MIR (Białoruś) Zamek obronny

Zamek w miejscowości Mir w obwodzie grodzieńskim jest unikatowym zabytkiem białoruskiej architektury obronnej. Wzniesiono go w końcu XV wieku na polecenie księcia Ju­rija Illinicza.

Grube mury z cegieł, wąskie okna, olbrzymie wieże, fosa, most zwodzony – wszystkie te elementy świadczą o tym, że miał speł­niać rolę niedostępnej fortecy.

Budowla została zbudowana na planie kwadratu, z wieżami w każdym z narożników. Piąta wieża „wyrasta” na zachodniej ścianie. Wszystkie są podobne: u dołu czworokątne, u góry ośmiokątne. Jednak wykończenia i zdobienia reprezentują od­mienne style architektoniczne. Tak jest zresztą w całym komplek­sie zamkowym. Gotyk przeplata się tu z renesansem, gdzienie­gdzie widać elementy baroku.

 

W 1568 roku zamek przeszedł w ręce Radziwiłłów, którzy go roz­budowali. Wzdłuż wschodniej i północnej ściany wzniesiono trzy­poziomowy pałac z licznymi portalami, balkonami, gankami. Po stronie północnej zamku powstał ogród w stylu włoskim, zaś od południa – sztuczne jezioro.

Liczne najazdy spowodowały wiele zniszczeń. W 1655 i 1706 ro­ku zamek zdobyli i zniszczyli Szwedzi. Jednak najbardziej ucier­piał w okresie napoleońskim. Przez kilkadziesiąt lat stał opuszczony i dopiero w końcu XIX wieku go odbudowano. Nigdy jednak nie od­zyskał swej dawnej świetności. Ale i dziś można podziwiać, jak góruje nad okolicą, dając świadectwo burz­liwej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *