BlogInformacje

Wakacje 2022 – znowu będzie drożej

Po dwóch latach pandemii wiele krajów postanowiło znacząco złagodzić lub całkowicie zrezygnować z obostrzeń i wrócić do normalności. Wirus Covid-19 będzie z nami zawsze, a jego aktywność już niedługo nie będzie niczym nadzwyczajnym. Wakacje 2022 miałaby być w końcu takie jak w czasach sprzed epidemii. Bez obostrzeń, bez zachowywania szczególnych środków ostrożności, bez konieczności noszenia maseczek. Branża turystyczna i gastronomiczna na całym świecie miała odbić się od dna, a tegoroczny sezon wakacyjny miał być rekordowy i niezwykle udany. Niestety, plany popsuła sytuacja na wschodzie Europy. Po ataku Rosji na Ukrainę znów nastały trudne czasy, a ceny poszybowały w górę. Wysoka inflacja, rosnące ceny paliw, niepewność jak zakończy się wojna na Ukrainie. Jakie będą wakacje 2022?

A miało być tak pięknie

Dopiero co szacowano, że ten rok miał być spełnieniem marzeń turystów i właścicieli firm z branży turystycznej. Turystyka miała odżyć, a ludzie w końcu odpocząć po trudnych 2 latach pandemii. Biura podróży, restauracje, hotele, pensjonaty miały zapomnieć o problemach i z nadzieją patrzeć w przyszłość. 

Niestety ten rok źle się rozpoczął. Nieustannie rosnąca inflacja, ceny żywności, oprocentowanie kredytów, ceny gazu i prądu spędzają sen z oczu Polakom. Dla milionów z nas to ogromny problem i wielkie obciążenia dla budżetów domowych. Wielu z nas na wakacje nie będzie po prostu stać. Większe wydatki i koszty życia codziennego, to mniej oszczędności i pieniędzy na podróże. 

Wakacje za granicą

Po inwazji Rosji na Ukrainę znów nie będzie łatwo. Wojna spowodowała, że kursy walut rosną. Umacnianie się euro i dolara niekorzystnie wpłynie na ceny wycieczek zagranicznych. Rosnące ceny globalnych surowców w tym paliw, oznaczają, że wakacje, z dojazdem własnym samochodem, w tym roku będą nieopłacalne.

Jeśli wojna się nie zakończy, czeka nas także podwyżka cen lotów. Rekordowy wzrost cen paliw w całej Europie, spowoduje, że linie lotnicze będą musiały podnieść ceny biletów, a to odstraszy niektórych klientów. Na wyższy koszt lotu ma także wpływ to, że samoloty muszą unikać rosyjskiej przestrzeni powietrznej, przez co niektóre loty będą dłuższe.

Wakacje w cieniu wojny

Planowanie wakacji, w sytuacji gdy zaraz za naszą granicą jest wojna, też nie jest proste. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie odpoczywać, leniuchować, gdy na Ukrainie dzieje się tragedia. Część społeczeństwa obawia się, czy wojna nie obejmie też innych państw i terytoriów, czy wycieczki poza teren Unii Europejskiej w tej sytuacji są wogóle bezpieczne.

Tańsze Turcja i Cypr?

Wiele państw zamknęło przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów i nałożyło sankcje na Rosjan. Jeszcze przed pandemią Rosja była w pierwszej dziesiątce państw, których obywatele na wakacje najczęściej wybierali kierunki zagraniczne. Szacuje się, że na braku rosyjskich turystów najbardziej ucierpi Turcja i Cypr. Blisko 25% wszystkich turystów w tych krajach to Rosjanie. Ze względu na sankcje, niską wartość rubla i brak możliwości zapłaty kartami bankowymi MasterCard i Visa za granicą, większość Rosjan nie wybierze się na wakacje. 

Dla Polaków może być to szansa, na atrakcyjne ceny na tych kierunkach. 

Podobny przypadek wydarzył się rok temu w Hiszpanii, kiedy to turyści z Wielkiej Brytanii z powodu lockdownu nie mogli dotrzeć na wakacje. Kurorty w Hiszpanii obniżyły ceny, by przyciągnąć innych turystów.

A może wakacje w Polsce?

Niewątpliwie wakacje w polskich górach czy nad Morzem Bałtyckim to dobry pomysł. Rodziny z dziećmi mają ostatnią szansę, by w tym roku wykorzystać jeszcze bon turystyczny. Choć można przypuszczać, że ceny noclegów, atrakcji czy posiłków w restauracjach znów wzrosną, to dla niektórych Polaków marzących o wakacjach, będzie to bardziej rozsądna opcja niż wyjazdy zagraniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *