Uzależnienie od Internetu i social media to nałóg czy choroba społeczeństwa?

Nałóg, uzależnienie, czy nawet siecioholizm, nieważne jak to nazwiesz, wszystko sprowadza się do jednego- nadużywania. Nadużywanie Internetu nie odbiega, niczym od innych używek, które skutecznie niszczą nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Silna, a wręcz niepohamowana potrzeba kontroli i monitorowania sytuacji w Internecie, ma na nas niszczący wpływ.


Internet jako choroba społeczeństwa – jaki wpływ ma Internet na nasze życie


Era, w jakiej żyjemy obecnie, stał się niemal wirtualna. Coraz więcej czasu spędzamy w sieci. Zakupy czy kontakt ze znajomymi stały się codziennością. Wiele osób, nawet przenosi swoją pracę do Internetu. Porzucamy standardowe książki i gazety, na rzecz czytania dostępnych treści w Internecie. Cześć osób idzie nawet na łatwiznę, zamiast czytać, to odsłuchuje audiobooki. Nawet nauka powoli staje się zdalna, co będzie miało opłakane konsekwencje w przyszłości.

social media

Dążenie, do jak największej liczby lajków, zamiast realizowanie innych ważniejszych priorytetów, zapędza ludzi w ośli róg, z którego ciężko będzie się wygrzebać.
Dzisiejsza młodzież nie istnieje bez Internetu-FAD (Facebook Addiction Disorder).

Coraz więcej młodych osób, a nawet dzieci spędza większość swojego wolnego czasu na portalach społecznościowych, zamiast wyjść na świeże powietrze i spotkać się z rówieśnikami to większą wagę przykładają do komentarzy i „lajków”.
Wiele młodych osób twierdzi, że jak cię nie ma w sieci to nie istniejesz. Telefon i Internet jest dla nich całym światem, w którym się bawią, grają, uczą i spotykają.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie?


Największy problem z uzależnieniem od Internetu, mają osoby wycofane ze społeczeństwa swoich rówieśników, osoby, które mają problemy z nawiązywaniem kontaktów, osoby z niskim poczuciem własnej wartości i problemami emocjonalnymi.
W sieci mogą nadrobić te wszystkie problemy, bo tam nikt ich nie widzi, a pyzatym mogą podszywać się pod całkiem inne osoby, ładniejsze, starsze czy mądrzejsze od nich. Media społecznościowe działają podobnie jak inne niezliczone używki, działając na nasz mózg, który uwalnia dopaminę zawsze, gdy coś nas zachwyci. Tak zwany hormon szczęścia, który jest uzależniający.
Nawet nie świadomie, kiedy potrzebujemy kolejnej dawki dopingu, to wracamy tam, gdzie ją dostaniemy, czyli do Internetu. Internet daje poczucie władzy i pozwala na łatwiejsze wylanie złych emocji, są to tzw. hejty.
Treści, które są dostępne dla każdego, nie tylko te dobre, ale także te złe, skutecznie potrafią zamieszać w głowie, zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców.


Media społecznościowe to choroba społeczeństwa


Wpływ social media na zdrowie jest ogromny. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać inne ważne rzeczy. Niektórzy nie mają nawet czasu się umyć. (Znany jest przypadek osoby (na szczęście nie w Polsce) która zmarła przed komputerem, nie odchodziła nawet do toalety i nie spała przez kilka dób, bo gra była bardzo ważna…)

wpływ social media na zdrowie


Uzależnienie od mediów społecznościowych, to jedna z największych epidemii, nie tylko w Polsce. Chociaż nie jest nazwana chorobą, to efektywnie niszczy organizm człowieka.
W prosty sposób można stwierdzić, że łatwiej jest odstawić słodycze, narzucić sobie jakąś dietę niż porzucić lub chociaż ograniczyć facebooka.
Syndrom uzależnienia od Internetu od social media ogarnął już całą Polską populacje. Najpierw odkrywamy facebooka, potem się nim fascynujemy, a potem już go potrzebujemy. Używka w postaci Internetu staje się ważniejsza od jedzenia czy ruchu potrzebnego dla zdrowia.
Dostęp do mediów społecznościowych w telefonach sprawił, że nie potrafimy się nigdzie ruszyć bez telefonu. Kiedy go zapomnimy, chociaż bardzo rzadko się to zdarza, pojawia się złość, lęk i obawa, że sobie nie poradzimy. Wystarczy spojrzeć na zachowanie wielu ludzi choćby na ulicy, przechodzą nawet przez pasy zapatrzeni w ekrany telefonów, nie zbaczając na zagrożenia, jakie czyhają do okoła.

Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie


Konsekwencją nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych jest:

 • Zanik podstawowej potrzeby, takie jak ruch,
 • Zanik realnych relacji międzyludzkich – zaczyna nam wystarczać relacja internetowa, jest po prostu łatwiejsza tzw. sociomania internetowa.
 • Często zdarza się, że zarywane są nocki, spowodowane długim przesiadywaniem przed komputerem lub na telefonie.
 • trudność nawiązywania kontaktów,
 • depresja, euforia,
 • poczucie strachu, winy i niepokój,
 • zaburzenia rytmu dobowego,
 • utrata poczucia czasu,
 • niedotrzymywanie zobowiązań,
 • kłopoty z ustaleniem priorytetów życiowych,
 • unikanie ludzi, obowiązków i pracy,
 • nadwrażliwość na krytykę,
 • skoki nastroju,
 • osamotnienie,
 • rozpad relacji rodzinnych i koleżeńskich,
 • utrata zainteresowania innymi rzeczami, rozchwianie emocjonalne
 • zaburzenia zdrowia psychicznego
 • utrata zdrowia fizycznego
 • problemy z kręgosłupem i ze wzrokiem
 • Oraz setki innych problemów, do jakich doprowadzają takie działania.


Rozwój Internetu i wzrost liczby internautów


W Polsce Internet dostępny jest od 1991 r. Na początku, rozwój był bardzo trudny, zbudowanie czegoś z totalnej pustki i nicości graniczyło niemal z cudem. Jednak w ciągu kilku lat, ruszyliśmy ostro do przodu. Powstały pierwsze Polskie strony i portale internetowe. Przebijaliśmy się z epoki kamienia łupanego, można by rzec, że w kosmos.

Technika na tyle poszła do przodu, że dziś tak naprawdę, każdy może stworzyć swoją stronę internetową, bloga, sklep czy nawet portal. Jeśli nawet sami nie potrafimy tego zrobić, to możemy zakupić serwer i stronę skrojoną wedle naszych potrzeb i upodobań. O tym, jak to zrobić niedługo napiszę w osobnym artykule.
Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w tamtych czasach nie było totalnie nic. Wyobraź sobie, że nie było Twoich ukochanych portali takich jak: Facebook, YouTube, Tweeter, Instagram, Wikipedia, TikTok, czy chociaż Google, a nie mówiąc już o największych portalach informacyjnych i rozrywkowych,które dostarczają nam codziennie świeże wydarzenia z polski i świata, oraz ciekawostki na każdy temat .


Pomimo że powstały w tych latach, to początki nie wyglądały jak teraz

Ich wygląd i funkcjonalność stanowczo odbiegały od dzisiejszych standardów.
Dwadzieścia lat temu, nie było takich możliwości jak teraz. Internet dostępny był za pomocą specjalnych, wpinanych do komputera modemów. Wymagany był również dostęp do linii telefonicznej. Internet naliczany był za minuty korzystania i był bardzo drogi. Żeby cokolwiek sprawdzić, trzeba było bardzo długo czekać, bo prędkości też, nie były powalające.
Rozwój Internetu w ostatnich latach był bardzo dynamiczny.

 Z roku na rok, bardzo intensywnie i systematycznie wzrasta również liczba internautów. Szczególnie zwracając uwagę na sytuacje, jaka panuje na świecie, liczba ta gwałtownie wzrosła. Pandemia covid-19 i obostrzenia z nią związane, na pewno, przyczynia się do wzrostu liczby internautów wśród najmłodszych.


Ilu polaków korzysta z Internetu


Według statystyk, prowadzonych przez Google oraz Gemius, w 2005 roku z Internetu korzystało 9,5 mln osób w Polsce, w 2010 było ich już 18 mln.
Patrząc na obecne statystyki, każdego miesiąca, średnio z Internetu korzysta blisko 30 mln Polaków. Dzienna liczba osób korzystających z sieci sięga 25 mln.
W przeciągu ostatniego dwudziestolecia liczba internautów, z roku na rok systematycznie wzrastała, wraz z dostępnością, oraz zmniejszającą się ceną za korzystanie z niego.


Social media, kiedy powstały – ilu Polaków korzysta z social media.


Przedstawię tutaj kilka, najpopularniejszych portali i aplikacji

 • Facebook, który powstał w 2004r, a obecnie korzysta z niego ponad 16 mln aktywnych użytkowników w Polsce, przeważająca większość to kobiety, największą grupę odbiorców stanowią osoby w wieku 25-34 lata;
 • YouTube, który zaczął rozwijać się dopiero w 2005 r., teraz przegląda go podobnie jak facebooka, blisko 16 mln, największa grupa to osoby w wieku 18-34 lata;
 • Tweeter– powstał w 2006 r. – ponad 6 mln użytkowników;
 • Instagram– powtał w 2010 r. i korzysta z niego 6,8 mln Polaków;Wikipedia – rok założenia 2001, – 12,8 mln odwiedzających;
 • Google, zostało zarejestrowane w 1997 r, jednak w 2000 roku była zaledwie raczkującą przeglądarką, dziś z tego giganta korzysta 96,3% wszystkich internautów w Polsce;
 • TikTok – dopiero w 2016r, lecz jest najszybciej rozwijającą się aplikacją, posiada obecnie 2,5 mln aktywnie korzystających osób w Polsce;


Dostęp do Internetu w 2021 roku


Obecnie dostęp do Internetu, mają prawie wszyscy. Dostępność ta związana jest z ogromnym rozwojem technologicznym. Korzystanie z Internetu, jest niemal nieograniczone. Mamy do niego dostęp dosłownie wszędzie i do tego praktycznie na każdym urządzeniu. Telefony, telewizory, a nawet sprzęt AGD z niego korzystają.
Jest niezliczona liczba dostawców, którzy oferują coraz lepsze rozwiązania. Można by śmiało powiedzieć, że Internet jest fundamentem, na którym zbudowany jest dzisiejszy świat.


Ile naszego czasu pochłania Internet?


Dostęp do skarbnicy wiedzy, jaką jest internet w przeliczeniu, ponad miesiąc w ciągu całego roku, u statystycznego Polaka. Jest to ponad 760 godzin rocznie. Oczywiście liczba ta z roku na rok, rośnie. Przesiadujemy w Internecie coraz dłużej.
Po co nam Internet?
Ogrom różnorodnych treści pomaga nam nie tylko w pracy, ale również, w codziennym życiu. Szukamy w Internecie, informacji praktycznie na każdy możliwy temat. Pomaga nam to, rozwijać się i osiągać swoje cele.
Z sieci możemy się bardzo wiele nauczyć. Wszelakie instrukcje i poradniki sprawiają, że stajemy się coraz bardziej samodzielni, i wiele rzeczy próbujemy zrobić sami.


Jednak nie wszystko złoto co się świeci!

Pośród wszystkich tych informacji, które możemy znaleźć, spora część okazuje się nie prawdą. Stworzoną na potrzeby oszustwa, zarobku, czy choćby marketingu.
W ostatnich talach Internet stał się również sposobem na zarobek. Sklepy internetowe, płatne usługi, reklama, tworzenie stron i aplikacji internetowych, pisanie treści na zlecenie, wszystko to i wiele innych sposobów, zaliczamy do pracy w branży IT. Pewnie ty też nieraz zastanawiasz się jak zarabiać w Internecie. Sposobów na zarabianie jest mnóstwo, ale o tym napiszę w osobnym artykule.


Podsumowanie pandemii internetowej.


Jeśli w najbliższych latach nic się w tej kwestii nie zmieni, dalej będziemy dążyć i walczyć o lajki, to w przyszłości możemy spodziewać się katastrofy. Choroby psychiczne, samobójstwa, depresje, brak wiedzy na temat życia codziennego, brak jakichkolwiek zdolności manualnych doprowadzi do zniszczenia populacji…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.