NAJWIĘKSZA ŚWIĄTYNIA ŚWIATA POWSTAJE W INDIACH

Dołącz do nas na :

Indie rozpoczynają ogromny projekt. Nie dotyczy zdobywania kosmosu ani nowych technologii, ale sztuki sakralnej.

W indyjskim stanie Bihar rozpoczęto budowę największego kompleksu świątynnego na naszej planecie. Dotychczas za największą świątynię świata uważa się słynny Angor Wat w Kambodży, zbudowany między IX a XV w. Przy indyjskiej budowli Viraat Ramayan Mandir  będzie wyglądała jak karzeł, ponieważ będzie dwukrotnie mniejsza niż nowa świątynia… Indyjski kompleks hinduistyczny w swoim najwyższym punkcie ma osiągnąć 123 m.

Nie będzie należeć do najwyższych budynków świata, niemniej jego powierzchnia nie będzie miała sobie równych wśród innych świątyń. Viraat Ramayan Mandir ma zajmować powierzchnię 77 ha (154 boisk do piłki nożnej) i pomieścić 20 tys. ludzi. Inspiracja świątynią Angor Wat jest widoczna na pierwszy rzut oka. Budowla składa się z osiemnastu części, z których każda poświęcona jest jednemu z bogów hinduistycznych. W świątyni nie mogłoby zabraknąć rzeźby hinduistycznego boga Ramy, jego małżonki bogini Sity oraz ich synów, bliźniąt Lawa i Kusha.

Podstawową nauką hinduizmu jest wiara, że dusza nigdy nie umiera i odradza się po śmierci ciała. Dusza może odrodzić się w ciele ludzkim i zwierzęcym. Cykl śmierci i odrodzenia toczy się aż do momentu osiągnięcia przez duszę duchowej doskonałości oraz oświecenia i zawarcia pokoju z najwyższym bytem nirwany.

Główna świątynia ma mieć ponad 20 m wysokości i aż 20 tys. miejsc siedzących. W tym tkwi jej wyjątkowość. turystów, którzy w innym wypadku odwiedziliby buddyjski Angor Wal. Uważają, że indyjska świątynia jest tylko powiększoną i ubarwioną kopią ich zabytku. Hindusi twierdzą, że ich celem nie jest konkurowanie z Kambodżą, ale budowa przepięknej świątyni hinduistycznej. Jednak o tym, że Viraat Ramayan Mandir stanie się ogromną atrakcją turystyczną, nie musimy chyba nikogo przekonywać.

HINDUSI MAJĄ ENCYKLOPEDIĘ

Hindusi doczekali się pierwszej kompletnej encyklopedii, która poświęcona jest ich religii. Książka znalazła się na rynku na jesieni 2013 w USA. Jedenastotomowe dzieło przedstawia hinduskie: religię, filozofię oraz zwyczaje, i jest zwieńczeniem dwudziestopięcioletniej pracy akademickiej. Encyklopedia została napisana po angielsku i obejmuje ok. 7 tys. haseł o hinduizmie oraz jego zwyczajach. Praca opisuje również indyjską historię, języki, sztukę, muzykę, taniec, architekturę, medycynę i problemy kobiet.

Oprócz tekstu, w encyklopedii znajduje się ponad 1 tys. ilustracji i fotografii. Na razie wydrukowano 3 tys. kopii nowej encyklopedii. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany organizacji charytatywnej, która zajmuje się czyszczeniem rzek w Indiach. Hinduizm jest trzecią największą religią na świecie. Według badań Pew Research Center wyznaje ją 1 mld ludzi. Najliczniejszą religią jest ciągle chrześcijaństwo z 2,2 mld wierzących, a drugi w kolejności jest islam, który wyznaje 1,6 mld mieszkańców naszej planety.

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *