Zrób to sam

Uszczelnianie styku brodzika lub wanny ze ścianą

 

Tam gdzie płytki wykładzinowe stykają się z wbudowanymi urządzeniami sanitarnymi powstają szczeliny. Specjalny profil z PVC zastąpi silikon zapewniając trwałą szczelność styku.

W miejscu styku umywalki wanny czy wreszcie brodzika ze ścianą zawsze zbiera się woda. Urządzenia sanitarne są zwykle usytuowane przy ścianie ale nie są przymocowane do niej na stałe. W związku z tym nie zapewnia się całkowitej szczelności linii styku, gdyż napełniona i rozgrzana wanna rozszerza się , a obciążony brodzik odkształca się na brzegach, zwłaszcza gdy urządzenia te wykonane są z tworzyw sztucznych. Odkształcenia te mogą być niwelowane przez wypełnienie szczeliny silikonem. Jest to materiał podatny na zabrudzenie a z czasem zmniejsza się jego przyczepność i elastyczność. Aby uzyskać trwałe uszczelnienie linii styku należy zrezygnować z silikonu i zastosować specjalną listwę brzegową. Taka właśnie czynność jest możliwa jedynie w trakcie wykładania łazienki glazurą lub wtedy gdy dolny rząd płytek nad wanną został uszkodzony i należy je wymienić.

Poniewarz listwę brzegową mocujemy pod płytkami, można ją założyć tylko w tedy.  Profil listwy o przekroją kątowym jest wykonany z twardego a równocześnie elastycznego oraz  grzyboodpornego materiału PVC. Perforowane ramię kątownika z twardego PVC zatapia się w warstwie kleju pod płytkami. Drugie ramię stanowi zamknięty elastyczny profil, pusty w środku na którym uformowano żebro  z twardego materiału. Żebro to ma warstwę samoprzylepną i przykleja się do urządzenia sanitarnego. Tworzy się w ten sposób elastyczne, podatne na przemieszczenia połączenie między żebrem a głównym profilem.

  1. Silikon nie zawsze zapewnia dobrą szczelność linii styku, gdyż łatwo brudzi się a po stwardnieniu wykrusza się i wypada.
  2. Płytki nad brodzikiem (dolny rząd) należy usunąć, oczyścić i zagruntować miejsce a następnie nałożyć warstwę kleju.
  3. Listwę brzegową należy przyciąć skośnie na odpowiednią długość, ramie listwy z warstwą samoprzylepną swobodnie ułożyć na krawędzi brodzika, a drugie ramię wcisnąć w warstwę kleju.
  4. Listwa brzegowa powinna być tak osadzona aby warstwa samoprzylepna szczelnie przylegała do krawędzi brodzika.
  5. Płytki  nakładamy na profil i wciskamy w warstwę kleju. Widoczna jest tylko miękka część listwy wysunięta powyżej brodzika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *