Blog

Dlaczego kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa?

Jak to pomarańczowa?, dziwi się Marcin. Normalnie, kupiłeś sobie pomarańczową koszulę. Wyglądasz, jakbyś uciekł z cyrku, odpowiada Hania swojemu mężowi. Jak to pomarańczową? Przecież jest czerwona, nie?, nie rozumie Marcin. Mężczyźni i kobiety widzą rzeczy trochę inaczej nie tylko kolory. Jak to możliwe? Korzenie różnic w spojrzeniu na świat sięgają dalekich czasów prehistorycznych. W zasadzie wszystko spowodowane jest odmiennym rozwojem mózgu, który między innymi formował się pod wpływem roli którą odgrywali mężczyźni i kobiety. Podczas gdy mężczyźni brali udział w polowaniach, dzięki czemu ich mózgi wyspecjalizowały się w lepszej orientacji w przestrzeni, kobiety zbieraczki dbały o miejsce, w którym społeczność była osiedlona, utrzymując w tym miejscu ogień. Kobiety lepiej orientowały się tylko w krótkich odległościach  miały pod kontrolą swoje otoczenie, postrzegały je bardziej emocjonalnie i utrzymywały dobrą komunikację z pozostałymi członkami społeczności. A mężczyźni? Oni nie rozmawiali podczas polowania, tylko w milczeniu oczekiwali na swą zdobycz…

 

Rozgadane zbieraczki

I w ten sposób kobiety stały się rozmowne. Mówią aż trzy razy więcej niż mężczyźni. Przeciętny mężczyzna wypowiada 7 tys. słów dziennie, a przeciętna kobieta aż 20 tys.!Gdy kobieta znajdzie się w stresującej sytuacji, zaczyna zasypywać wszystkich potokiem słów. Podczas gdy mężczyźnie w sytuacji stresowej aktywuje się ośrodek postrzegania przestrzennego i logicznego myślenia (który, „logicznie”, zamiast kłótni, postanawia iść na piwo), w kobiecym mózgu aktywuje się ośrodek mowy. To nie wszystko! Mówiąc obrazowo, kobiety mają w mózgu ośmiopasmową autostradę przetwarzającą emocje, a mężczyźni w tym samym celu wyposażeni zostali w wąską wiejską dróżkę, twierdzi neuropsycholog Louann Brizendine. Z tego też powodu naturalnie empatyczna kobieta w trudnej sytuacji zaczyna emocjonalnie wyrzucać z siebie słowa z prędkością karabinu maszynowego.

Jesteś mężczyzną, zrób coś z tym!

U mężczyzn wygląda to zupełnie odwrotnie. Wolą działać! Słuchanie skarg jest dla nich nie lada wyzwaniem. Ponieważ mężczyzna chce rozwiązać problem, stale przerywa kobiecie potok słów  kobieta chce wyjść z problemu przez jego omówienie, a mężczyzna, milcząc, staje jej na drodze. Co chcesz z tym zrobić? Dlaczego o tym ciągle mówisz? Przecież to niepotrzebne! Uspokój się! Co przez to rozumiesz? Kobiety najczęściej nie szukają rozwiązania problemu, tylko szukają ulgi w wypowiedzeniu go na głos, co je uspokaja.

Większy mózg = mądrzejszy mózg? Pomyłka!

Długo myślano, że męski mózg jest lepszy, bo jest większy. Później odmienne rozmiary przypisywane były temu, że mężczyźni są ogólnie więksi od kobiet. Ten fakt nie ma nic wspólnego z ilorazem inteligencji. W 2011 r. amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że obie płcie mają różne rozmiary różnych obszarów mózgu. Na przykład niektóre części płata czołowego, zajmującego się rozwiązywaniem problemów i decyzjami oraz obszary odpowiedzialne za emocje są bardziej rozwinięte u kobiet. U mężczyzn bardziej rozwinięte są obszary odpowiedzialne za wyobraźnię i przestrzenną oraz kontrolę zachowań seksualnych i społecznych.

Szarzy mężczyźni, białe kobiety

Mózg składa się z istoty szarej, z neuronami przetwarzającymi informacje, a istota biała jest bogato unerwiona. Męski mózg jest bardziej szary, a kobiecy  bielszy. Kobiecy mózg ma zatem większe problemy z przetwarzaniem informacji, jednak gęsta sieć połączeń nerwowych między obiema półkulami u kobiet pozwala mu pracować szybciej. Jeśli te połączenia powodują lepszą komunikację między półkulami, mogłyby również wpływać na różnice w działaniu męskiego i żeńskiego mózgu, twierdzi prof. Doreen Kimura, kanadyjska psychobiolog, zajmująca się relacjami damsko-męskimi. Mężczyźni bardziej używają lewej półkuli, odpowiedzialnej za logiczne myślenie, przyglądanie sie faktom i realistyczne spojrzenie na świat. Kobiety wykorzystują obie półkule równomiernie  lewą i bardziej „emocjonalną” prawą, przetwarzającą emocje, wyobrażenia, marzenia i poszukującą związków pomiędzy wydarzeniami.

Kto ma sokoli wzrok?

W 2012 r. opublikowano jedne z najnowszych amerykańskich badań dotyczących różnic między płciami. Badanie skupiło się na odmiennych sposobach wykorzystywania ośrodków wzroku u mężczyzn i kobiet. Badacze z Brooklyn College w Nowym Jorku odkryli, że mężczyźni mają lepszy wzrok  lepiej widzą szczegóły i szybko poruszające się przedmioty. Przyczyną są męskie hormony płciowe (androgeny), przemieszczające się wzdłuż całej kory mózgowej, a zwłaszcza kory wzrokowej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie obrazów. Ponieważ androgeny podczas rozwoju zarodkowego są odpowiedzialne za rozwój komórek nerwowych w korze wzrokowej, mężczyźni mają tych neuronów aż 25% więcej niż kobiety! Główną rolę po raz kolejny odgrywa ewolucja, gdyż mężczyzna łowca często polował na zwierzynę ze znacznej odległości. Kiedy nagle się pojawiła, musiał ją szybko rozpoznać.

Pomarańczowa czy czerwona?

Jednak w postrzeganiu kolorów zdecydowanie przodują kobiety. Mają do tego przystosowane oczy, które posiadają więcej czopków (światłoczułe receptory siatkówki, umożliwiające widzenie kolorów), w związku z czym widzą odcienie kolorów o wiele żywiej i bardziej szczegółowo. Kobiety zbieraczki musiały dokładnie rozpoznawać kolory statycznych obiektów, jak np. owoce leśne i inne rodzaje pożywienia, badając równocześnie, czy są one dojrzałe i zdatne do jedzenia. Zatem panowie, jeśli żona lub przyjaciółka będzie twierdzić, że macie np. ciemnopomarańczową koszulę, a nie czerwoną, jak Wam się wydawało, nie kłóćcie się z nią. Z pewnością ma rację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *