Zrób to sam

Ostrzenie noża struga, jak dobrze naostrzyć strug?

Jeśli strug się zacina i nie tworzy gładkiej powierzchni drewna, oznacza to, że należy naostrzyć jego nóż. Do ostrzenia noża struga najlepiej nadaje się szlifierka-toczek z urządzeniem mocującym, co ułatwia uzyskanie odpowiedniego kąta ostrza.

Nóż struga powinien być naostrzony z zachowaniem kąta 25°. Odpowiada to długości ostrza 6,5 do 7 mm przy grubości noża 3 mm. Należy zwrócić uwagę, aby nóż nie został oszlifowany wklęsło lub wypukłe. Wklęsło oszlifowane noże łatwo się łamią pod obciążeniem, a wypukłe obniżają jakość strugania (w skrajnych przypadkach całkowicie je uniemożliwiają).
Najlepiej ostrzyć nóż struga na miękkiej tarczy wieńcowej, uważając, aby wskutek tarcia podczas szlifowania nie nagrzał się zbytnio i nie przepalił (niebieskawe zabarwienie).
Dlatego należy w czasie ostrzenia tylko nieznacznie przyciskać nóż, bądź też go chłodzić. Tarcza wieńcowa obraca się zawsze w kierunku ostrza, nigdy na odwrót.

Teraz usuniemy zadziory tworzące się podczas szlifowania. Można to zrobić na wiele sposobów. Klasyczna metoda polega na wygładzeniu belgijskim kamieniem ściernym lub osełką na mokro.
Zadziory na ostrzu można usunąć również za pomocą tarczy gumowej założonej na wał szlifierki, lub jak na ilustracjach na skórzanej taśmie szlifierskiej. W trakcie wygładzania najważniejsze jest ustawiczne obracanie noża.

Druga strona noża może być wygładzona osełką lub na skórzanej taśmie szlifierskiej. Jeśli teraz ostrze będzie ustawiane bardziej stromo niż podczas ostrzenia, na wierzchołku utworzy się drugie prawie niewidzialne ostrze. Dla większości typów strugów producenci zalecają kąt 45-48°. Czynności te powtarza się tak długo, aż z ostrza znikną zadziory. Następnie wkładamy nóż tak, aby nie wystawał ze struga. Sfazowane ostrze musi być skierowane ku tyłowi. Wciskamy klin i blokujemy go uderzeniem młotka.

Lekko uderzając młotkiem można teraz nóż przesunąć do przodu. Sprawdzamy, czy położenie noża zapewnia wymaganą grubość wióra czy ostrze jest ustawione równolegle do podstawy struga. Jeśli nóż wszedł zbyt głęboko, kilkoma uderzeniami młotka w wystający trzpień metalowy wysuwamy go z powrotem. Na zakończenie zdecydowanym uderzeniem młotka w klin ostatecznie blokujemy nóż.

Potrzebne narzędzia:
szlifierka z tarczą korundową, osełka, tarcza lub taśma szlifierska, młotek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *