Informacje z Polski

Szkoły ponad gimnazjalne w Katowicach

Wasze dzieci zastanawiają się nad wyborem szkoły ponad gimnazjalnej? Jeśli szukacie w Katowicach prestiżowego liceum albo technikum, nie mamy dobrych wieści. Dwie jedyne szkoły z Katowic, które są w pierwszej setce najlepszych szkół w kraju w prestiżowym rankingu to Liceum im. Adama Mickiewicza i Technikum nr 17 Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Ranking, przygotowany przez fundację Perspektywy już po raz 16., został opublikowany w nocy z wtorku na środę. Eksperci pod uwagę brali m.in. wynik z matur i liczbę olimpijczyków. Najlepsze w regionie liceum jest w Bielsku-Białej, najlepsze w kraju – w Toruniu.

A Katowice? W poprzednich latach w naszym mieście walczyły ze sobą dwa licea: Kopernik i Mickiewicz. LO im. Kopernika radziło sobie coraz lepiej – w 2011 był na 139. miejscu w kraju, w 2013 – na 38. A Mickiewicz spadał, bo w 2011 był 34. w kraju, rok temu na 57. Teraz Mickiewicz jest na 68. miejscu wśród najlepszych liceów w kraju, i jest jedynym liceum z Katowic w pierwszej setce! W województwie śląskim jest na 3. miejscu. Spadł, i to mocno, Kopernik – rok temu liceum było na 37. miej- scuwkrajuina3. W regionie, o wiele wyżej niż Mickiewicz. Teraz w pierwszej setce najlepszych szkół w kraju nie ma go wcale jest na 168. miejscu (region – 14.). Wyprzedziło go LO im. Konarskiego -155. miejsce w kraju i 12. w regionie w tym roku. Technikumnrl7jestna23. miejscu w kraju i też jest jedyną katowicką szkołą w pierwszej setce techników. W regionie ma miejsce drugie. Ta szkoła zanotowała skok, bo rok temu była na 30. miejscu w kraju.

 

W pierwszej setce najlepszych szkół średnich województwa śląskiego w rankingu znalazły się również te szkoły z Katowic: VIII LO im. Marii Skłodowskie-Curie – 25. miejsce, II LO im. Marii Konopnickiej – 30. miejsce, X Liceum Ogólnokształcące im. Paderewskiego – 63. miejsce, IV LO im. gen. Stanisława Maczka – 76. miejsce, Liceum Plastyczne w ZS Plastycznych – 94. miejsce. Technika: Technikum nr 2 w ZS Ekonomicznych im. Korfantego – 27. miejsce, Technikum nr 12 w ZSTiO nr 3 im. Abramowskiego – 42. miejsce, Technikum nr 4 im. Powstańców Śląskich, ZSTiO nr 2- 43. miejsce, Technikum nr 1 w ZSB im. Powstańców Śląskich- 59. miejsce, Technikum nr 18 w ZS Poligraficzno-Mechanicznych – 89. miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *