Sponsorowane

Surowce rolne – inwestycja nadchodzących miesięcy?

Rosnące ceny surowców rolnych o dużym znaczeniu dla światowej gospodarki i stanowiące podstawę żywienia setek milionów ludzi niepokoją wielu analityków czy polityków. Wielu z nich wskazuje na to zjawisko, jako rezultat rosnącej inflacji, a także przerywanych łańcuchów dostaw i wojen handlowych. Dla inwestorów może oznaczać to jednak okazję na pomnożenie zainwestowanych środków. Czy rzeczywiście właśnie teraz warto „wchodzić” w surowce rolne?

Co rzeczywiście stoi za wzrostami cen?

Zwykło się winić politykę banków centralnych za wszystkie nieszczęścia związane z dewaluacją walut – z rosnącą inflacją na czele. Według wielu analityków za wzrostami wycen wielu artykułów (w tym żywności) stoją przede wszystkim niskie stopy procentowe i luzowanie ilościowe, mylnie nazywane dodrukiem pieniędzy. Czy rzeczywiście można winić banki za rosnące ceny soi, kukurydzy, pszenicy czy rzepaku? Nie do końca – po pierwsze QE, czyli luzowanie ilościowe nie jest w rzeczywistości dodrukiem pieniędzy, a tylko zwiększaniem bilansów banków, czego skutkiem jest zwiększenie płynności, nie zaś zwiększenie ilości gotówki w obiegu samo w sobie. Zwolennicy takiego myślenia chętnie pokazują koincydencję widoczną na wykresach pomiędzy rezerwą Fed, EBC czy BoJ a wycenami surowców rolnych. Niestety w swoich uproszczonych tezach najczęściej pomijają zerwane łańcuchy dostaw, efekt bazy (która uległa obniżeniu na skutek pandemii) czy tegoroczne zbiory, które również nie były i nie są perfekcyjne.

Jak zarobić na surowcach rolnych?

Wiele wskazuje jednak na to, że jeszcze przez jakiś czas ceny żywności będą rosły, co będzie pokłosiem rosnących cen surowców. Jak można zarobić na takim przeczuciu? Oczywiście nikt nie będzie składował ton pszenicy, rzepaku, soi czy kukurydzy w przydomowym spichlerzu. Pozostają więc dwie sensowne formy zarabiania na wzrostach – nabycie akcji firm zajmujących się produkcją i obróbką żywności albo granie na kontraktach na różnicę cen – CFD. Kontrakty terminowe można w zasadzie pominąć z uwagi na zagrożenia związane z przechowywaniem w przypadku nagłego obniżenia ceny i problemy z płynnością. Jak nabyć aktywa pozwalające na inwestowanie w surowce rolne – najłatwiej inwestuj z nami – Bankiem, który daje szeroki dostęp do CFD z całego świata. Pozwoli Ci to zarabiać nie tylko, kiedy spodziewasz się wzrostów cen, ale także, gdy przeczuwasz spadki.

Bez wątpienia czekają nas dynamiczne zmiany cen najważniejszych aktywów i surowców na świecie – w tym surowców rolnych. Czas pokaże, czy zapowiedzi dotyczące ogromnych podwyżek się sprawdzą, ale pewne jest, że inwestorzy mogą zarobić dużo na ruchu cen – niezależnie, w którą stronę one nastąpią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *