Podróż samolotem bez maseczki? 4 linie lotnicze zdecydowały się na zniesienie restrykcji

Pandemia Covid zmieniła nasze życie. Na całym świecie, wprowadzono wiele restrykcji, które miały ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jedną z nich jest obowiązek zasłaniania nosa i ust, w miejscach publicznych, w tym na pokładzie samolotu. Cztery europejskie linie lotnicze zadecydowały jednak, że w czasie lotu w ich samolotach nie będzie obowiązku noszenia maseczki. Czy to możliwe?

Skandynawskie loty bez maseczek

Linie lotnicze, które zdecydowały się na zniesienie restrykcji noszenia maseczek to: Norwegian, Flyr, Wideroe, SAS. Trzy pierwsze to linie norweskie, w których obowiązek zniknął od niedzieli, szwedzki SAS natomiast, ma wprowadzić je lada dzień. 

Poluzowanie restrykcji obowiązuje jak na razie tylko w przypadku lotów krajowych, niewykluczone jednak, że linie lotnicze pójdą za ciosem i zniosą restrykcje również na lotach zagranicznych. Brak obowiązku zakrywania nosa i ust w czasie lotów dotyczy wszystkich pasażerów, tych nie szczepionych jak i posiadających certyfikat szczepienia.

Norwegia i Szwecja znoszą większość obostrzeń

Norwegia i Szwecja są kolejnymi państwami europejskimi, w których rząd postanowił luzować obostrzenia. 

Premier Norwegi ogłosił, że końcu nastał dzień, na który wszyscy czekali – pandemia koronawirusa nie stanowi już poważnego zagrożenia dla większości Norwegów, ze względu na szczepionki, które dobrze chronią przed koronawirusem. Kraj wraca więc do normalnego funkcjonowania sprzed pandemii.  

Wskaźnik szczepień w Norwegii jest wysoki, ponad 70% obywateli zostało zaszczepionych w pełni, a liczba zgonów na COVID w tym kraju jest jednocyfrowa, co uważa się za sukces. 

Od początku lutego Norwegia zaczęła więc stopniowo zmniejszać restrykcje. 

Aktualnie w Norwegii nie ma już obowiązku noszenia maseczki, a także zachowania odstępu od innych, testy mają być wykonywane tylko osobom z objawami, a kwarantanna ma wynosić tylko 4 dni. Zniesiono także obowiązek rejestracji podróży, przy wjeździe do kraju nie ma konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID dla wszystkich bez względu na to czy jest się szczepionym, czy też nie, nie ma także obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Od 9 lutego zniesiono również większość obostrzeń w Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.