Dodatkowe zajęcia dla uczniów, zaraz po powrocie do szkoły, po zakończeniu nauki zdalnej

Trzeci z czterech, przewidzianych projektów ministerstwa nauki, dotyczący rozwoju  i wspomagania uczniów, wracających do szkoły, po zniesieniu nauki zdalnej, już wkrótce nabierze tempa. Dodatkowe zajęcia dla uczniów dostępne zaraz po powrocie do nauki stacjonarnej.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych w przedziale klasowym IV-VIII, będą mieli dostęp do dodatkowych zajęć lekcyjnych. Zajęcia będą dobrowolne i będą miały na celu, pomoc w nadrobieniu zaległości uczniów.

Dla kogo i na co, przeznaczone są dodatkowe środki?

Zwiększona rezerwa środków finansowych, pozwoli na pomoc w rozwoju dla ok. 3,4 mln uczniów.
Rada Ministrów zaakceptowała projekt, który przewiduje, zarezerwowanie kwoty w wysokości  187 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na wynagrodzenia dla nauczycieli, za prowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, dla uczniów którzy, mają braki w nauczaniu i wyrażą chęć na korzystanie z dodatkowych zajęć.

Forma nauki zdalnej, z której korzystają, a raczej do której są przymuszeni uczniowie, nie daje zadowalających efektów, ma duże ograniczenia które przekładają się na spore braki i problemy w nauce.
Dlatego rząd zdecydował się, wyłożyć dodatkowe środki, które przekazane będą samorządom, na uzupełnienie tych ewentualnych braków.

Dodatkowe zajęcia dla uczniów, organizacja

Na zajęcia dodatkowe przewidziana jest duża elastyczność, jeśli chodzi o organizację oraz przedmioty których będą dotyczyć zajęcia. Elastyczność, a jednak pewne ograniczenia i wytyczne.

  • Na pewno pieniądze przeznaczone muszą być na obowiązkowe przedmioty, z zakresu nauczania ogólnego.
  • Grupy zajęć, muszą liczyć przynajmniej 10 osób, oraz 5 osób dla mniejszych szkół podstawowych.
  •  Maksymalnie 10 godzin dla każdego działu nauczania
  • Zajęcia będą się odbywały, w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w szkołach specjalistycznych oraz artystycznych
  • Szkoły same zadecydują jakich przedmiotów będą dotyczyły zajęcia. Zadecydują o tym dyrektorzy w porozumieniu z nauczycielami

Środki , na finansowanie zajęć będą przekazywane, na podstawie wystawionych przez samorządy wniosków i formularzy dostępnych na stronie: https://strefa.ksdo.gov.pl/

Pieniądze przekazywane będą, zaraz po ogłoszeniu ustawy , natomiast zajęcia będą realizowane po powrocie uczniów na zajęcia stacjonarne.

Podsymowanie

Co prawda, jest to dobre rozwiązanie i fajny pomysł, gdyż pozwoli chętnym uczniom na nadrobienie zaległości i uzupełnienie swojej wiedzy w wybranych przez siebie przedmiotach, ale czy tak na prawd eto nie będą kolejne pieniądze wyrzucone w błoto? Ile tak naprawdę uczniów będzie uczestniczyło w takich zajęciach? Siedzieć całymi dniami w szkole to z drugiej strony głupie, bo kiedy człowiek jest zmęczony pocałuj dniu nie przyswaja już informacji.
Najpierw zostaje ograniczona wolność, w postaci wprowadzenia zajęć zdalnych, żeby ograniczyć transfer covid-19, a po powrocie na zajęcia stacjonarne oferowane są dodatkowe grupowe spotkania, w których musi być minimum 5 lub 10 uczniów, czy to nie jest głupie samo w sobie? W takim razie po co te zajęcia zdalne? Przecież dzieci mogą normalnie chodzić do szkoły i nie mieć tak dużych zaległości….

Więcej o dodatkowych zajęciach można przeczytać na stronie rządowej TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *