Uszczelnienie przejścia rury spustowej

Dołącz do nas na :

Przejście rury spustowej przez płytę balkonu jest zawsze słabym miejscem.  Aby nie przenikała woda, musi być dobrze uszczelnione.  Poniżej podam jeden ze sposobów z zastosowaniem gumowego rękawa.

Często się zdarza że rury spustowe przechodzą przez poziome płyty. Ma to miejsce np. w garażu z płaskim dachem gdzie rura misi przejść przez strop i wchodzi do środka, albo na balkonie gdzie z wyżej położonego dachu biegnie ona w dół przez płytę aż do kanału deszczowego. Miejsce to jest zwykle nie szczelne, a przenikająca wilgoć powoduje uszkodzenia zarówno w posadzce balkonu jak również po drugiej stronie płyty. Pojawiają się pęknięcia, wilgotne plamy, pleśń, grzyb oraz odpada tynk i farba.

Na przykładzie balkonu z wystającymi wspornikowo belkami i swobodnie rozpiętą płytą  pokazujemy w jaki sposób można uszczelnić  przejście miedzianej rury spustowej stosując osłony gumowe. Aby w przyszłości umożliwić wymianę takiej rury nie można jej połączyć na stałe z elementami budowli. Dlatego najpierw trzeba osadzić miedziany króciec  w który zostanie wsunięta rura spustowa. W ten sposób tworzy się układ rura w rurze. Króciec należy zamontować w płycie balkonowej a szczelinę wypełnić elastyczną masą uszczelniającą. Szczególnie dokładnie trzeba zabezpieczyć strefę brzegową. Teraz można nałożyć dodatkowo osłony uszczelniające, wycinając otwór na króciec  jak również nakładając osłonę, należy pamiętać, aby króciec był ciasno osadzony. Osłona powinna dokładnie obejmować króciec i utworzyć kołnierz przylegający do podłoża. Na króciec nakładamy dodatkowo gumowy rękaw który również powinien do niego dokładnie przylegać. Szczelina między osłoną a rękawem to miejsce przez które może jeszcze przenikać woda. Należy ją wypełnić masą uszczelniającą. Gdy już uszczelnimy osa osadzenie króćca w płycie wsuwamy rurę spustową. Gumowy rękaw wystaje nad posadzkę. Ze względów estetycznych powyżej posadzki osłaniamy go profilowanym pierścieniem z blachy miedzianej.

  1. Króciec mocujemy do płyty balkonu i zabezpieczamy go na brzegach folią i farbą wodoszczelną.
  2. Należy rozłożyć osłonę uszczelniającą i wyciąć w niej otwór takiej wielkości aby króciec wszedł w niego ciasno.
  3. Z osłony utworzy się wokół kołnierz i opaska którą oklejamy samoprzylepną taśmą uszczelniającą i nakładamy gumowy rękaw.
  4. Połączenie rękawa, osłony i króćca uszczelniamy dokładnie silikonem.
  5. Część rękawa wystającą ponad posadzkę osłaniamy profilowanym pierścieniem maskującym.
Dołącz do nas na :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *