Czas leci nieubłaganie, więc pora go zmienić. Kiedy zmiana czasu w 2021 r.?

Jak co roku, nadchodzi czas, aby przestawić nasze zegarki. Zmiana czasu jest obowiązkowa dwa razy do roku. Zapewne dobrze wiesz, że co roku zmieniamy czas, z letniego na zimowy, i z zimowego na letni. Kiedy więc wypada zmiana czasu w 2021 roku? Czy musimy pamiętać o zmianie czasu?

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni, a kiedy na czas zimowy?


W dyrektywie unijnej dotyczącej zmiany czasu zapisane jest, że zegarki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca, jeśli zmieniamy zegarki na czas letni – w tym roku wypada ona 28.03.2021.
Jeśli natomiast mówimy o zmianie czasu na zimowy, wówczas wypada ona zawsze na ostatnią niedzielę października, w tym roku wypadnie ona w ostatnim dniu miesiąca, czyli 31.10.2021.
Zmiana czasu na letni w 2021 r. – niedziela 28.03.2021 r. zegarki zmieniamy z godziny 02:00 na godzinę 03:00, czyli śpimy krócej.
Zmiana czasu na zimowy w 2021 r. – niedziela 31.10.2021 r. zegarki przestawiamy z godziny 03:00 na godzinę 02:00, czyli śpimy o godzinę dłużej.


Po co zmieniamy czas? Na co ma wpływ zmiana czasu?


Zmiana czasu wymyślona została przez Benjamina Franklina. Chciał on jak najbardziej wykorzystać czas, w którym jest najwięcej światła słonecznego.
Przekonywał ludzi, żeby wstawali rano wcześniej, by mogli maksymalnie spożytkować dzień, oraz żeby wcześniej kładli się spać, po to, aby zaoszczędzić np. na zużyciu świec.
Zmiany czasu w Polsce zostały wprowadzone po raz pierwszy w okresie międzywojennym, natomiast po wojnie, zmiany czasu stały się regularne od roku 1977.
Aktualnie, zmiana czasu ma swoje wady i zalety. Zaletą jest między innymi oszczędność na elektryczności np. oświetleniu, ponieważ później się ciemni oraz zwiększenie efektywności pracy wynikającej z wykorzystania naturalnego światła, a także bezpieczeństwo. Wadą zmiany czasu mogą być np. przymusowe postoje pociągów lub zmiany godzin odlotów samolotów oraz rozregulowanie snu człowieka.
Zmianę czasu stosuje obecnie w 70 krajach na całym świecie.

Koniec przestawiania zegarków, kiedy ostatni raz zmieniamy czas?


Już kilka lat temu, podjęto rozmowy o zaprzestaniu zmieniania godzin wg czasu letniego i zimowego. Według projektów unijnych rok 2021 miał być ostatnim, w którym będzie dokonywana taka modyfikacja i miała być to zmiana na czas letni. Negocjacje pomiędzy unijnymi krajami nie przyniosły jak na razie jednoznacznej decyzji, ponieważ rozmowy i ustalenia musiały zostać wstrzymane przez pandemię wirusa Covid 19.


Czy Polacy chcą zmiany czasu? Jaki wpływ na nasz organizm ma zmiana czasu?


Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, zdecydowana większość Polaków obstaje za tym, by zaprzestać zmiany czasu, gdyż jest ona nieco problematyczna. Musimy o niej pamiętać dwa razy do roku. Co prawda, zdecydowana większość z nas korzysta ze smartfonów, komputerów i urządzeń z dostępem do Internetu, w których zazwyczaj zmiana czasu następuje automatycznie, jednak sam fakt, że przez to, raz śpimy godzinę dłużej, a raz krócej powodują dezorientację, zaburzenia rytmu dnia i problemy ze snem i koncentracją.
Z najnowszych badań, wykonanych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wynika, że systematycznie powtarzająca się co roku, dwukrotna zmiana czasu ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Największe problemy oraz negatywne skutki podczas zmiany czasu, mają osoby z zaburzeniami snu, osoby z zaburzonym rytmem około dobowym, osoby z zaburzeniami immunologicznymi i układu krążenia oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi. Zmiana czasu może wpłynąć na rozregulowanie naszego zegara biologicznego, a także może sprzyjać stanom depresyjnym, szczególnie zmiana czasu na zimowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *