PRAGA (Czechy)

Stolica Czech od wieków niezmiennie zachwyca turystów. Wełtawa dzieli miasto na dwie części. Na lewym, stromym brzegu królują Hradczany, gdzie znajdują się najważniej­sze zabytki miasta – zamek królewski, katedra św. Wita, liczne pałace, ogrody oraz wiele muzeów i galerii. Między wzgórze zam­kowe a rzekę wciśnięta jest Mała Strana, niewielki obszar bruko­wanych ulic i ukrytych za murami ogrodów. Po drugiej stronie Wełtawy leży Stare Miasto, poprzecinane średniowiecznymi ulicz­kami oraz Rynek Staromiejski, najwspanialszy plac w Europie Środkowej, z XIV-wiecznym Ratuszem Staromiejskim i słynnym zegarem Orloj. W obrębie Starego Miasta znajduje się żydowska dzielnica Josefov, z sześcioma dobrze zachowanymi synagogami i średniowiecznym cmentarzem.

 

W katedrze św. Wita, wybitnym przykładzie architektury gotyc­kiej, z 21 kaplicami z różnych okresów, warto zobaczyć grobowiec św. Jana Nepomucena. Będąc w Pra­dze, nie można pominąć Złotej Ulicz­ki, zabudowanej maleńkimi, XVI- -wiecznymi pastelowymi domkami. Stare Miasto stanowi centrum hand­lowe, kulturalne i administracyjne stolicy Czech.

Koniecznie trzeba też wybrać się na spacer mostem Karola. Będący przykładem średniowiecznej inży­nierii biegnie ukośnie pomiędzy dwoma gotyckimi bramami. Sły­nie ze wspaniałych barokowych rzeźb, zdobiących konstrukcję na całej długości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.