienny i podlega takim samym kaprysom rynku, jak na przykład akcje. ETNy w Polsce często występują w postaci instrumentów, których aktywem bazowym są kryptowaluty.