Magnetyzm i radiestezja
Zestawianie dwóch pojęć – magnetyzmu i radiestezji – na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujące. Jednak już od pięćdziesięciu lat uzdrowiciele posługują się wahadełkiem, diagnozując różne dolegliwości, następnie zaś przeprowadzają seanse magnetyzmu, aby wyeliminować te dolegliwości. Część uzdrowicieli sięga po wahadełko także pod koniec seansu, przed podjęciem decyzji o zaaplikowaniu choremu konkretnych leków, które ułatwią proces leczenia.
Definicja:
Wbrew temu, co można by sądzić, słowo „radiestezja” pojawiło się stosunkowo niedawno. Jego narodziny przypadają na rok 1930, kiedy to nawiązano do terminu „radiacja” oraz do greckiego „aisthesis”, co oznacza „wrażenie, wrażliwość”.
W sensie etymologicznym radiestezja jest zatem szczególną zdolnością wychwytywania radiacji rozmaitych ciał, a także opartym na tej zdolności procesem wykrywania tej radiacji.
Choć samo słowo jest nowe, idea ma długą tradycję. Posługiwali się nią różdżkarze, owe malownicze postacie, przemierzające niegdyś wsie w poszukiwaniu wody dla nowych domostw. Kto jednak zdaje sobie sprawę, że różdżkarstwo to sztuka licząca wiele tysięcy lat?