Izolacja pozioma i usuwanie zawilgoceń muru
Woda przenikająca z gruntu przez fundament do murów powoduje odpadanie tynku, a w czasie mrozów zamarza i powstają wybrzuszenia. Osuszenie ściany wymaga wykonania ekranu zabezpieczającego.
Osłonę zabezpieczającą przed przenikaniem wody gruntowej do ścian w nowych budynkach stanowią ekrany wodoszczelne z papy, tworzyw sztucznych lub folii metalowych. W starych budowlach najczęściej należy wykonać pionową izolacje, gdyż każdy materiał budowlany przepuszcza wilgoć poprzez pory i spoiny z zaprawą. Konsekwencją braku izolacji fundamentów są uszkodzenia tynku. Wraz z wodą przenikają również sole, które krystalizują się po odparowaniu wody, o czym świadczą pojawiające się białe wykwity na ścianach. Usuwanie szkód i osuszanie murów będą skuteczne tylko wówczas, gdy zostanie całkowicie zatrzymany dopływ wilgoci. W tym celu proponuje między innymi metodę polegającą na wstrzykiwaniu preparatu Hydral HS, który zawiera specjalne żywice syntetyczne.
Najpierw należy wykonać w ścianach zewnętrznych otwory na wysokości 8-15 cm poniżej poziomu terenu. Jeśli trzeba nawiercać otwory od środka wykonuje się je możliwie jak najniżej tzn. nieco powyżej posadzki piwnicy. W zależności od chłonności muru średnica wynosi od 15 do 25 mm. Aby określić wielkość oraz rozmieszczenie otworów zaleca się przedtem wykonanie analizy stanu zawilgocenia obiektu. Działają również firmy zajmujące się osuszaniem murów które dostarczają informacji oraz wyposażenia dla tych którzy zechcą wykonać tę pracę sami. Otwory należy nawiercać skośnie w dół na głębokość około 95% grubości ściany, pod kątem ostrym od 30⁰ do 45⁰. W tak wykonane otwory, po ich oczyszczeniu, wkłada się pojemniki z odpowiednim preparatem w płynie. Dużą zdolność infiltracyjną płynu zapewnia równomierne nasycenie muru. Wprowadzona w ten sposób substancja wchodzi w reakcje chemiczną z zawartą w ścianie wodą tworząc przegrodę nieprzepuszczającą wilgoci. Dopiero teraz można rozpocząć wypełnianie ubytków tynku. Nawiercone otwory dokładnie napełniamy mocną zaprawą cementową ( 1 cz. Piasku oraz 3 cz. Cementu). Do naprawienia uszkodzonych tynków powinno się przystąpić po upływie od 4 do 6 miesięcy.
- Otwory nawierca się skośnie w dół w jednakowych odstępach zależnie od grubości i rodzaju materiału ściany. Powinny one znajdować się około 10 cm nad poziomem podłogi.
- W wywiercone otwory umieszcza się pojemniki tak aby płyn wyciekł z nich do końca.
- Otwory następnie należy wypełnić mocną zaprawą cementową.
- Po upływie około 4-6 miesięcy należy przystąpić do naprawy tynków.