SOFIA. CERKIEW BOJAŃSKA (Bułgaria)
![]()
U podnóży góry Witosza niegdyś mieścili się jeden z 35 punktów wchodzących w skład systemu fortyfikacji grodu. Wewnątrz fortu zbudowano cerkiew. Jest ona wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury i sztuki sakralnej. Świątynia składa się z trzech budynków. Pierwszy z nich wzniesiono około XI wieku. W 1259 roku z inicjatywy Sebastokratora Kalojana, feudała spokrewnionego z rodziną królewską, przy pierwszej cerkwi (zwanej też Wschodnią) wybudowano kolejny obiekt. Wówczas dokonano też przebudowy i zmiany wystroju najstarszego z budynków. W XIX wieku powstała trzecia budowla. Największą wartość zabytkową mają malowidła ścienne z XIII wieku, przedstawiające świętych oraz sceny z życia Jezusa i Maryi. Są tam też portrety fundatorów cerkwi: Sebastokratora, jego żony i rodziny.
Legenda mówi, że twórcą tego dzieła była jedna osoba, która wśród namalowanych postaci ukryła swój autoportret. Może jest to wysoki młodzieniec bez brody, a może mędrzec Efremus? Analiza stylu i techniki malowideł wykazała jednak, że najprawdopodobniej są one dziełem dwóch artystów. Mimo to malarzom udało się stworzyć integralną kompozycję. Jeden z nich był innowatorem i prezentował nowe prądy w XIII- -wiecznej sztuce. To on namalował portrety fundatorów i ich krewnych, cara, carycy, św. Efremusa oraz Chrystusa Ofiarnego. Drugiego artystę cechowała większa dekoracyjność, jego styl nawiązuje do motywów antycznych. Namalował m.in. portrety świętych Pantelejmona i Barbary.