Zrób to sam

Uzupełnianie ubytków w spoinach muru

Zdarza się, że zaprawa w spoinie muru trzyma się tylko na farbie. Oznacza to, że nadszedł czas, aby uzupełnić ubytki. Wykruszająca się zaprawa z fug muru licowego, to bardzo nieestetyczny widok i dosyć często oglądany. Przyczyną wykruszania się zaprawy jest niestaranne wykonanie, a dokładniej tzw. gniazda piaskowe, będące wynikiem niedokładnego jej wymieszania. Brakoróbstwo wychodzi na jaw dopiero po upływie okresu gwarancji.

W starannie ułożonych warstwach muru miejsca te są tym bardziej widoczne. Najczęściej zauważamy uszkodzenia, gdy zaprawa zaczyna się wykruszać pod wpływem zamarzającej wody. Gdy zasięg uszkodzeń jest jeszcze niewielki, można szybko uzupełnić fugi nową zaprawą.

W tym celu najpierw należy możliwie głęboko wydrapać wykruszającą się zaprawę. Nadają się do tego stare dłuta lub śrubokręty, które wchodzą łatwo w wąskie spoiny. Należy uważać, by nie przebić warstwy licowej muru, gdyż wówczas świeża zaprawa lub woda mogą przedostać się do warstwy izolującej.

 

Spoiny trzeba zwilżyć, aby zaprawa nie związała zbyt szybko, gdyż w wyschnięty mur wsiąka dużo wody. To również może być przyczyną ponownego wykruszania się zaprawy.

Gotową suchą zaprawę należy rozrobić niewielką ilością wody, zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu, by uzyskać konsystencję gęstą, ale nie za suchą. Jeśli zaprawa jest zbyt rzadka, łatwo wypływa ze spoiny.

Najpierw wypełniamy pionowe szczeliny, a następnie poziome Wąską kielnią wciska się w szczelinę tak dużo zaprawy, jak tylko jest to możliwe, i dobrze ugniata jej powierzchnię. Zaprawa powinna dobrze przylegać do ścianek cegieł.

Zewnętrzną część szczeliny, na głębokość 1 cm, należy wypełniać nieco suchszą zaprawą i dobrze uformować kształt spoiny.

Dobrze wypełnioną wklęsłą spoinę uzyskamy formując ją przy użyciu kawałka twardego węża gumowego, a następnie wygładzając kształtką metalową.

Resztki zaprawy, póki są świeże, należy usunąć z cegieł zmiotką. Jeśli mocno zwiąże, trudno będzie ją dokładnie usunąć.

 Potrzebne narzędzia:

śrubokręt lub dłuto, kielnia murarska i do fugowania, kawałek węża gumowego, zmiotka, wałek, konewka lub woda pod ciśnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *