Uszczelnianie styku ościeżnicy i muru

Dołącz do nas na :

Wymiana okien lub drzwi wiąże się z wykonaniem różnych robót uzupełniających. Jedną z nich jest dokładne uszczelnienie linii styku między ościeżnicą a murem.

Szczelność ściany zewnętrznej jest podstawowym warunkiem zabezpieczenia przed negatywnym działaniem środowiska zewnętrznego i stratami ciepła. Bardzo ważne jest to w miejscach gdzie w ścianę zewnętrzną wbudowane są inne elementy budowli np. okna i drzwi tzn. gdzie stykają się różne materiały takie jak drewno i mur. Problem ten występuje często przy modernizacji starych budowli. Szczególnym połączeniem jest linia styku ościeżnicy okiennej lub drzwiowej z murem ściany zewnętrznej. Jeśli wstawia się nowe okna lub ścianę zewnętrzną okłada się np. płytami termoizolacyjnymi uszczelnienie tych miejsc materiałem izolacyjnym należy wykonać prawidłowo gdyż stykające się elementy budowli są poddawane znacznym obciążeniom. Różnorodne materiały doznają różnych odkształceń na materiał wypełniający działają siły ścinające, ściskające i rozciągające. W żadnym razie nie można dopuścić aby przez spoiny przenikała woda przy czym chodzi tu zarówno o kapilarne podciąganie wody w kierunku pionowym jak i przenikanie jej w kierunku poziomym.

 

Linia styku między murem a ościeżnicą ma charakter szczeliny dylatacyjnej, należy zatem unikać materiału uszczelniającego o jednoczesnej przyczepności do wszystkich trzech  stykających się elementów np.: muru ościeżnicy i gąbki. Dlatego powinno się użyć w szczelinie materiału o zamkniętych powierzchniowo porach np. : uszczelkę o przekroju okrągłym z pianki polietylenowej o dużej elastyczności np. typu Albon. Zróżnicowane średnice powodują, że należy je dobierać  w zależności od szerokości szczeliny.

Uszczelkę wciska się tak aby znajdowała się w szczelinie na głębokości ok. 5 mm. W ten sposób unikamy wypełnienie szczeliny dużą ilością masy uszczelniającej np. silikonu. W tym przypadku silikon którego rozszerzalność wynosi 25% wykazuje dobrą przyczepność tylko do muru i drewna. Do uszczelnienia używa się mas plastycznych zawierających silikon i kauczuk podatnych na duże odkształcenia. Łatwe do nanoszenia masy plastyczne np. Albardin, mają tę zaletę że po malowaniu ścian lub okien farba przylega dobrze również do materiału uszczelniającego. Miejsca te będą szczelne i równocześnie umożliwi się przenoszenie odkształceń tych wszystkich elementów nie powodując uszkodzeń uszczelnienia.

  1. Szczeliny należy koniecznie wypełnić. W szczelinę między oknem a murem wkładamy najpierw odpowiednia uszczelkę, aby nie trzeba było używać zbyt dużo silikonu. Silikon przylega dobrze tylko do dwóch materiałów do ościeżnicy wykonanej z drewna lub plastiku oraz muru.
  2. Jeśli szczelina ma nieregularne powierzchnie lub wgłębienia, np. jest to mur z cegły klinkierowej z fugami, masę uszczelniającą można wcisnąć palcem a następnie dokładnie wygładzić.
  3. Materiały użyte do uszczelnienia lini styku ościeżnicy z murem:
  • Pianka montażowa samo rozprężająca ( zalecana niskoprężna),
  • uszczelka
  • masa plastyczna

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *