Co z tą trzustką?

Dołącz do nas na :

Śmierć aktorki Anny Przybylskiej z powodu raka trzustki to dowód na to, jak bezradna bywa medycyna wobec chorób, których nie można wcześnie rozpoznać lub które z powodu swojej lokalizacji postępują szybko i agresyw­nie. Właśnie dlatego nowotwory trzustki należą do najbar­dziej śmiertelnych – ze statystyki wynika, że 5 lat przeżywa zaledwie 5 proc. chorych. Dolegliwości są niespecyficzne: bóle brzucha, nudności, utrata apetytu. Wiele zależy od lo­kalizacji – gdy guz umiejscowi się w ogonie trzustki, mogą pojawić się dyskretne objawy cukrzycy; jeśli w głowie trzustki dochodzi do żółtaczki, co jest o tyle korzystne, że zaniepo­kojony pacjent szybciej zgłasza się do lekarza, a ten powinien go wtedy jak najprędzej skierować na tomografię kompute­rową. W polskich warunkach czeka się na nią jednak nierzad­ko 6 tygodni.

 

Aby wykryć raka w bardziej dostępnym badaniu USG, trze­ba mieć szczęście, bo wiele zależy od tego, czy głowica aparatu zostanie przyłożona do miejsca, gdzie rozwija się guz (w dodatku nie mniejszy niż 1 cm). Dlatego do każdego USG jamy brzusznej trzeba się dobrze przygotować: przed badaniem należy mieć wypełniony pęcherz moczowy i nic nie jeść, ale – o czym wie mało kto – nie wolno również palić papierosów ani żuć gumy. Palenie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, podczas żucia gumy łykamy powietrze – jedno i drugie zaciemnia obraz.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wycięcie guza, choć to zabieg trudny. Chirurgię wspomaga radioterapia i chemioterapia, w której ostatnio nastąpił jedyny postęp. Nowa formuła starego leku paklitakselu poprzez związanie go z albuminą lepiej wchłania się w samym guzie nowotwo­rowym, więc słabiej atakuje zdrowe tkanki. Jednocześnie warto zauważyć, że dzięki kombinacjom leków dwukrotnie więcej pacjentów niż dotychczas może żyć 2-3 lata. Przy dramatycznej śmiertelności w tej chorobie od dawna czeka­no na ten drobny sukces.

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *