Pod Yellowstone drzemie apokalipsa

Park Narodowy Yellowstone został założony w 1872 r. i jest tym samym najstarszym parkiem narodowym na świecie.

Dziką krainę słynącą z jezior, kanionów, rzek i gór, ale przede wszystkim z ogromnej liczby gejzerów, odwiedzają każdego roku miliony turystów. Większość z nich nie uświadamia sobie nawet, że pod ich nogami drzemie śmierć. Liczne gejzery, fumarole (ekshalacje czynnych wulkanów) czy niespokojne wulkany błotne świadczą o tym, że obszar Yellowstone jest aktywny sejsmicznie. Jednak nie zaobserwujemy tu charakterystycznego stożka wulkanicznego.

Aby zauważyć na tym terenie wulkan, musielibyśmy spojrzeć z bardzo dużej wysokości. Po raz pierwszy krater został zauważony i opisany dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, dzięki zdjęciom z NASA. Odkryto przy tym, że kaldera Yellowstone (wielkie zagłębienie o kształcie krateru) mierzy ok. 85 x 45 km, co sprawia, że jest to największy wulkan na kontynencie amerykańskim. Swoją dzisiejszą postać przybrał dzięki trzem ostatnim erupcjom 2,1 mln lat temu, 1,3 mln lat temu i 640 tys. lat temu.

Kaldera Yellowstone znajduje się na plamie gorąca, czyli miejscu charakteryzującym się zwiększonymi pływami energii geotermalnej, w których magma wytrwale drąży korytarze w skorupie ziemskiej. Ruchy kontynentu amerykańskiego sprawiły, że powstawał cały pas kraterów, który wije się wzdłuż rzeki Snake River przez dzisiejsze stany Oregon, Nevada i Idaho aż do parku Yellowstone w Wyoming.

Dotąd myślano, że pod powierzchnią, oprócz głównego krateru, znajduje się system kilku mniejszych komór. Zespół naukowców z University of Utah dokonał jednak szokującego odkrycia. Zamiast kilku oddzielonych od siebie komór na głębokości od 5 do 12 km znajduje się jeden ogromny krater, który ma 90 km długości i ponad 30 km szerokości. Jego objętość wynosi ok. 200-600 km3 gorącej skały. Jest zatem 2,5 raza większy, niż przypuszczano. Pracujemy tu już od dłuższego czasu i zawsze myśleliśmy, te będzie duży, ale nasze odkrycie jest wręcz niesamowite, komentuje wyniki badań prof. Robert Smith. Właśnie od wielkości tzw. komina wulkanicznego zależy, ile rozgrzanego materiału trafi do atmosfery podczas erupcji.

Zespół wykorzystał do pomiarów zestaw sejsmometrów, które rozmieścił na granicach parku. Rejestrujemy wstrząsy w okolicach Yellowstone i mierzymy fale sejsmiczne w trakcie ich przechodzenia przez ziemię. Fale podróżują wolniej przez gorący i częściowo roztopiony materiał. Dzięki temu możemy zmierzyć, co znajduje się pod naszymi nogami, przybliża metodę badań sejsmolog Jamie Farrell. Komin wulkaniczny staje się coraz większy, rośnie również presja.

Smith porównuje ten stan do naciskania na gumową membranę, Komora zwiększa się nie tylko poziomo, lecz także pionowo, co skutkuje podnoszeniem się powierzchni ziemskiej. Za niecałych 100 lat park Yellowstone mógłby podnieść się nawet o 40 cm. Również po wynikach ostatnich badań eksperci uspokajają, że Yellowstone nie powinien eksplodować w ciągu następnych 10 tys. lat, ponieważ taką erupcję zapowiedziałaby długotrwała nasilona aktywność wulkaniczna, która nie ma aktualnie miejsca. Jednak specjaliści mogą się mylić, podobnie jak w latach 80., gdy twierdzili, że tutejszy superwulkan jest nieaktywny. Na podstawie poprzedzających erupcji wyliczono, że superwulkan w Yellowstone wybucha regularnie co ok. 600 tys. lat.

Do ostatniego wybuchu doszło ok. 640 tys. lat temu, co oznacza, że z geologicznego punktu widzenia nieuniknione się zbliża. Przypomnijmy sobie poprzedni wybuch wysokość chmury wulkanicznej wynosiła od 4 do 50 km, a sama erupcja trwała wiele tygodni. O wiele większe szkody wyrządziłyby popiół oraz gazy wulkaniczne, konkretnie dwutlenek siarki (SO2) i sulfan, czyli siarkowodór (H2S), które w wyniku reakcji z parą wodną stworzyłyby kwas siarkowy. Gazy wytworzyłyby w atmosferze nieprzepuszczalną zasłonę dla promieni słonecznych. Nastałaby tzw. zima nuklearna, w wyniku której w atmosferze znalazłaby się ogromna ilość popiołu i pyłu, co skutkowałoby spadkiem temperatury i zmianą globalnego klimatu.

Dla porównania: erupcja wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 r., która wyrzuciła do atmosfery ok. 10 km3 skał i popiołu oraz olbrzymią ilość gazów wulkanicznych, z których powstało ok. 30 megaton zawieszonych pyłów, spowodowała ogólnoświatowy spadek temperatury o 0,5°C. W wypadku Yellowstone konsekwencje byłyby nieporównywalnie większe. Modele komputerowe pokazują, że średnia światowa temperatura spadłaby o 10°C, a w naszych szerokościach geograficznych nawet o 15°C. Rośliny bardzo szybko zaczęłyby ginąć. Nie pomagałyby im również obfite deszcze kwasu siarkowego, które doprowadziłyby do całkowitego załamania ekosystemu i nastąpiłoby masowe wymiera-nie gatunków. Ze względu na przeludnienie zapanowałby ogólnoświatowy głód, który doprowadziłby ludzkość na skraj upadku. Po kilkusetletniej zimie nuklearnej, która zapoczątkowałaby nową epokę lodowcową, na Ziemi pozostałoby tylko kilka tysięcy mieszkańców.

Yellowstone nie jest jedynym superwulkanem, który swoim wybuchem może wywołać katastrofę na skalę globalną. Niebezpieczeństwo drzemie także po drugiej stronie świata na północy Sumatry pod jeziorem Toba, które powstało w miejscu superwulkanu, którego wybuch 75 tys. lat temu był najsilniejszy w ciągu ostatnich 27 mln lat Do powietrza i atmosfery wyrzuconych zostało ok. 2,8 tys. km skał oraz ok. 3,3 tys. megaton aerozolu kwasu siarkowego. Po erupcji trwającej dwa tygodnie nastała nuklearna zima, trwająca setki lat, i temperatura spadła o 5-15 °C, co wywołało ostatnie większe wymieranie gatunków i ludzkość została zdziesiątkowana do ostatnich 1-5 tys. osobników. Kolejna eksplozja Toby oznaczałaby w lepszym wypadku zanik współczesnej cywilizacji, a w gorszym wypadku wymarcie ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.