Szczelne mocowanie folii paroizolacyjnej

Podczas uszczelniania dachu folia wystaje poza warstwę ocieplającą. Często się zdarza że jej mocowanie na obrzeżach  przy łączeniu ze ścianą szczytową i wokół okien dachu jest wykonane nieprawidłowo.

Folia polietylenowa lub aluminiowa jest nakładana na warstwę ocieplającą, aby zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci do izolacji i konstrukcji dachu. Niektórzy uważają że wystarczy dobre uszczelnienie połaci dachu, jest to jednak mylny pogląd, gdyż powłoka będzie szczelna tylko wówczas, gdy zostaną uszczelnione także złącza i uszkodzenia, a wszystkie polaczenia wykonamy starannie i fachowo. Wszędzie tam gdzie w połaci dachu wmontowano okno, przechodzi komin lub łączy się ona ze ściana szczytową, paroizolacja jest przerwana i pojawia się strefa brzegowa.

Jej nieprawidłowe wykończenie może spowodować różne uszkodzenia. Folia brzegowa powinna przylegać do wszystkich elementów budowli, a zewnętrzne krawędzie muszą być dobrze uszczelnione. Przy ścianie szczytowej dokładnie w narożniku połaci nakłada się taśmę sprężystą, a folię z połaci wykłada się na ścianę szczytową z niewielkim zapasem. Aby połączenie było szczelne mocujemy ją za pomocą listwy dociskającej, przykręconej do krokwi wkrętami.  Mniej kłopotliwe  w tym przypadku jest zastosowanie płyt gipsowo kartonowych lub płyt gipsowych wzmocnionych włóknem. Wtedy najpierw układamy folię paroszczelną, której brzegi wypuszczamy około 5 cm na ścianę szczytową. Płyty które dochodzą do ściany powinny mieć na brzegach specjalną taśmę uszczelniającą. Podczas montowania skrajnej płyty pamiętajmy że będzie ona dociśnięta do ściany szczytowej. Taśma zapewni szczelność pomiędzy płytą, folią i ścianą. Przy oknach w dachu, kominkach lub płatwach, materiał materiał izolacyjny powinien zakrywać krokwie, a na połączeniach nie mogą występować żadne nieszczelności, przez które przenikały by powietrze i para wodna.

  1. Szczelne połączenie ze ścianą szczytową uzyskuje się dzięki przyklejeniu taśmy sprężystej do krokwi, folię wykładamy na sprężystą taśmę.
  2. Dobrze dociskamy do ściany szczytowej drewnianą łatą przywiercając  ją wkrętami.
  3. Następnie wzdłuż łaty należy ostrożnie obciąć nadmiar folii
  4. Następnie przystępujemy do wykańczania wnętrza przybijając do łat boazerię lub płyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.