Nie szukaj źródlanej wody w studni

MIT 1: Dorosły człowiek powinien pić 2,5-3I wody dziennie.

FAKT: O dziennym zapotrzebowaniu na wodę decydują czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, jak np. waga ciała, wiek, płeć, skład i ilość pożywienia, aktywność fizyczna, temperatura powietrza. Nie powinniśmy zapominać też o stanie zdrowia człowieka. Ogólnie przyjmuje się, że w ciągu 24 godz. dorosły człowiek powinien wypijać ok. 20-40 ml płynu na jeden kilogram masy ciała. Zdrowy człowiek o wadze 75 kg powinien pić od 1,5 do 3 I wody dziennie.

 

MIT 2: Pić powinniśmy cały czas, dlatego dobrze jest mieć zawsze ze sobą butelkę wody i często pić, nawet gdy nie czujemy pragnienia.

FAKT: Organizm informuje nas o swoich potrzebach. Wskazane jest, aby napić się już przy pierwszych oznakach pragnienia lub przy uczuciu „suchych ust”. Z pewnością nie należy czekać do ostatniej chwili, kiedy ciało jest już odwodnione. Pierwszymi oznakami odwodnienia są uczucie osłabienia, ból głowy, suchość w ustach i drżenie mięśni.

MIT 3 : Jeśli nie piliśmy przez dłuższy czas, musimy nadrobić zaległości większą ilością płynów.

FAKT: Wypicie ogromnej ilości płynów na raz jest ryzykowne dla zdrowia. Organizm może nie poradzić sobie z wielką ilością płynów, zbytnio obciążając nerki. Optymalna ilość to 0,8 I płynów na godzinę, w związku z czym każda większa ilość przepłynie przez nasz organizm bez większych korzyści.

MIT 4: Dzieci powinny pić tyle, co dorośli.

FAKT: Niewystarczająca ilość płynów jest dla dzieci niebezpieczna. Odwodnienie u dzieci może prowadzić do uszkodzenia organizmu. Im młodsze dziecko, tym więcej wody zawiera jego organizm i tym szybciej przebiega wymiana substancji odżywczych.

MIT 5 : Niemowlętom wystarczy mleko matki.

FAKT: Dzieci karm one piersią otrzymują znaczną część płynów od matki, ale przy wyższych temperaturach należy uzupełnić mleko innymi płynami. Dziecko powinno pić 50 ml płynów na każdą godzinę, w której nie śpi. Podobnie jak w przypadku dorosłych, najlepiej w niewielkich dawkach.

MIT 6 : Przegotowana woda z kranu może być użyta także przy przygotowywaniu pokarmu dla niemowląt.

FAKT: Gotowanie wody usuwa z niej dwutlenek węgla czy chlor, ale nie pozbawia jej żadnych innych substancji, które mogą pojawić się w wodzie z kra nu. Chodzi o tzw. azotany czy niektóre pierwiastki mineralne. Woda z kranu, nawet po przegotowaniu, jest niewskazana dla niemowląt.

MIT 7: Najlepiej pić zimne lub mrożone napoje.

FAKT:  Chociaż w gorące dni chętnie spożywamy zimne lub mrożone napoje, nie jest to zdrowe. Zimny płyn daje natychmiastowe uczucie zaspokojenia pragnienia, lecz jest to zdradliwe. Im niższa temperatura napoju, tym bardziej wzrasta ukrwienie ust i nosa, co wywołuje większe uczucie pragnienia. Lekarze radzą  pić latem napoje o temperaturze ok. 16 ° C, a w zimie 20 – 25 ° C.

MIT 8: Do picia lepsza jest miękka woda.

FAKT: Ze zdrowotnego punktu widzenia lepsza jest twarda woda .Wapń i magnez, zawarte w twardej wodzie, są bardzo ważne dla organizmu ludzkiego, a także poprawiają naturalny smak wody.

MIT 9: W źródłach i studniach woda jest taka sama, jak w butelkach kupowanych w sklepach.

FAKT: Ogólnie dostępne źródła czerpania wody (np. cudotwórcze studnie lecznicze) w większości nie są uznanymi wodami źródlanymi, a ich jakość nie podlega kontroli. Spożycie takiej wody może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

MIT 10: Woda w butelkach jest lepsza od wody z kranu .

FAKT: Na jakość wody w butelkach wpływa m.in. sposób dezynfekcji, wykorzystane opakowanie, technologia napełniania, sposób składowania. Działanie światła dziennego i zmiany temperatur (zwłaszcza podczas transportu latem) mogą powodować przedostanie się z butelek do wody szkodliwych substancji, jak bisfenol A czy ftalany

MIT 11: Woda zawiera zbyt dużo chloru.

FAKT: Ten środek dezynfekujący i utleniacz od ponad 50 lat jest wykorzystywany na całym świecie jako środek do uzdatniania wody. Nie szkodliwy chlor zapobiega ewentualnemu zanieczyszczeniu wody w sieci wodociągowej. Limit i ilość chloru w wodzie pitnej został ustanowiony przez WHO z wielkimi rezerwami i wynosi :maksymalnie 0,3 mg chloru lub 0,2 mg dwutlenku chloru na 1 litr wody. Wodę można dezynfekować również na inne sposoby, np. za pomocą promieniowania UV lub specjalnych filtrów. Chlorowa nie nadal jednak należy do najpopularniejszych sposobów uzdatniania, zwłaszcza ze względu na swoją ekonomiczność.

MIT 12: Do niezbędnej ilości płynów należą wszystkie rodzaje napojów.

FAKT: Niestety, m simy wyłączyć z nich alkohol i kawę. Głównym powodem są ich właściwości odwadniające organizm. Płynem nie może być także mleko na poje mleczne, które dla organizmu są bardziej pożywieniem i ich znaczenie dla gospodarki wodnej organizmu jest minimalne.

MIT 13: Rdzawo brązowy kolor wody stanowi zagrożenie dla zdrowia.

FAKT: Takie zabarwienie wody jest często wywołane przez cząsteczki tlenku żelaza i manganu. Podwyższony poziom tych substancji nie stanowi ryzyka dla organizmu. Powoduje jedynie zmianę koloru i smaku wody.

MIT 14: Ze studni pobiera się wodę źródlaną.

FAKT: Woda źródlana pochodzi z głębi nowych źródeł podziemnych, które są oddzielone od powierzchni dziesiątkami czy nawet setkami metrów skał. Ponadto na powierzchni są chronione przez obszary o ograniczonym dostępie wokół ujęć wody pitnej, w których zakazana jest działalność przemysłowa i rolnicza. Oprócz usuwania osadów żelazowych, woda źródlana nie może być jakkolwiek zmieniana. Woda ze studni pochodzi z mniejszych głębokości, w pobliżu studni często znajdują się różne zakłady przemysłowe, tereny budowlane, spływa do nich woda deszczowa, wypłukująca nawozy i inne środki stosowane w rolnictwie. Według najnowszych statystyk ponad 90% studni zawiera wodę użytkową niezdatną do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *