Usuwanie śladów pleśni i odgrzybianie ścian
Grzyb i pleśń na ścianie
Zagrzybiona, pokryta pleśnią ściana wygląda nieestetycznie, a przebywanie w takim pomieszczeniu nie służy zdrowiu. Zawilgocona ściana jest idealną pożywką dla pleśni. Przyczyn zawilgocenia może być wiele. Wilgoć występuje najczęściej w łazience lub w pomieszczeniach po zamontowaniu nowego okna o niedostatecznej izolacyjności cieplnej.
Przenika ona przez nieszczelne okno i ulega kondensacji wewnątrz na powierzchni zimnej ściany zewnętrznej. Szczególnie podatne są narożniki budynku i styki ścian ze stropem. W tych miejscach cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca, a dodatkowo ze względu na większą powierzchnię ściany zewnętrznej lub występowanie mostków zimna temperatura powierzchni ściany jest niższa. Zawilgocona ściana pogarsza znacznie izolacyjność cieplną budynku.
Jak pozbyć się grzyba i pleśni ze ścian
Doraźnym środkiem zapobiegawczym jest częste i długie (5-10 min) wietrzenie zagrożonych pleśnią pomieszczeń, np. łazienki, które wspomaga wentylację. Otwierając okno na oścież usprawnimy naturalny ale niewystarczający ruch powietrza w mieszkaniu. Najpierw spryskujemy zapleśniały fragment ściany środkiem grzybobójczym.
Domowe sposoby na grzyba i na pleśń
Poza ogólnie dostępnymi środkami o szybkim działaniu, zazwyczaj szkodliwymi dla zdrowia, można użyć 5% octu lub roztworu sody jako środka zwalczającego pleśń. Domowe środki stosuje się przez długi okres czasu i jest to czynność żmudna, którą powinno się co jakiś czas powtarzać. Tapety i inne pokrycia ścienne, na których wystąpiła pleśń należy uprzednio usunąć.
Następnie dokładnie ścieramy szczotką martwą grzybnię ze ściany. Teraz można przystąpić do malowania, tapetowania lub pokrywania ściany innymi materiałami. Do malowania znakomicie nadaje się dobrze kryjąca farba do wnętrz wysokiej jakości, do której dodajemy środek hamujący rozwój pleśni.
Mocno uszkodzone grzybem miejsca należy przed malowaniem zagruntować. Środek grzybobójczy można dodać również do kleju do tapet (działanie podobne jak w przypadku wyżej wymienionej farby). Dodatkowe poprawienie izolacji cieplnej budynku można uzyskać przez ocieplenie jego wnętrza albo – w razie potrzeby położenie pod tapetę warstwy cienkiego styropianu.
Temperatura ściany podniesie się wówczas na tyle, że grzyb nie pojawi się w przyszłości. W miejscach szczególnie newralgicznych proponujemy dodatkową izolację dotyczy to zwłaszcza narożników ścian.
Potrzebne narzędzi:
opryskiwacz lub pojemnik z rozpylaczem, szczotka, pędzel, wałek malarski lub narzędzia do tapetowania.
Zagrzybienie mieszkań i domów to bardzo poważny problem. Nie warto walczyć z tym samemu trzeba wynająć specjalistyczną firmę. Szkoda zdrowia.