Wykonanie wstawki w uszkodzonej wykładzinie
Wykładziny można łatwo zabrudzić farbą lub wypalić, np. papierosem. Tego typu uszkodzenia wykładzin z tworzywa sztucznego usuniemy wycinając uszkodzony fragment i wstawiając nowy.
Rozkładając na podłodze wykładzinę, czasem warto jest za-chować pozostałe resztki do ewentualnych napraw. Mogą one się okazać szczególnie przydatne, gdy nasza wykładzina zostanie silnie zabrudzona lub uszkodzona. Nie należy jej czyścić rozpuszczalnikiem ani rozcieńczalnikiem.
W tym przypadku jedyną metodą jest sztukowanie wykładziny. Jeżeli jest ona jednobarwna lub o wzorze niezbyt skomplikowanym, wystarczy wyciąć potrzebny fragment. Wykładziny o wzorach drobniej szych bardziej skomplikowanych lub zróżnicowane kolorystycznie muszą być odpowiednio dopasowane, zgodnie z wzorem i układem włókien. W przeciwnym razie zburzymy kolorystykę i wstawka będzie widoczna.
Dopasowujemy fragment wykładziny do miejsca uszkodzenia i wycinamy odpowiedni kształt wstawki. Tniemy zawsze najpierw wzdłuż nitek (nie uszkadzając ich), a następnie w poprzek.
Wstawkę przykładamy do uszkodzonego miejsca i wycinamy wykładzinę. Nowy fragment pokrywamy na brzegach szybko schnącym klejem. W ten sposób zabezpieczymy włókna przed uszkodzeniami np. przed pruciem. Wreszcie wstawiamy i przyklejamy od spodu nowy fragment, np. dobrą taśmą klejącą.
Potrzebne narzędzia:
nóż tapicerski, linijka, szybko schnący klej, taśma klejąc