Przegląd i naprawa baterii z mieszaczem

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Nawet taki efektowny ociekacz nie zastąpi szczelnego zaworu. Ale przecież zepsutą baterię łazienkową można naprawić. Jedno kurkowa bateria z mieszaczem należy do kosztownych armatur i jest skomplikowanym zestawem elementów. Musimy zapoznać się z instrukcją obsługi armatury lub jej schematem budowy. Należy o tym pamiętać już podczas zakupu baterii lub uszczelek, gdyż musimy znać ich typ i oznaczenie. Zakręcamy zawory odcinające dopływ ciepłej i zimnej wody, a najbliższe otoczenie osłaniamy folią przed rozpryskującą się wodą.

W ciągu wieloletniej eksploatacji w niedostępnych miejscach baterii tworzą się osady kamienia, co z pewnością utrudni demontaż urządzenia. Pomimo to nie należy używać siły. Odpowiednie narzędzia, cierpliwość i, w razie konieczności, gorące powietrze, będą dobrą pomocą. Co prawda hydraulicy dysponują narzędziami ułatwiającymi demontaż, ale ich wypożyczenie bywa kłopotliwe, więc musimy poradzić sobie sami. W naszym przypadku użyteczny będzie odpowiednio spiłowany obcięty klucz nasadowy. Kręcąc nim ostrożnie w jedną i drugą stronę odkręcimy trzpień sterujący. Właściwa naprawa polega na wyjęciu starego pierścienia uszczelniającego i włożeniu metalowych części do naczynia z esencją octową w celu usunięcia osadu kamienia. Jej działanie jest równie skuteczne, jak odwapniacza chemicznego, ale bardziej subtelne. Podczas usuwania kamienia należy uważać, aby nie porysować części, gdyż ponownie szybko odłoży się tu kamień. Nowe pierścienie uszczelniające dają się łatwo naciągnąć, jeśli ich powierzchnie posmarujemy mydłem. Smar do armatury też się nadaje, ale ponieważ zawiera silikon, u- suniemy go z uszczelek tylko rozpuszczalnikiem. Dokonując regularnych przeglądów baterii (co 4-5 lat), unikniemy kłopotliwych napraw.

Potrzebne narzędzia:
śrubokręt, obcęgi ze szczękami wyłożonymi gumą, kombinerki, wiertło piórkowe, smar hydrauliczny, taśma klejąca, folia polietylenowa.

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *