Nowa Bretońska mutacja covid-19

Była już odmiana afrykańska, brytyjska, a teraz czas na bretońską.

We Francji w jednym ze szpitali, wykryto nowy wariant wirusa COVID-19. Nazwano go odmianą bretońską, ze względu na miejsce, w którym pojawił się po raz pierwszy, czyli w Bretonii, w północno- zachodniej części Francji.  Informację tę, podało kilka dni temu Francuskie Ministerstwo Zdrowia.

Co wiemy o nowej mutacji?

Jak przekazano opinii publicznej, nie ma dowodów na to, by mutacja ta, była bardziej zaraźliwa od pozostałych lub wykazywała większą śmiertelność  wśród chorych. Objawy choroby  są takie jak w innych znanych nam już odmianach koronawirusa.  Jedyną różnicą jest to, że niema możliwości  wykrycia go standardowymi testami PCR.  

Jak zatem można go wykryć?

Wymaz z nosa nie wykrywa wirusa, wynik dodatni można uzyskać wyłącznie na podstawie odpowiednich szczegółowych badań z krwi lub śluzu z płuc. Prawdopodobnie przenosi się on bardzo szybko, z górnych do dolnych dróg oddechowych, dlatego trudno go znaleźć w próbkach z nosa.  Największym problemem może być fakt, że powszechnie stosowane testy, na całym świecie, pokażą wynik ujemny, a osoby zakażone, nieświadomie, będą rozprzestrzeniać wirusa, co budzi uzasadniony niepokój.

Czy szczepienie nas uchroni?

Niestety jest jeszcze za wcześnie, by ustalić, czy znane szczepionki chronią przed tą mutacją.  Ministerstwo Zdrowia Francji  zapewnia, że w najbliższych tygodniach zostanie on zbadany pod kątem reakcji na szczepienia i przeciwciała.

Co na to WHO?

Nowoodkryta odmiana koronawirusa, zgłoszona została do Światowej Organizacji Zdrowia, jako wirus pod obserwacją, ze względu na trudną wykrywalność.

Mutacja jak na razie nie jest zaliczona do groźnych, dopóki nie zostaną wykonane odpowiednie badania i nie będzie więcej informacji na jej temat. Do tej pory na liście najgroźniejszych odmian znajdują się: mutacja brytyjska, południowoafrykańska i  brazylijska.

Sprawdź również:


rehabilitacja pocovidowa
Szczepionka astrazeneca
szczepionka j&j

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.