Szklane domy nie tylko w snach

Dołącz do nas na :

Wieżowce zmieniają krajobraz aglomeracji miejskich na Ziemi już od 150 lat. Te niebotyczne budynki mieszkalne są spełnieniem odwiecznego marzenia człowieka, aby dotknąć nieba, ale także pragnienia zapanowania nad Matką Ziemią i całym Kosmosem

 

WCZORAJ

 Aż do XVIII w. budynki mieszkalne liczące ponad pięć sześć pięter były wielką rzadkością. Przeszkodami były ilość schodów i brak technologii, które rozwiązałyby problemy z hydrauliką i ciśnieniem wody. Największą budowlą starożytności była i nadal jest Wielka Piramida w Gizie. Ciężko nazwać ten sześciometrowy monument budynkiem mieszkalnym. Konstrukcja prawdziwych wysokich budynków mieszkalnych była  po wprowadzeniu pierwszej komercyjnej windy w 1852 r. w USA. Pierwsze wieżowce zaczęły wyrastać w Nowym Jorku, St. Louis i przede wszystkim w Chicago tutaj już z całkowicie stalowym szkieletem. Niedaleko w tyle znaleźli się również budowniczowie na drugim końcu świata, głównie w australijskim Melbourne. Z tych pierwszych prób (które nie zostały wzmocnione metalem) nie pozostało już prawie nic.

DZIŚ

Przez chwilę wydawało się, że tragedia 11 września 2001 r. w USA odebrała technologom chęć do budowy kolejnych wieżowców. Miało to miejsce jednak tylko w Stanach Zjednoczonych. Swoją szansę zobaczyli azjatyccy potentaci oraz arabscy szejkowie i magiczna granica kilometra wysokości była coraz bliżej. W 2010 r. wielki wieżowiec z Dubaju, Burdż Chalifa urósł do zawrotnych 828 m i wyprzedził inne giganty o setki metrów: Taipei 101 (508 m), Shanghai World Financial Center (492 m) oraz duet Petronas Towers (425 m) w Kuala Lumpur w Malezji. Praojcowie wieżowców z USA muszą zmierzyć się z 542 m, które liczy nowojorski World Trade Center One, wybudowany na miejscu zniszczonych wież. Warto również wspomnieć o hotelowym kompleksie w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Centralna wieża Abraj Al Bait mierzy 601 m.

JUTRO

Kto i kiedy przekroczy granicę tysiąca metrów? Projektów jest wiele, niektóre już w trakcie realizacji. Na czoło peletonu wysuwają się Chiny, ale jako pierwsza magiczną granicę przekroczy najprawdopodobniej Arabia Saudyjska Pierwsze informacje o projekcie Kingdom Tower obiegły świat 6 lat temu, a w 2010 r. było już oficjalnie wiadomo, że kolos od fundamentów aż po iglicę będzie mierzył 1 tys. m. Jest on budowany w mieście Dżudda na wybrzeżu Morza Czerwonego i miałby być gotowy w 2019 r. W między czasie Chińczycy ogłosili budowę Pingan International Finance Centre (660 m) w mieście Shenzhen i Wuhan Greenland Center (636 m) w mieście Wuhan. Pierwszy ma zostać oddany do użytku w 2016 r., a drugi rok później.

Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *