RZECZYWISTE POMIARY

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Stwierdziwszy to wszystko, Langmuir postąpił tak samo, jak Townsend. Przeprowadził pomiary. Były one nieco niedokładne, lecz przynajmniej wykonano je metodami naukowymi. Chodziło o stwierdzenie, przy jakiej prędko­ści giez jest widoczny jako rozmazany kształt.
Langmuir przygotował grudkę cyny wielkości gza (długości ok. 1 cm i średnicy 0,5 cm), przywiązał do niej jedwabną nić i zakręcił nią „młynka” w płaszczyźnie pio­nowej. Przy prędkości 21 km/h kształt grudki się rozma­zał: „nie widać było kształtu, lecz można było rozpoznać mały obiekt. Przy 41 km/h „giez” był już prawie niewi­doczny jako poruszający się obiekt. Przy 69 km/h grudka stała się widoczna jako bardzo cienka linia i nie można było rozpoznać kierunku obrotu. Przy 103 krn/h obiekt stał się niewidoczny”.

PRĘDKOŚĆ NA LĄDZIE:
Zgodnie z notowaniami Księgi rekordów Guinessa najszyb­szym krótkodystansowcem wśród ssaków lądowych jest ge­pard, który na dystansie do 550 metrów osiąga prędkość do 100 km/h. Jednakże długodystansowy (815 m) rekord należy do an­tylopy Antilocapra Americana z zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Biegnie ona ze średnią prędkością 88 km/h na dystansie ponad 800 m, 68 km/h na dystansie 1,6 km oraz 56 km/h na dystansie ponad 6,4 km. Milton Hildebrand po­daje, że: „Antylopy te najwyraźniej lubią biec obok jadącego pojazdu; udało się skłonić je do biegu z prędkością 96 km/h”.
Byłoby swoistą ironią, gdyby okazało się, że antylopy tak naprawdę biegają szybciej niż gepardy.
Langmuir ustalił następnie, że przy prędkości 40 km/h giez musiałby przypuszczalnie co godzinę zja­dać tyle pożywienia, ile wynosi 5% jego wagi. Wy­wnioskował stąd, że „prędkość 40 km/h jest dla gza osiągalna, ale 1200km/h zupełnie niemożliwa”. Przyto­czył także jeszcze jeden dobry argument przemawiają­cy przeciwko temu, że gzy latają z prędkością nad- dźwiękową: gdyby owad leciał rzeczywiście z tak dużą prędkością i uderzył w jakieś zwierzę, to wybiłby w nim sporą dziurę.
Najszybszym owadem, którego prędkość potwierdzo­no naukowo, jest ważka Austrophlebia costalis. W kilku krótkodystansowych zrywach jej prędkość wyniosła 58 km/h. Jeśli giez z całą pewnością nie jest owadem latającym z prędkością naddźwiękową, to może sprawdziwy też, jak szybki jest gepard? Czytając literaturę doszedłem do jednego wniosku, że prędkość geparda jest wprawdzie słynna, lecz niekoniecznie dobrze zmierzona.

Dołącz do nas na :
Twitter
Visit Us
Follow Me
LinkedIn
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *