Poradnik – Jak położyć płytki samodzielnie? Zobacz sposób jak układać płytki bez pomocy fachowca.
Czeka cię kolejny remont? Masz dość pseudo fachowców, których trzeba pilnować, a i tak zepsują? A może masz ograniczony budżet i nie stać cię, na porządną ekipę? Zobacz, jak położyć płytki w prosty sposób. Nie potrzeba wielu narzędzi, wystarczą podstawowe. Z tego artykułu dowiesz się jak profesjonalnie kłaść płytki.
Jak położyć płytki samodzielnie, nie wzywając ekipy remontowej?
Remont to zmora każdego domownika. Kojarzy się przeważnie z brakiem dostępu do łazienki czy kuchni przez kilka dni, brudem krążącym po całym domu, którego nie da się uniknąć, oraz z ekipą fachowców, z którymi trzeba się ”użerać”, a w konsekwencji nie będziemy zadowoleni z efektu.
Naucz się i spróbuj, jak kłaść płytki, a unikniesz wielu nieprzyjemności i stresów, a co najważniejsze, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.
Na skróty
- Czeka cię kolejny remont? Masz dość pseudo fachowców, których trzeba pilnować, a i tak zepsują? A może masz ograniczony budżet i nie stać cię, na porządną ekipę? Zobacz, jak położyć płytki w prosty sposób. Nie potrzeba wielu narzędzi, wystarczą podstawowe. Z tego artykułu dowiesz się jak profesjonalnie kłaść płytki.
- Jak położyć płytki samodzielnie, nie wzywając ekipy remontowej?
- Jakie są rodzaje płytek?
- Które płytki wybrać? Gdzie kupić płytki, żeby były dobre jakościowo?
- No więc jak położyć płytki? Od czego zacząć?
- Jak położyć płytki na ścianie?
- Jak położyć płytki na ścianie zaczynając od góry?
- Jak kłaść płytki na podłodze?
- Jak położyć płytki, które są krzywe?
- Jaki klej użyć do układania płytek?
- Kiedy fugować płytki?
- Jak fugować płytki?
- Jak położyć płytki obok kominka?
- Dlaczego płytki odpadają?
- Co wybrać płytki czy panele podłogowe?
- Jakie narzędzia potrzebne, żeby położyć płytki?
Jakie są rodzaje płytek?
Płytki możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje.
- Glazura-są to cienkie i dość miękkie płytki, które przeznaczone są na ścianę;
- Terakota- to płytki nieco grubsze i twardsze, przeznaczone na podłogę, możesz również położyć je na ścianie. Występują w wersji wewnętrznej i zewnętrznej Gres- to najtwardsza i najgrubsze ze wszystkich płytek, wypalana w wysokich temperaturach, jest bardzo wytrzymała.
- Gres możesz zastosować na podłodze i na ścianie, ale również i na zewnątrz – niektóre są antypoślizgowe i odporne na niskie temperatury. W dużej mierze występuje w dużych rozmiarach. Im płytka większa, tym bardziej może być krzywa.
Dzielą się one, również na podkategorie takie jak:
- Wewnętrzne-do stosowania tylko wewnątrz budynku;
- Zewnętrzne- antypoślizgowe i odporne na niską temperaturę;
- Matowe-przeważnie są to płytki podłogowe i antypoślizgowe;
- Szkliwione-Płytki z dodatkową warstwą szkliwa lub polerowane, które mają wysoki połysk;
- Płytki rektyfikowane-poddane dodatkowej obróbce, w celu zniwelowania różnic wielkości oraz nierówności płytek;
Które płytki wybrać? Gdzie kupić płytki, żeby były dobre jakościowo?
To, jakie płytki wybrać musisz zapytać siebie. Wszystko zależy od tego, co ci się podoba. Jaki styl preferujesz. Obecnie na rynku znajdziesz setki płytek, a ich jakość, przeważnie przedstawia cena. Zazwyczaj droższe płytki są lepsze jakościowo.
Jeśli szukasz płytek łazienkowych, to na podłogę wybierz jasne kolory i raczej matowe. Odradzam czarne płytki i do tego w połysku, bo widać na nich każdą kropelkę i najmniejszy paproszek.
Na ścianę możesz wybrać zarówno gres, jak i terakotę. Do wyboru masz mnóstwo wzorów. Najpopularniejsze w ostatnim czasie to:
Płytki, które wyglądają jak drewno, jak marmur, jak beton, niebrudzące się płytki, płytki, które wyglądają jak panele, podobne do kamienia i wiele innych rodzajów.
Wybierając płytki, lepiej dopłacić kilka groszy i skusić się na te rektyfikowane, są one równe, lepiej się je kładzie i wyglądają estetyczne, w porównaniu do zwykłych, które czasem mają naprawdę duże odchyły.
Gdzie kupić płytki?
Po płytki możesz wybrać się do każdego sklepu, w którym masz duży wybór. Mogą to być markety, jak i małe sklepy. Nieraz jest tak, że w markecie kupisz tańsze i lepsze jakościowo płytki, niż w małym firmowym sklepie.
Które płytki pierwsze ścienne czy podłogowe?
Są różne metody układania kafelek. Niektórzy wykładają w płytkach najpierw podłogę, a inni ścianę.
Jeśli nie masz doświadczenia w układaniu płytek, zacznij od ściany i najlepiej od góry, pozostawiając ostatnią warstwę bez płytek. Kiedy ułożysz już podłogę, wtedy uzupełnisz ostatnią warstwę naścienną.
No więc jak położyć płytki? Od czego zacząć?
Przygotowanie podłoża pod płytki
Przed przystąpieniem do układania płytek, musisz dobrze przygotować podłoże. Musi być w miarę równe i zwięzłe, nie może się sypać. Podłoże musi być też suche.
Jeśli powierzchnia jest nowa i równa, Wystarczy pozamiatać śmieci i zagruntować gruntem, najlepiej głęboko penetrującym.
Natomiast jeśli podłoże jest stare, należy zeskrobać ruchome elementy, czy starą farbę. W kolejnym kroku musisz uzupełnić ubytki i pęknięcia, za pomocą elastycznej zaprawy do ubytków, możesz to zrobić również klejem. Zagruntuj ścianę gruntem głęboko penetrującym.
W miejscu, gdzie płytki będą dodatkowo narażone na działanie wody, np. pod prysznicem lub w okolicach wanny, warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię folią w płynie.
Jak położyć płytki na ścianie?
Aby płytki wyglądały ładnie na ścianie, musisz dobrze obliczyć, od jakiej wysokości rozpocząć układanie. Tak, aby przy suficie nie było docinki. Musisz obliczyć wysokość płytek + grubość fugi, zazwyczaj jest to 2,3 mm.
Płytki na ścianie możesz układać również, zaczynając od góry. Jest to dużo łatwiejszy sposób, dzięki temu zmniejszysz ryzyko pomyłki w obliczeniach.
Jak położyć płytki na ścianie zaczynając od góry?
To proste, użyj gęstszego kleju, żeby zminimalizować opadanie płytek. Możesz, także podpierać każdy rząd płytek do momentu pode schnięcia kleju. Jednak prościej będzie w takiej sytuacji, jeśli kupisz specjalny klej do układania płytek od góry. Jest on bardziej elastyczny i klejący.
Pamiętaj, aby dobrze wypionować i wypoziomować pierwszą płytkę, gdyż będzie ona określała kierunek układania następnych. Jeśli krzywo ustawisz pierwszą płytkę, to w konsekwencji może być krzywa ściana lub nierówne fugi.
Miejsca, w których są rurki lub wystające elementy, możesz pominąć i wrócić do nich na koniec. Jeśli chcesz, kłaść płytki po kolei, musisz dobrze wymierzyć miejsca, które należy wyciąć. Użyj do tego otwornicy widiowej.
Ostatnią warstwę płytek, pozostaw do momentu ułożenia w płytkach podłogi. Kiedy podłoga będzie gotowa, wymierz i dotnij płytki na wymaganą wysokość, zachowując odstęp na fugę, pomiędzy ścianą a podłogą.
Jak nakładać klej do płytek?
Rozrób klej zgodnie z instrukcją na opakowaniu, aby zachować odpowiednie właściwości.
Klej, na którym będą trzymały się płytki, nakładamy w miarę równo, używając do tego pacy zębatej.
Nałóż klej za pomocą prostej packi, po czym wyrównaj pacą zębatą. Posmaruj również płytkę cienką warstwą kleju. Przyklej płytkę w odpowiednim miejscu. Dokładnie ją wypoziomuj i wypionuj. Trzymając równoległość, przyklejaj kolejne płytki, używając krzyżyków dystansowych.
Jak położyć płytki na ścianie – narożniki zewnętrzne
Łączenie płytek na narożnikach zewnętrznych możesz zrobić na dwa sposoby. Możesz użyć narożników zewnętrznych plastikowych lub aluminiowych przeznaczonych do płytek. Należy dobrać ich wielkość do grubości płytek.
Drugim sposobem jest flizowanie płytek. Jest to zabieg polegający na odcięciu krawędzi płytek, które łączą się ze sobą, pod kątem 45 stopni. Możesz to zrobić za pomocą maszynki do płytek lub specjalnej nakładki, która pomoże ci dociąć odpowiednio płytki za pomocą szlifierki kątowej.
Jak położyć płytki na nierównej ścianie.
Kiedy twoja ściana jest krzywa, musisz znaleźć najbardziej wystający, do środka łazienki punkt i od tego miejsca rozpocząć układanie płytek. Wraz z postępem krzywizny, konieczne będzie nakładanie grubszej warstwy kleju.
Jak kłaść płytki na krzywą ścianę. Jak i czym wyrównać podłoże pod płytki?
Jeżeli ściana jest bardzo krzywa, musisz rozważyć jej wyrównanie. Drobną nierówność zniwelujesz klejem do płytek, ale duże odchyły od normy, musisz podrównać.
Ścianę podrównaj tynkiem lub płytą gipsową, jeśli krzywizna jest bardzo duża. Płyta gipsowa, której użyjesz, musi być zielona, czyli odporna na wilgoć.
Jak kłaść płytki na podłodze?
Układanie płytek na podłodze, jest nieco łatwiejsze od przyklejania kafelek na ścianie. Możesz położyć je równolegle lub w tak zwane karo. Układając płytki w karo, należy rozpocząć układanie płytek po przekątnej, od rogu do rogu.
Na początku rozłóż płytki na sucho, dwie warstwy, jedną wzdłuż, a drugą wszerz pomieszczenia, żeby sprawdzić ile, trzeba będzie przyciąć. Układanie płytek podłogowych powinno rozpocząć się od środka pomieszczenia.
Jednak łatwiej będzie, jeśli obliczysz sobie, jakie docinki wyjdą ci przy ścianie. Po ułożeniu płytek na sucho zobaczysz, ile trzeba przyciąć ostatnią płytkę. Szerokość ostatniej płytki, możesz rozdzielić na dwa i zacząć, od ułożenia docinki i zakończyć układania na docince. Tak, aby docinki były jednakowe przy każdej ścianie.
Układanie płytek na podłodze rozpoczynasz nałożeniem kleju, tak samo, jak na ścianie, za pomocą pacy zębatej. Ułóż pierwszą płytkę, prostopadle do ściany i wypoziomuj ją dokładnie. Podobnie jak przy klejeniu płytek na ścianie, pierwsza będzie bazą do następnych. Płytki dobijaj delikatnie za pomocą gumowego młotka lub delikatnie dociskaj ręcznie.
Jak kłaść płytki na krzywą podłogę?
Podobnie jak w przypadku ściany, należy skontrolować równość podłogi za pomocą łaty lub wagi. Jeśli krzywizna nie jest bardzo duża, wyrównasz ją podczas układania płytek. Jeśli nierówności są duże, musisz je uzupełnić.
Do wyrównania podłogi możesz użyć gotowej wylewki samopoziomującej, którą można kłaść już od 1 mm grubości.
Jeśli pominiesz etap prostowania, to może okazać się, że zużyjesz bardzo dużo kleju. Konsekwencją mogą być nierówno ułożone płytki na podłodze, mogą opadać i rozjeżdżać się na grubej warstwie kleju. Mogą również odpaść po pewnym czasie, ponieważ każdy klej zachowuje swoje właściwości do maksymalnej grubości warstwy, podanej na opakowaniu.
Jak położyć płytki, które są krzywe?
Bardzo często zdarza się, że kupione przez nas płytki są bardzo krzywe. Dotyczy to przeważnie, dużych i długich płytek. Aby ułatwić sobie układanie płytek w takiej sytuacji i osiągnąć zadowalający efekt, użyj systemu poziomowania płytek.
Możesz użyć tego systemu, zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Zamiast krzyżyków, wkładasz pomiędzy płytki specjalne haczyki plastikowe i dociskasz je za pomocą klina. Po wyschnięciu płytek wyłamujesz te haczyki. Systemy poziomowania są różne, może to być również metalowe haczyki, które wyciągasz po wyschnięciu kleju.
Jak zniwelować krzywiznę płytek bez systemu poziomowania?
Aby zniwelować nie równości płytek, można ułożyć je na mijankę, podobnie jak murowanie z cegły. Jeśli, kładziesz płytki na mijankę, najlepszy efekt osiągniesz, kiedy płytki będą mijały się o 1/3 swojej długości.
Jaki klej użyć do układania płytek?
Nie ważne gdzie układasz płytki, najlepszym rozwiązaniem jest klej wysoko elastyczny. Jak na pewno wiesz, budynek pracuje. Żeby płytki nie odpadały, najlepsze są kleje wysoko elastyczne, które pracują wraz z budynkiem. Są bardziej odporne na skoki temperatury, więc możesz użyć go również przy kominku lub w kuchni przy płycie gazowej.
Kiedy fugować płytki?
Fugowanie zacznij po dokładnym wyschnięciu płytek. Minimum po 12 godzinach od położenia, jednak zalecane jest odczekanie 24 godzin.
Przed fugowaniem wyczyść dokładnie z kleju, szczeliny między płytkami.
Jak fugować płytki?
Fugowanie jest bardzo proste. Jeśli używasz kleju wysokoelastycznego, fugę również kup wysoko elastyczną. Rozrób niedużą ilość fugi zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Powciskaj rozrobioną fugę pomiędzy płytki, za pomocą fugownicy, packi gumowej lub packi z gąbką. Rób to etapami.
Jeśli zrobisz za dużo fugi, możesz nie zdążyć jej wykorzystać. Fuga schnie dosyć szybko.
Czyszczenie fugi rozpocznij w momencie, kiedy fuga zacznie wysychać. Nie czekaj, aż wyschnie całkowicie, bo możesz mieć problem z doczyszczeniem płytek. Fugę czyść, pacą z gąbką lub zwykłą gąbką i szmatką z użyciem ciepłej wody.
Pamiętaj żeby narożnikach, zamiast fugi, użyć elastycznego wypełniacza. Unikniesz w ten sposób, pękania płytek.
Jak położyć płytki obok kominka?
Płytki obok kominka kładziemy identycznie jak w każdym innym miejscu, używając wysoko elastycznego kleju.
Dlaczego płytki odpadają?
Płytki mogą odpadać z wielu powodów. Przeważnie związane jest to ze złym montażem. Jeśli źle zostały ułożone i są puste pod spodem, to w efekcie będą odpadać.
Płytki odpadają również, jeśli źle przygotujesz podłoże, nie zagruntujesz i nie wzmocnisz go.
Innym problemem może być wilgoć, dostająca się z zewnątrz, lub podciekająca woda przez źle zafugowane płytki.
Co wybrać płytki czy panele podłogowe?
Zależy, o jakim pomieszczeniu myślisz. Jeśli chodzi o łazienkę, to najlepsze będą płytki. Duża wilgotność może szybko zniszczyć panele podłogowe. Jeśli chodzi o inne pomieszczenia, to nie ma tu reguły. Zależy, co ci się podoba. Z reguły panele podłogowe, dużo taniej i łatwiej jest wymienić za jakiś czas niż płytki, które ci się znudzą. Panele są również cieplejsze, kiedy chodzimy boso po domu, a nie mamy ogrzewania podłogowego.
Jakie narzędzia potrzebne, żeby położyć płytki?
- Żeby samodzielnie położyć płytki, potrzebujesz kilku narzędzi. Nie obędzie się bez:
- Poziomicy;
- Miarki;
- Maszynki do cięcia płytek, ręcznej lub elektrycznej;
- Mieszarki do kleju lub wiertarki z mieszadłem;
- Pojemników na klej i wodę;
- Packa płaska i paca zębata do kleju;
- Szpachelka;
- Młotek gumowy;
- Packi do fugowania;
- Nóż;
- Krzyżyki, listwy i profile;
- Dodatkowo może przydać się system poziomowania płytek, w który naprawdę warto zainwestować; Oprócz maszynki elektrycznej, musisz kupić porządną tarcze diamentową
Jeśli chcesz samodzielnie układać płytki, warto zainwestować w narzędzia ułatwiające pracę. Taka prosta maszynka do cięcia płytek, przyspieszy i ułatwi twoją pracę. Nawet kupno takich narzędzi będzie bardziej opłacalne niż wynajęcie dobrej ekipy płytkarzy.
Przeczytaj również: jak układać panele podłogowe, Budowa
fajny artykuł, dużo wskazówek
Ciekawy artykuł. A jak najlepiej połączyć płytki np. z panelami podłogowymi?