Informacje z Polski

LPG znowu zdrożeje! Od września siedmiokrotna podwyżka cła!

Kolejna podwyżka cen gazu

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla właścicieli samochodów z instalacją LPG. Od kilku tygodni ceny gazu rosną, lecz to, jak się okazuje, nie będzie koniec podwyżek.

Cena LPG w ciągu ostatnich dwóch miesięcy gwałtownie poszła do góry. Litr autogazu kosztuje aż o 40 gr więcej. Kierowcy nie spodziewali się aż tak dużego skoku. Skąd więc te podwyżki?

Zakaz importu gazu z Białorusi

Pamiętajmy, że 80% gazu jest przez Polskę importowane z zagranicy, a dokładnie ze wschodu. Gaz, który tankowaliśmy na stacjach, pochodził gównie z Rosji i Białorusi. Jednak od lipca tego roku Polska nie kupuje już LPG od Białorusi, ze względu na zakaz, jaki wydała Unia Europejska. Dokładnie chodzi o sankcje wobec Białorusi dotyczące m.in. importu do UE produktów ropopochodnych, a także LPG. Powodem nałożenia takich kar było nieprzestrzeganie praw człowieka i fałszowanie wyborów przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

Pożar Gazpromu na Syberii

To jednak nie wszystko. Na początku sierpnia w rosyjskim Gazpromie wybuch pożar, który wyrządził duże starty w zakładzie. Naprawa szkód ma potrwać przynajmniej kilka miesięcy. W wyniku pożaru gazociąg Jamał – Europa przesyła o polowe mniej gazu do Polski oraz Niemiec. Stąd też tak nagły wzrost cen autogazu.

Wzrost cła

Jakby tego było mało, do Polski dotarła kolejna szokująca informacja. Produkcja LPG w Rosji wyraźnie się zmniejszyła, dlatego, aby ratować spadające przychody, Rosja zapowiedziała, że od września ponosi wysokość cła. Zamiast 9,90 dolara za tonę LPG, od przyszłego miesiąca zapłacimy aż 69,90. Jest to bardzo drastyczny skok, bo cło będzie aż siedmiokrotnie wyższe. Ze względu na to, że Polska jest największym odbiorcą rosyjskiego autogazu, to właśnie na portfele polskich kierowców podwyżka wpłynie najbardziej. Litr tego paliwa na stacjach będzie więc kosztował 15 groszy więcej. Wszystko wskazuje na to, że niedługo ceny przekroczą 3 zł na litrze.

Czy Polaków będzie jeszcze stać na posiadanie samochodu na LPG?

2 komentarze do “LPG znowu zdrożeje! Od września siedmiokrotna podwyżka cła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *